comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray yönetiminden flaş AB Pasaportu kararı

17 Kasım 2017, Cuma 10:35
Galatasaray yönetiminden flaş AB Pasaportu kararı

Galatasaray yönetimi, 2019 yılında düzenlenmesi beklenen yeni sınır ile ilgili önlemler alma kararı aldı. Sarı kırmızılı yönetim AB pasaportu olan oyunculara yönelecek. 

FutbolArena - Galatasaray yönetimi 2019 yılında düzenlenmesi beklenen yeni yabancı sistemi için önlemini almanın planı içerisinde. Sarı kırmızılı yönetim bu doğrultuda transferde önceliğini AB pasaportuna sahip oyunculara vermeyi kararlaştırdı.


Galatasaray yabancı sınırından etkilenecek mi?


Galatasaray yönetimi 2019 yılında yabancı oyuncular ile ilgili yapılacak yeni düzenlenmeden etkilenmeme kadına yeni kararlar alıyor. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2019-2020 sezonundaki yabancı statüsünün belli olmamasına rağmen Galatasaray, Avrupa Birliği pasaportlu oyuncularının yerli sayılacağı bir kararın çıkmasını yüksek ihtimal olarak görüyor.

AB PASAPORTU OYUNCULAR YERLİ SAYILABİLİR
Kadrosundaki 14 yabancıdan 10'unun AB pasaportuna sahip olduğu Galatasaray'da önümüzdeki iki yılda yapılacak transferde bu şartı karşılayan oyuncuların alınmasına öncelik verilecek. Sarı-kırmızılı takımda şu anda kadrodaki AB pasaportuna sahip futbolcuların 2019-2020 sezonundaki durumu da yeni yabancı statünün netleşmesi sonrasında kesinleşecek.

NİHAT KAHVECİ ÖRNEĞİ GÜNDEMDE

Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerin pasaportlarını taşıyan futbolcular, Avrupa'nın tüm liglerinde yerli futbolcu statüsünde forma giyebiliyor. İspanya'da forma giydiği yıllarda milli oyuncu Nihat Kahveci'nin açtığı dava sonrasında Avrupa Ekonomik Topluluğu (CEE) ile Türkiye arasındaki ortaklık anlaşması gerekçe gösterilerek, AB ülkelerinde oynayan profesyonel Türk sporcuların, "AB statüsünde oyuncu" olmalarına tam hak verilmişti. Şimdi benzer bir uygulamanın Türkiye Süper Ligi'nde de uygulanması gündeme gelebilir.

Sarı kırmızılı takımla ilgili diğer gelişmeler için Galatasaray Haberleri özel sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)