comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray UEFA'dan ceza alacak mı? CAS hakimi Emin Özkurt açıkladı!

09 Mart 2018, Cuma 18:28

Galatasaray, UEFA'dan FFP cezası alacak mı? Sarı kırmızılı kulübün geleceğini şekillendirecek olan bu karar ile ilgili olarak son durumu CAS hakimi Avukat Emin Özkurt'a sorduk.

FutbolArena Röportaj - Son günlerin gündeminde Galatasaray ile UEFA arasındaki görüşme var. Finansal Fair Play (FFP), UEFA'nın yaptırımları, Galatasaray'a gelebilecek ceza, gelebilecek cezaya karşı itiraz hakkı ve ayrıca TFF ile Fatih Terim arasındaki tazminat davası sürecini CAS Hakimi Avukat Emin Özkurt ile konuştuk.


Finansal Fair Play nedir? 


Finansal Fair Play nedir? UEFA kulüpleri neye göre değerlendiriyor ve cezalandırıyor?

UEFA'nın temel olarak baktığı 2 husus var. Öncelik başa baş, denk dediğimiz bütçeyi kulüplerden oluşturmalarını istiyor. Yani Finansal Fair Play'de UEFA'nın amacı şu: Kulüpler batacak noktaya gelmesinler, kendi mali yükümlülüklerini karşılayacak şekilde gelirleri olsun. Gelirleriyle giderleri arasında bir denge olsun. Bunun için de bazı mali, idari, hukuki kurallar getirelim diyor. Bunlara uymayanları da cezalandırıyor. İkinci olarak da kulüplerden vadesi geçmiş borcunun olmaması talebi var. Kulüplerden futbolcularına, teknik direktörlerine ve vergi dairelerine borçlarının olmamasını bekliyor. UEFA belli dönemlerde; nisan ayının başı, mart ayının sonu gibi bir tespit yapıyor. Kulüplerden bu dönem itibariyle, geçmiş seneye ilişkin mali tablolarını istiyor. Eğer bu mali tablolarda talimatları çerçevesinde belirlenen finansal durumlara aykırılık varsa, idari yaptırımlar uygulama hakkına sahip oluyor.
UEFA'NIN YAPTIRIMLARI NELER?

UEFA, FFP kurallarının ihlali durumunda uyarıdan başlayıp, kupalardan mene kadar giden 5-6 kademeli bir yelpaze içindeki cezaları uygulama imkanına sahip. Doğrudan doğruya men cezası verecek diye bir kural yok. Daha evvel problem yaşamış veya daha öncesinde UEFA ile yaşadığı sorundan dolayı anlaşma yapmış ve belli taahhütler altına girmiş; ancak o taahhütleri de ihlal eden kulüpler olursa işler çetrefilleşiyor. Alınacak cezanın kapsamı ve oranı büyüyebiliyor.


Galatasaray, FFP'den ne ceza alır?


Galatasaray UEFA ile görüşecek. Durumu nasıl görüyorsunuz?

Bildiğiniz üzere Galatasaray'ın başı henüz iki sene evvel UEFA ile Finansal Fair Play çerçevesinde bir probleme girmişti. UEFA, Finansal Fair Play kurallarının ihlali nedeniyle Galatasaray'a 2 yıl, (1 yılı ertelemeli uygulanmak üzere) Avrupa müsabakalarından men cezası vermişti. Galatasaray bu cezayı aldıktan sonra, 1 yıl Avrupa kupalarına gidemedi biliyorsunuz. Fakat bu süreçten sonra UEFA ile tekrar masaya oturdular ve yeni bir anlaşma imzaladılar. Bu yeni anlaşma çerçevesinde Galatasaray, 3 yıl için maksimum otuz milyon euro zarar etme taahhüdü altına girdi. Fakat basına yansıyan haberlerden ve Galatasaray'ın mali tablolarından anladığımız kadarıyla, otuz milyon euroyu çok ciddi oranda aşmış Galatasaray. Bugün gerçekleşecek görüşmede de Galatasaray Yönetim Kurulu; bunun gerekçelerini, nasıl toparlanabileceğini izah etmeye çalışacak. Ama şu anki duruma baktığımızda hal pek parlak gözükmüyor.

"ERTELEME TETİKLENEBİLİR"

Şu anki risk daha önce UEFA tarafından verilmiş olan 2 yıl Avrupa müsabakalarından men cezasının ertelenmiş olan 1 yıllık kısmının tetiklenmesi. En büyük risk bu. Böyle bir şey söz konusa olursa UEFA Galatasaray'ın finansal tablolarını inceleyip, bugünkü görüşmenin de neticesinde mali tabloların iyileşmeyeceğine kanaat getirirse; Galatasaray'ın önümüzdeki sene Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi'ne katılımıyla alakalı negatif bir karar verme ihtimali söz konusu olabilir. Galatasaray Yönetimi seçilir seçilmez sermaye artırımına gitme yolunu başardı. Bu bir avantaj. Onun haricinde Galatasaray'ın Riva ve Florya'daki arazileri üzerinde planlanmış projeler var. Bunlar da ciddi mali kaynak oluşturacak kulübe. Galatasaray yetkilileri UEFA'ya bu zararın tolere edilebilir bir zarar olduğunu anlatmaya çalışacaktır. Karar muhtemelen Haziran başı ya da ortası gibi neticelenmiş olur."21 GÜNDE CAS'A GİDİLEBİLİR"

Galatasaray istenmeyen bir sonuç alınması halinde CAS'a gidebilir mi?

UEFA'nın Finansal Fair Play'in gözetimiyle ilgili birimi, kulüp mali denetim kurulu bir değerlendirme yapıp karara bağlayacak Galatasaray'ın konusunu. Eğer Galatasaray'ın cezai yaptırım anlamında istemediği bir karar çıkarsa, bu karar her şeyin sonu anlamına gelmiyor. UEFA'nın bu kararına karşı Galatasaray'ın 21 gün içerisinde CAS'a başvurma hakkı söz konusu. CAS ise netice itibari ile nihai yargılamayı yapacak olan kurum olur. Eğer böyle bir süreç olursa; oradan çıkacak karar kesin ve nihai olur.


Fatih Terim, TFF'den tazminat alacak mı?


Türkiye Futbol Federasyonu ile Fatih Terim arasındaki dava sürüyor. Davadaki durum nedir?

Terim ile TFF yollarını çok tartışmalı bir şekilde ayırdı. Buna sebep olan da Fatih Terim'in karıştığı bir kavga. Bu olaydan sonra TFF bekledi. Terim'in sözleşmesi ile alakalı hemen bir işlem yapmadı. Daha sonra şifahi olarak Terim ile yolların ayrıldığı bildirildi. Akabinde de yazılı bildirildi. TFF Fatih Terim ile olan hukuki ilişkisini inanılmaz kötü yönetti. TFF bugün Terim tarafından mahkemeye verilmiş durumda. Sebep de haksız nedenle iş akdinin feshi. Davayı inceledeğimizde şunu görüyoruz: TFF aslında atması gereken hukuki adımları zamanında atmadığı için işi kamuyu zarara uğratacak bir noktaya sürükledi. TFF zamanında atmış olması gereken; haklı nedenle iş akdinin feshini gerçekleştirmediği için Terim tarafından dava edilmiş durumda. Milli Takım Teknik Direktörü olmak demek bir anlamda itibarı korumakla yükümlü olmak demektir. Eğer böyle bir olaya karıştıysa; TFF'nin ertesi gün ya da 6 gün içerisinde atması gereken hukuki adım belliydi.

"TFF ADINA İYİ GİTMİYOR"

TFF'nin 6 günlük bir hakkı mı vardı?

Hukuken eğer işveren haklı nedenle fesih imkanını kullanmak istiyorsa olayı takip eden 6 iş günü içerisinde gerekçeyi çalışanına bildirerek sözleşmeyi fesih etme imkanına sahiptir. Eğer TFF Terim'in sözleşmesini zamanında haklı nedenle feshetmiş olsaydı, tazminat ödeme yükümlülüğü altında kalmayacaktı. Süreci geçiştirmeye çalıştığı ve atması gereken adımları zamanında atmadığı için kamuyu, tazminatı ödeme noktasına getirmiş durumda. Bence dava TFF açısından iyi gitmiyor. TFF yöneticileri bu paraları kendi cebinden ödemiyor. Bu paralar kamudan; yani Türk milletinin cebinden çıkıyor. Kendi şirketlerinde ne kadar hassas davranıyorlarsa, bu hassasiyeti Türk milletinin parasında da göstermesi gerekir. Dosyada karara gelene kadar bilirkişi aşaması da olacak. 6 ay 1 yıl sürecek olan bir dosya. Karara bağlandığında yine değerlendiririz ama TFF'nin burada iyi yönetim göstermediğini belirtmemiz lazım.

RÖPORTAJ: KEVSER İME ŞAHİN
KAMERAMAN: ALPER AYDEMİR

FutbolArena akşam haberleri (17 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.