comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi ilgilendiren açıklama! UEFA finansal fair play

07 Eylül 2017, Perşembe 18:38
Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi ilgilendiren açıklama! UEFA finansal fair play

UEFA'dan Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'u da ilgilendiren finansal fair play hakkında açıklama geldi. 

FutbolArena Dış Haberler - Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un Finansal Fair play kuralından ötürü UEFA ile yaşanan büyük zorlukların dışında cezalar da alındı. Galatasaray 1 yıl boyunca Avrupa'dan men edilirken, Beşiktaş, Trabzonspor ve Fenerbahçe ise transfer, maaş bütçesi ve kadro konusunda UEFA tarafından kısıtlanmıştı. Türkiye dışında Avrupa'daki birçok kulübün de zorluk yaşadığı finansal fair play kuralıyla ilgili olarak UEFA Başkanı Aleksander Ceferin çarpıcı açıklamalar yaptı. 


UEFA'dan Finansal Fair play açıklaması


UEFA Başkanı Aleksander Ceferin finansal fair play kuralıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu kuralla birlikte istikrar sağlamak istedik. Kulüplerin bütçesinde bir denge kurmadık ve başarılı olduk. Tabi ki en önemlisi futbolda istikrar sağlamak istedik. Ancak şu anda farklı bir zamandayız. Zaman değiştikçe yenilikler de gerekiyor. Bu kuralı güncellemeliyiz. Şimdi sporda rekabette dengeyi sağlamak için bir şeyler yaplamlıyız ve bunu modernize etmek zorundayız." ifadelerini kullandı. 
 

UEFA'dan PSG'e finansal fair play soruşturması


Bu yaz 222 milyon euroya Neymar'ı transfer ederek rekor kıran PSG, 180 milyon euro karşılığında da zorunlu satın alma yöntemi ile Kylian Mbappe'yi kiralamıştı. PSG ayrıca Real Sociedad'tan Yuri Berchiche'ye de 17 milyon euro ödemiş ve Dani Alves'i bonservissiz kadrosuna katmıştı.

Bu yaz için Neymar ve Berchiche ile 239 milyon euro harcayan ve gelecek yaz da 180 milyon euroluk ödemenin altına giren PSG'nin yaptığı harcamalar FFP denetimine takılabilir. 

FutbolArena akşam haberleri turu (17 Temmuz 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.