comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Belhanda ile Sneijder yan yana oynar mı?

29 Haziran 2017, Perşembe 23:01
Galatasaray'da Belhanda ile Sneijder yan yana oynar mı?

Galatasaray'da yeni transfer Younes Belhanda'yı Fransa Ligi'ni yakından takip eden scout Batuhan Hakçil'e sorduk...

FutbolArena Analiz - Galatasaray son olarak Fransa Ligue 1'de Nice forması giyen Younes Belhanda'yı transfer etti. Belhanda'nın son durumuyla ilgili performans analizini, Batur Altıparmak'ın scoutlarından Batuhan Hakçil'e sorduk.


Younes Belhanda nasıl bir futbolcu?


İşte Batuhan Hakçil'in Belhanda yorumu...

"Montpellier ile şampiyonluk yaşadıktan sonra kariyeri yeteneğine göre düşüşe geçen bir isimdi. Bu sezon Nice'te kendisini sistem sayesinde buldu. Zaman zaman sol açıkta görev alsa da kanattan ziyade takımın hücumdaki beyni olarak oyunu yönlendiren kişi oldu. İstediğinde topla yapamayacağı şey yok ancak zihinsel olarak genelde oyun içinde kayboluyor. Neredeyse hiç çalışkan olmaması ve mücadeleye girmemesi  en belirgin eksikleri. Onun dışında skora direk katkı verecek, oyunun kilidini açacak, oyunu iyi okuyacak yeteneğe sahip; zihin olarakta sezon içinde devamlılık sağlarsa güzel bir transfer." 


Belhanda, Selçuk İnan yerine oynayabilir mi?


Galatasaray'da Selçuk İnan son yıllarda taraftarlarca en çok eleştirilen isimlerden biri oldu. Galatasaray taraftarları Selçuk İnan yerine de bir 8 numara alınmasını istiyor. Peki Belhanda 8 numara pozisyonunda oynayabilir mi?
Batuhan Hakçil bu soruya "Oynayabileceğini sanmıyorum. Hiç koşmuyor. Bu konuda Sneijder'den daha kötü. Belhanda, Alex de Souza'dan sonra Fenerbahçe'nin gündemine geldiğinde ülkemizde, adam eksilten ve dikine dripling yapabilen bir 8 numara olarak tanıtılmıştı. Bu konularda gerçekten çok iyi ama çalışkan değil. Onun 8 numara oynayacağı bir orta saha bir kişi eksik oynar. Topsuz koşuları da iyi değil bu yüzden 2. forvet gibi oynaması da zor. Topu ayağına bekleyip cambazlık yapmak istiyor. Ligimizin temposu düşük. Bu ligde akıllı oyuncuların fark yaratması zor olmuyor" şeklinde cevap verdi.


Belhanda ile Sneijder yan yana olur mu?


Peki, Galatasaray Sneijder'i takımda tutarsa, bu iki oyuncu birlikte nasıl oynar?
Batuhan Hakçil: "Sneijder bence kalmayacak. Eğer kalır ve o varken Belhanda alınmış olursa çok saçma bir planlama olur. İkisi de çalışkan değil ve Tudor'un da istedikleri belli."

FutbolArena akşam haberleri turu (16 Temmuz 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.