comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Badou Ndiaye ve Fernando farkı

09 Kasım 2017, Perşembe 21:00
Galatasaray'da Badou Ndiaye ve Fernando farkı

Galatasaray'da Badou Ndiaye ve Fernando en çok top kapma hamlesi yapan iki orta saha olarak dikkat çekiyor. 

FutbolArena Analiz - Galatasaray'ın Senegal asıllı ortasaha oyuncusu Badou Ndiaye, Osmanlıspor'daki görüntüsünün aksine Galatasaray'da defansif özellikleriyle ön plana çıkıyor. Süper Lig'de geride kalan 11 haftada Ndiaye ve Fernando ligin en çok top kapma hamlesi yapan 3 oyuncudan 2'si konumunda.

NDİAYE VE FERNANDO DUVAR ÖRÜYOR
Galatasaray bu sezon geride kalan 11 haftada en az gol yiyen takım olurken yediği 9 golün sadece 3'ünü açık oyunda yedi. Gollerin 6'sını duran toptan yiyen Galatasaray açık oyunda yediği sadece 3 golle savunmadaki gücüyle ön plana çıkıyor. 

Galatasaray'ın bu kadar sağlam savunma yapmasında da Badou Ndiaye ile Fernando önemli rol oynuyor. 

Opta'nın verilerine göre Badou Ndiaye ve Fernando en çok top kapan 5 futbolcudan ikisi olurken en çok top kapma hamlesi yapan 3 oyuncudan ikisi. En çok hamle yapan oyuncu Kasımpaşa'dan Olivier Veigneau olurken 2. sırada Ndiaye ve 3. sırada da Fernando var. Bu iki oyuncunun yüksek pres gücü Galatasaray'ın rakiplerine orta sahayı kolay geçme şansı vermiyor.


Süper Lig'in en çok top kapan futbolcular


En çok top kapan listesinde ise Olivier Veigneau zirvede. Onu Bursaspor'dan Agu takip ederken 3. sırada Galatasaray'dan Ndiaye ve Karabükspor'dan Dany yer alıyor. 5. sırada da yine Galatasaray'dan Fernando yer alıyor. 

GALATASARAY'IN FARKI

Galatasaray, Süper Lig'de en çok topa sahip olan takım olurken, pas isabet oranı da en yüksek takım... Buna rağmen Cimbom en çok top kapan 4. takım olarak da fark yaratıyor...

Neredeyse tüm liglerde topa en çok sahip olan ve puan durumunun zirvesinde yer alan takımlar, top kapma istatistiğinde ilk sıralarda yer alamıyor. Zira top genelde kendilerinde olduğu için, rakipten kapma açısından küçük takımlar kadar aksiyona giremiyorlar. Buna karşın Galatasaray hem topa sahip oluyor hem de kaybettiği topu tekrar kazanmak için büyük bir iştahla mücadele edebilen orta saha oyuncularıyla oynuyor. 

Örneğin Galatasaray'dan sonra en çok topa sahip olan takımlardan Beşiktaş bu top kapma listede 9, Başakşehir de 12. sırada yer alıyor. Yani Galatasaray hem top kullanma hem de top kapma olarak yüksek bir dominasyona sahip. 


Süper Lig'in en iyi dripling yapan oyuncuları


Öte yandan Süper Lig'de en çok dripling yapan futbolcu ise Vagner Love. Usta golcü 34 kez adam geçerken onu Kasımpaşa'dan Trezeguet 32 kez ile takipte. Fenerbahçe'den Valbuena ve Konyaspor'dan Bourabia 24 kez adam geçerken, Osmanlıspor'dan Musa da 23 kez adam geçti.

Analiz: Sinan Yılmaz

Süper Lig ile ilgili tüm analizleri Süper Lig Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)