comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: "Arda Turan, Sneijder, Ndiaye, hırsızlık..."

05 Şubat 2018, Pazartesi 20:13
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz:

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'den önemli açıklamalar! Cengiz, Seçim süreci ve sonrası, kulüpteki projelerine dair birçok soruya yanıt verdi. 

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TRT Spor Basın Tribünü programına konuk oldu ve merak edilen soruları yanıtladı. 


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in TRT Spor Basın Tribün programı (İZLE)


"GALATASARAY'I ÇOCUKLUĞUMUZDAN BERİ SEVİYORUZ"

Galatasaray'ı çocukluğumuzdan beri seviyor ve izliyoruz. Belli bir yaşa ve tecrübeye ulaştıktan sonra daha çok irdeleyebiliyoruz. İşinizi devredebileceğiniz bir çocuğunuz varsa da daha çok zaman ayırabilirsiniz. 2011'den beri Galatasaray'a zaman ayırabiliyorum. Seçimden önceki duygularımla ile sonraki duygularım, manevi anlamda ağır bir yük, sorumluluğun içindeyim. 
"3 AY İÇİNDE İRDELEYECEĞİZ"

Ben aday olduğumda ilk şunu söylemiştim. Galatasaray'ın tüm mali durumunu net olarak öğrenmek lazım demiştim. Bu 3 ay içinde bunu irdeleyeceğiz ve camiamızla şeffaf bir şekilde paylaşacağız. Giderek sorunlar yumağı ile baş başa olduğumu görüyorum. Bir arabanın içinde camdaki buğuyu silip, etrafı görmeye çalışıyorsunuz. Çok daha fazla çalışacağız."


Galatasaray'da Celal Açar ve Ünal Çeviköz'ün istifaları


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz istifalar hakkında şu açıklamaları yaptı:

İstifalar yönetimin ne kadar dinamik olduğunu gösteriyor. Celal Açar değer verdiğimiz bir ağabeyimiz. Sanırım beklentilerini bizde bulamadı. Ben her zaman saygı duyarım. Çünkü o bizim ağabeyimiz. Beklentilerini bilemem. İnsan Galatsaaray'a hizmet yolnda tek bir hedefe odaklanmışsa beklentiyi bulamayabilir. Ben hiçbir zaman ayrılmasını istemedim. Ünal Çeviköz bey çok sevdiğim, saydığım bir devlet adamı. Sivas maçı sırasında bir telefon aldık ve çok şaşırdık. Biz her zaman devleti öne alırız. Devletin bekası her şeyden önemlidir. Ancak bunu kafatasçı olarak algılamasınlar. Hangi siyasi iktidar olursa olsun bizim için devletin bekası her şeyden önce gelir. 

"FATİH TERİM İLE 3 SAAT TRANSFER STRATEJİSİNİ KONUŞTUK"

Benim düşüncem ve projem 3 aylık olamaz. Mayıs'ta adayım. 5 yıllık kalkınma planlarından gelen düşüncenin ürünüyüm. Galatasaray'da kalkınma planlarının yapılmasından yanayım. Fatih Terim ile 2-3 saat Mayıs ayındaki transfer stratejimizi genel hatlarıyla konuştuk. 3 yılık düşünmesem bunu yapmam. Seçime girerim, genel kurul teveccüh göstermezse saygı duyarım. Biz şu anda bir sistemi oturtmaya çalışıyoruz. Enkaz demiyorum. Önce mali. 

"AMATÖRLERDEKİ SORUNLAR İYİCE ARTTI"

Amatörlerdeki sorunlar epey arttı. Basketbolu kapatacağız demiyorum. Mesele Fenerbahçe basketbolda çok iyi. Bizim de hedefimiz bu. Ancak 13 çocuk düşünün, eve sadece biri ekmek götütüroyr. Futbol, 12 çocuk onun ağzına bakıyor. Yıllık 70-80 milyon 10 yılda 700-800 milyon borç demektir. Bu kulüplerin önemli bir sorunu. 
 

Galatasaray'da Ndiaye'nin Stoke City'ye transferi


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Ndiaye'nin Stoke City'ye transferini anlattı.

Ndiaye transferi Galatasaray'ın tarihindeki en yüksek bedelli transfer. Satış olarak. Kesinlikle şundan emin olun, biz Ndiaye'yi hocamız dahil satmayı düşünmedik. Ndiaye'yi maalesef menajeri öyle bir zehirledi ki, bize ilk getirdiğinde 14.5 euro ücret, %10 komisyon istedi. Ayda 600 bin euro imaj hakkı. Biz bunların hepsine hayır dedik. Fatih hocam Ndiaye ile toplantı yaptı. Ndiaye kalmak istiyorum ve şampiyonluk yaşamak istiyorum dedi. Sonra 2 gün geçti. Hocam beni aradı. Ndiaye'yi zehirlemişler dedi. Ben gitmek istiyorum, önümü kesmeyin. Ndiaye kardeşimiz bana gelmek istedi. Ben stat dışına çıkardım. Tarzım değil bu tarz görüşmeler. Hatta beni defalarca aradı, açmadım. Numarasını nereden biliyorum, sonra mesaj attı. İşi o hale getirdi ki, gitmezsem kıyameti koparırım. "ÖDEDİĞİMİZ BORÇLAR..."

Sosyal medya hemen bizim hesaba indiriyor parayı. Biz oradan aldık hemen ödüyoruz parayı. Halbuki bugün daha aldık. Danny ve Chedjou'nun parasını ödedik. Onu kapattık. Ne çıktı önümüze? 19 milyon TL sigorta borcu. Yetmedi 10 milyon TL vergi borcu. Biz bunları da ödedik. Nereden geldik? Kız voleybol takımı aylardır para alamıyordu. Onlara ve basketbol takımına para ödedik. 30 milyon TL civarında.


Galatasaray taraftarlarından Arda Turan'a protesto


Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Sivasspor maçı sonrası havaalanında sarı kırmızılı taraftarların Arda Turan'ı küfürlü protesto etmesi hakkında, "Arda'ya küfür edilmiş biz onu duymadık. Ancak hoş olmamış. Taraftar Arda'ya kızabilir. Ancak kopukluk var. Taraftar hem Arda'yı istiyor, hem ona kızıyor. Arda'nın Galatasaray'a geçmiş hizmeti var. Bu hizmeti unutmamak gerekir. Arda da taraftarı anlayışla karşılasın." diye konuştu. 

"SNEİJDER TUDOR İLE ÇALIŞACAĞIMA ALACAKLARIMDAN VAZGEÇERİM DEDİ"

"Sneijder'in gitmesini hiç istemedim. Hatta başkana özel mesaj attım, lütfen dedim. Ancak Tudor istemedi. Sneijder ise Tudor ise çalışacağıma alacaklarımdan vazgeçerim dedi."

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.