comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta transfer gündemi

27 Haziran 2019, Perşembe 23:31
Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta transfer gündemi

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'ın 2019-2020 sezonu transfer gündemi FutbolArena'da.

FutbolArena - Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin transferleri, Önümüzdeki Maçlar'ın 22. bölümünde masaya yatırıldı. Sinan Yılmaz ve Orhan Uluca, üç büyüklerin transferlerini değerlendirdi.


Galatasaray'ın 2019-2020 Kadrosu


Galatasaray'ın mevcut kadrosunun konuşulduğu programda Orhan Uluca, "Marcao'yu 30 milyon euroya satarım. 20 milyon eurodan aşağı teklifleri kabul etmem" derken genç oyuncunun takım için öneminin büyük olduğunu söyledi. 

Şener Özbayraklı, Adem Büyük gibi transferlerin Fatih Terim için önemli olacağını söyleyen Uluca, "Galatasaray yedek kulübesinden oyuna girecek alternatif oyuncu yoktu. İlk 11 zaten yabancılardan kurulacak. Yedeğe sadece bir yabancı alabiliyorsun ve diğer alternatifler yerli olmak zorunda" dedi.
Sinan Yılmaz ise "Şener, Adem ve Yusuf transferlerini yanlış buluyorum. Yerli oyuncularda yatırım gençlere yapılmalı. Zamanında yine yerli kuralı varken Galatasaray, Salih Dursun, Veysel Sarı gibi isimlere yatırım yaptı. Beşiktaş ise o dönem Oğuzhan, Veli, Gökhan Töre, Olcay Şahan ve Cenk Tosun gibi gençlere yatırım yapmıştı ve ilerleyen yıllarda o gençlerden katkı aldı. Galatasaray ise Olcan'dan, Salih'ten, Veysel'den katkı alamadı ve bu oyuncuları göndermek için uğraştı. Şimdi yine biraz acele ediliyor diye düşünüyorum. Galatasaray'ın yerli transferini daha planlı ve genç oyunculardan yana yapması gerek" dedi. 

VEDAT MURİQİ FATİH TERİM'İN GOLCÜSÜ

Vedat Muriqi'nin tarz olarak Fatih Terim'in futboluna çok uyduğunu da söyleyen Orhan Uluca, "Tam onun sisteminde aradığı golcü" yorumunu yaptı. 

Galatasaray ile adı anılan Ever Banega da değerlendirildi ve Sinan Yılmaz, "Banega iyi bir oyun kurucu ancak biraz ağır ve temposuz bir oyuncu. Fernando da aynı durumda ve iki ağır oyuncu özellikle Avrupa'da sorun yaratabilir. Ben Banega alınacaksa Fernando yerine daha atletik bir 6 numara gerektiğini düşünüyorum" dedi. 


Douglas Beşiktaş'a Fayda sağlar mı?


Beşiktaş'ta Gökhan Gönül'e alternatif olarak artık bir transfer yapılması gerektiği konuşulurken Sinan Yılmaz, "Abdullah Avcı'nın sistemine çok iyi uyacak bir oyuncu Douglas. Douglas'a en çok ihtiyaç duyan takım da Beşiktaş çünkü Gökhan artık 34 yaşına geldi ve hala bir alternatifi yok. Ayrıca Douglas, Caicara gibi tam bir Abdullah Avcı futbolcusu" dedi.


Ömer Toprak Beşiktaş'a uyar mı?


Beşiktaş ile adı geçen Ömer Toprak için ise Orhan Uluca, "Ömer Türk futboluna adapte olmakta zorlanabilir çünkü narin bir stoper" derken Sinan Yılmaz ise "Öte yandan top tekniği de Abdullah Avcı'nın oyun kurucu stoper isteğine uyuyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Orhan Uluca, Beşiktaş'ın Kagawa'yı yeniden kadrosuna katmasının doğru bir hamle olacağını söyledi. Programda ayrıca Beşiktaş'ın kanat transferleri yapması gerektiği konuşuldu.


Fenerbahçe'nin Mehmet Topal'ı göndermesi doğru mu?


Fenerbahçe ile Mehmet Topal'ın ayrılığının doğru olduğunu söyleyen Orhan Uluca, "Ben Mehmet Topal'ın bahsedildiği kadar kötü olduğunu düşünmüyorum ama bu saatten sonra her kötü sonuç ona bağlanacaktı. Bu ayrılığın hem Fenerbahçe, hem de Mehmet Topal için doğru olduğunu düşünüyorum dedi.


Fenerbahçe kaleci Altay'ı alacak mı?


Sinan Yılmaz Fenerbahçe'nin kaleci sorununa değinirken, "Fenerbahçe 5 kaleciye birden maaş ödüyor ve kimse gitmezken yeniden Altay gibi isimler ortaya atılıyor. Bu maddi sıkıntıda ben Harun ile bir yıl daha devam edip Kameni, Volkan artık hangilerini gönderebiliyorsam göndermeye bakardım ve paramı diğer pozisyonlar için harcardım" yorumunda bulundu. 


Renato Sanchez Fenerbahçe'ye katkı sağlar mı?


Portekizli futbolcu Renato Sanchez'in transfer ihtimali de değerlendirilirken Orhan Uluca, "Ben Renato Sanchez'i Bayern Münih'te izlediğimde bu oyuncuya nasıl 35 milyon euro verdiler diye düşündüm. Aşırı sayıda basit top kaybı yapıyordu. Sonra Swansea City'e kiraladılar ve orada da küme düşen Swansea City'de yine çok kötüydü. Bu sezon da Bayern Münih'te biraz daha iyi ama yine de bekleneni vermiş değil. Kendisinden beklenenlere göre büyük hayal kırıklığı yarattı" dedi. 


Ersun Yanal Max Kruse'yi nasıl oynatır?


Max Kruse'nin forvet arkası pozisyonda kullanılması gerektiği konuşulurken, Alman oyuncunun önüne bir santrfor transferi de gerekli denildi. Sinan Yılmaz, "Buna karşın Ersun Hoca, 4-3-3 oynatmayı seviyor ve Kruse de kanatlarda oynamayacaktır. Böyle olunca belki de kanatsız bir sistem kurgulanabilir. Moses'ın kiralık maaşından çıkılırsa Isla ve Dirar sağ bekte kullanılabilir, bir de hücumcu sol bek alırsanız 4-1-2-1-2 gibi baklava dilimi bir ortasaha yapılabilir. Fejsa defansif ortasaha, Tolgay ve Mehmet Ekici veya yapılacak bir transfer iki 8 numara, Zajc ofansif ortasaha ve santrforda da Vedat Muriqi tipi bir santrfor ile Kruse iyi bir ikili olabilir" dedi. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"