comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray eski yöneticisi Abdürrahim Albayrak'tan Fatih Terim açıklaması ve flaş itiraf: 'O gün sildim..'

04 Aralık 2017, Pazartesi 17:49
Galatasaray eski yöneticisi Abdürrahim Albayrak'tan Fatih Terim açıklaması ve flaş itiraf: 'O gün sildim..'

Galatasaray eski yöneticisi Abdürrahim Albayrak, TRT Spor Basın Tribünü programında sarı kırmızılı takımın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Galatasaray kulübünün eski yöneticilerinden Abdürrahim Albayrak, TRT Spor'da "Basın Tribünü" programına konuk oldu. Taraftarların sevgilisi olan Abdürrahim Albayrak, Galatasaray'daki son durumu, Tudor ve taraftarlar arasında yükselen Fatih Terim hakkında önemli açıklamalar yaptı. 

"TUDOR'UN HER MAÇA FARKLI TAKTİKLE ÇIKMASI"
Tudor'un her maça ayrı kadroyla ve taktikle çıkması, tüm Galatasaraylılar gibi beni de derin düşüncelere sevk etti. Başakşehir maçı kasetlerini hiç mi seyredip analiz etmedi? Oradaki yardımcı hocalar da mı izlemedi? Çok üzülmüştüm, hiç uyumamıştım. Gecenin 3'ünde bir tweet atmıştım. Sağ olsun taraftarlar yalnız bırakmadı. Onlarla aynı dili konuşuyoruz, aynı renklere gönül verdik. Hep Galatasaraylıyız.

"TUDOR'UN BEYANATLARINI DİNLEYİNCE ÇOK ÜZÜLDÜM"

Bir Sivas maçı oynadık hafta ortasında. Gazetelerde hocanın verdiği beyanatları dinledim ve hakikaten çok üzüldüm. ‘Devre arasında hoca soyunma odasına giriyor, futbolcuları haşlıyor ve ikinci yarı Sivas Belediye'yi darmadağın ediyorlar'. O hoca Beşiktaş maçının devre arasında ne yaptı merak ediyorum. Oyunculara çıkıp darmadağın mı olun dedi? Böyle bir beyanatın verilmesinin talihsizlik ve yanlış olduğunu düşünüyorum. 
Alanyaspor ve Beşiktaş maçları Tudor için son şans derseniz, hocayı sevmeyen futbolcular için bir koz olur bu. 

"TUDOR'A GELENE KADAR YÖNETİMİN DE BÜYÜK HATALARI VAR"

Ben, Tudor'a gelene kadar yönetimin de çok büyük hataları olduğunu düşünüyorum. Yönetimin bu hatalardan bir an önce vazgeçmesi lazım. Biz eski Galatasaray'ı istiyoruz. Takır takır işleyen bir sistem ve alınan üç tane kupa vardı bizim bıraktığımız sene. Türkiye'de kupa bırakmadık. Kimsenin aklına gelmeyen Hamza hocayı aldım ben. Hiç kimse bilmiyordu, haberi yoktu. Kendi oğlum Hikmet'e bile söylemedim bunu ben. Oğluma tabii ki de güveniyorum fakat demek istediğim bunlar ciddi işlerdir.

"SADECE KARTVİZİT BASTIRMAK İÇİN GELEN YÖNETİCİLERE ÜZÜLÜYORUM"

Kendi işinizi nasıl idare ediyorsanız, eğer kulübe de o ciddiyetle yaklaşırsanız başarılı olursunuz. Sadece kartvizit bastırmak için gelen kulüp yöneticilerine üzülüyorum. Hele ki birkaç dönem yönetimin içerisinde bulunmadan, kulüplere başkan olmasının çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum.
Galatasaray'da ciddi bir hoca krizi var, bunu kimse göz ardı edemez. Bizim transferler için sabahladığımızı çok iyi bilirim. Başarıları biz birlik beraberlik içerisinde yakaladık.

"YILDIZ FUTBOLCULAR..."

Dünya'nın en zor işlerinden biri yıldız futbolcuyu mukavelesinin son yılı oynatmaktır. Oynamaz. 2-3 yıllık mukaveleler ister. Son geldiğim dönemde bunlardan bir tanesi Sneijder ve Sabri'ydi. Sneijder'e, ‘Ben sana şimdi mukavele imzalamazsam senin daha çok karına gelir.' dedim. Sebebini sorduğunda ise, ‘Bu takım şampiyon olacak, kupalar alacak. Senin değerin daha da artacak' dedim. 

"MELO, SEN BURADA YOKSAN BEN DE YOKUM DEDİ"

Melo aslanlar gibi oynuyordu ama ben gittiğim gün dedi ki, ‘Baba ben gidiyorum'. ‘Oğlum yapma ben hep burdayım' dediğimde ise ‘Yok baba, sen burda yoksan ben de yokum. Çünkü beni burda yerler' dedi. Bıraktığı için çok üzülmüştüm.


Galatasaray'a Fatih Terim geliyor mu?


Galatasaray taraftarlarının takımın başına görmek istediği Fatih Terim hakkında konuşan Abdürrahim Albayrak, "Galatasaray başkanı, Fatih Terim'e gidip ‘Hocam Galatasaray'ın sana çok ihtiyacı var' derse, Fatih hocamın para bile konuşacağını düşünmüyorum. Geldiğimiz dönemde hoca Fatih Terim değildi. Orda biz baskıyla Fatih Terim'i getirdik. İyi ki de bastırmışız. Geldi ve iki sene üst üste şampiyon olduk. Ünal Aysal' ı suçlamıyorum, kendisini çok seviyorum ama onun etrafındaki arkadaşlar Galatasaray'a en çok zarar verenler oldu. Erken seçime götürdüler. Niye götürdüler? Beni, Ali Dürüst'ü ve Fatih Terim'i bitirmek için. Bir başkan ne ister? Şampiyon olmak ister, başka ne ister ki? " diye konuştu. 

"DANİ ALVES GALATASARAY'DA SAĞ BEK OLACAKTI"

Biz Galatasaraylıyız. Sonradan gelip Galatasaray'a hizmet veren Galatasaraylılardan değiliz. Ben 12-13 sene Galatasaray'ın altyapısında başkanlık yaptım. Rahmetli Salih Bulgurlu, mekânı cennet olsun. Biz onla beraber gittik Arda'ları, Emre'leri aradık taradık bulduk. Biz zamanında çalışarak bir yerlere geldik.
Beşiktaş'taki Pebe'yi hoca çok istiyordu. Ben Real Madrid ile konuştum fakat vermek istemediler. Eğer futbolcu bunu duyarsa kafası karışır ve Real Madrid ile Galatasaray arasındaki dostluk bağlarının tehlikeye gireceğini dile getirdiler. Dani Alves'in menajeriyle konuştuk, pazarlık ettik. Yönetime devam etseydik Dani Alves Galatasaray'da sağ bek olacaktı.

"GALATASARAY'IN SON YILLARDAKİ EN İYİ KADROLARINDAN BİRİ"

Şu anki Galatasaray kadrosu, Galatasaray'ın son yıllardaki en iyi kadrolarından birisi. Ama bazı futbolcuların çok yaşlı olduğunu düşünüyorum, birçoğunu ben almazdım. Çok büyük masraflar. Sabri'yi yaşlı diye gönderiyorsunuz, sağ bekte aldığınız adama bakın."GALATASARAY'DA ÇALIŞAN BİRİ MAÇ KADROSUNU BASINA SIZDIRIYORDU"

İstanbulspor'un maçındayken, Galatasaray'da çalışan birisinin, takımın kadrosunu maçtan önce basında çalışan arkadaşına sızdırmasına tanık oldum. Yakasına yapıştım ve hemen buradan gitmesini söyledim. ‘Sen ne hainsin' dedim. Sonra bazı Galatasaraylılar bana telefon ettiler. ‘Abdurrahim Bey, daha dün geldin. Bizim okullu arkadaşımızı kovuyorsun. Bunun seçimi de var.' dediler.  ‘Ben Galatasaray için seçimi değil ölümü de göze alırım' cevabını verdim.

"PRANDELLİ'Yİ SİLDİM"

Prandelli bana bir şey söyledi ve onu kafamda sildim ben. ‘Aslında bu takımı komple yollayıp, yenilemek lazım' dedi. İçimden dedim ki en kolayı seni göndermek. Prandelli'nin beğenmediği o aslanlar, o sene Türkiye'de üç kupa aldı. Ben geldiğimde ‘İşin çok zor bu takımdan bir şey olmaz' diyenler, sonunda hepsi ‘Abdurrahim abi Allah senden razı olsun, iyi ki gelmişsin' dediler.
Galatasaray'ın başında bir hoca varken, Fatih hoca ‘Ben gelirim' demez. Galatasaray Igor Tudor'u göndermekte geç kaldı.

"DERBİDE OYNANAN FUTBOL BENİ ÇOK ÜZDÜ"

Beni en çok üzen, kahreden derbide oynanan futbol. Bu bizim Galatasarayımız değildi. Hele hele 60. dakikadan sonra başka bir şey vardı Galatasaray'da. En çok üzüldüğüm konulardan bir tanesi de, Muslera'nın hatalı yediği golden sonraki yüz ifadesi. Onun üzüntüsü beni bitirdi. Bu kadar endişeli bir Galatasaray görmedim ben. Bir taraftan Quaresma bir taraftan Gökhan Gönül ve Babel rüzgâr gibi geliyorlardı. Çaresiz bir Galatasaray savunması vardı derbide. Kadroda Sabri Sarıoğlu ve Hakan Balta olsaydı, vallahi de bunlardan on kat iyi oynardı.

"GALATASARAY'IN HOCASI FUTBOLCULARINI SATAMAZ"

Galatasaray'ın antrenörü futbolcularını nasıl satar ya? ‘Benim futbolcularım atmosferden korktular' diye nasıl dersin? Böyle bir şey olabilir mi? Galatasaraylı futbolcular Barcelona'da 120 bin kişinin önünde 2-2 berabere kaldılar sen neden bahsediyorsun?

"CENK TOSUN'U BEN DE İSTİYORDUM"

Cenk Tosun'u Gaziantepspor'dayken ben de istiyordum. Kendisini olağanüstü yetiştirmiş bir futbolcu. Allah yolunu açık etsin.

"DERBİDE SON 30 DAKİKA FACİAYDI"

Igor Tudor iyi bir çalıştırıcı ama taktik ve oyun okumada benim gözümde sıfır.Beşiktaş derbisinde ciddi sıkıntı yaşadım. Başakşehir maçında hiç değilse birşeyler oynamaya çalıştık. Ama bu maçta son 30 dakikası faciaydı. Galatasaray'ın başında Igor Tudor varken Lucescu'ya gidildi. Sen zaten orda hocaya ‘Sana güvenmiyoruz' mesajını vermiş oluyorsun. Krizleri yönetemiyoruz, üzülüyorum. 

"ALLAH AŞKINA BU DONK NEREDE?"

Galatasaray'da satacak bir şey kalmadı. Üzülüyorum. Bizim geçmiş başkanlarımız çok çileler çektiler. Şimdi Galatasaray'a tecrübeli, işini yapan, işini yapanı ödüllendirilen birilerinin toparlanması lazım. Geçen sene Ryan Donk diye bir futbolcu aldık. 2,5 milyon Euro verdil. Allah aşkına bu Donk nerede? Birisi bana yapılan hataları bir anlatsın. Bu futbolculara para veriliyor ve verilmeye de devam ediliyor. 

"ARDA TURAN'IN GALATASARAY'A GELMESİNİ İSTERİM"

Okuduğum kadarıyla Arda Turan'ın Arsenal'a gideceği iddia ediliyor. İnşallah da Arsenal'e gider. Galatasaray'a gelmesini isterim  tabii ki. Bayrampaşa'dan alan benim. Fakat şuan Galatasaray 10-15 milyon Euro bonservis bedelini veremez.

"TUDOR İLE BU İŞ YÜRÜMEYECEK"

Görünen o ki Igor Tudor ile bu iş yürümeyecek. Ama ben tabii ki başkana ‘Tudor'u gönder' diyemem. Böyle bir hakkım yok benim.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (26 Mart 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.