comScore

Galatasaray Galatasaray

Futbolda gündem yabancı kuralı! Kim, ne dedi?

31 Ekim 2019, Perşembe 14:21
Futbolda gündem yabancı kuralı! Kim, ne dedi?

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in yabancı kuralında değişikliğe gidileceğini açıklaması yeniden gündem yarattı.

FutbolArena - Son dönemde sıkça tartışılan yabancı kuralı değişikliği yeniden alevlendi. TFF Başkanı Nihat Özdemir, yabancı kuralında değişikliğe gidileceğini açıkladı. Plan içerisinde yabancı oyuncu sayısının düşürüleceğini belriten Özdemir, "Plan program dahilinde bu sayıyı düşürmeyi planlıyoruz. Ama bunu bir günde değil, belli program içinde yapacağız. Bunu Kulüpler Birliği ile beraber yürütmeyi düşünüyoruz. Bu konuda ön yargılı değiliz. Bu konu üzerinde uzun süre tartışarak, Türk futbolu için, Türk futbolunun gelişimi için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Altyapılara gerekli bütçeleri sağlayamıyoruz." dedi. 
 

Yabancı kuralı değişecek mi? Yabancı sayısı kaç olacak?


Yabancı kuralında TFF Başkanı Nihat Özdemir'in değişiklikle ilgili açıklamasının ardından futbolun içerisinde yer alan teknik direktörler, spor adamları ve yorumcularıyla birlikte futbolcuların da açıklamalarını derledik. İşte yabancı kuralı konusunda çeşitli zamanlarda dile getirilen görüşlerin bir kısmı:

Şenol Güneş: "Bizde fikirler var ama uygulamada sıkıntı var. Ben yabancı sayısının azalması gerektiğini söylüyorum. Böyle karar aldılar, biz de uyduk."
Fatih Terim: "Bu kural 14 yabancı kuralı değil, 14 Türk kuralı. Bizim şu anda 12 yabancımız var. 14 yabancı zorunluluğu yok. 28 Türk de alabilirsiniz. Ben 4 yabancıyla Avrupa'da şampiyon oldum."

Ersun Yanal: "Yabancı sınırı gençlerin önüne engel gibi sunuluyor ama asıl konuşulması gereken, altyapılara daha iyi imkanlar sağlayabilmek."

Abdullah Avcı: "Konu yerli ya da yabancı futbolcu sayısı değil. Yerli ve yabancı oyuncu rekabetini sağlayacak yatırımlar yapmamız gerekiyor. Emre Belözoğlu ve Arda Turan gibi 5'er oyuncumuz olursa yabancıya ihtiyaç kalmaz."

Mustafa Denizli: "Yabancı kuralının değişmesi için en az 2-3 yıl gerekiyor. Sözleşmelerin sınırı zaten en az 3 yıl. Milli Takımı başka bir yere taşımak lazım."

Erol Bulut: "Bir şeye karar vermemiz lazım. Her iki senede bir üç senede bir değişirse olmaz, o yüzden Türk futbolu bir yerlere gelemiyor."

Ümit Özat: "8+3 olunca Türk futbolu mu kurtulacak? Türk futbolcunun kurtuluşu, sıfır yabancıda."

Mircea Lucescu: "Kural 14 yabancı, 14 Türk ama sahada oynayan takımlara baktığımızda %80 yabancı, %20 Türk görüyoruz. Teknik direktörler genç yetenekli Türkler yerine tecrübeli yabancıları oynatıyor."

Burak Yılmaz: "Ben Türk futbolcuların daha çok oynamasını isterim. Yabancı kuralına saygı duyuyorum ama karşıyım."

Emre Belözoğlu: "Ben yabancı sınırına karşıyım. Taraftarlar da öyle. Herkes, iyi futbolcuları izlemek ister."

Arda Turan: "Türkiye için 14 yabancının fazla olduğunu düşünüyorum."

Ömer Ali Şahiner: "Sahaya çıktığımız zaman oyuncunun pasaportu olmuyor. Yeteneklisi oluyor. Yabancı kuralı benim için sıkıntı teşkil etmiyor. Birçok yabancı futbolcudan saha içerisinde çok şey öğreniyoruz. Futbolumuzdaki sorun yabancı kuralı değil. Bana göre futbolcunun pasaportuna bakılmamalı. Kaliteli oyuncular olduğu zaman ligimizin kalitesi atar."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!