comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Terim'den Bafetimbi Gomis'e kritik soru

23 Şubat 2018, Cuma 11:40
Fatih Terim'den Bafetimbi Gomis'e kritik soru

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Kasımpaşa mücadelesinde bir anda yere yığılan golcü oyuncusu Bafetimbi Gomis'e Bursaspor mücadelesinde oynayıp, oynayamayacağını sordu.

FutbolArena - Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 23. hafta mücadelesi kapsamında bu akşam sahasında Bursaspor'u konuk edecek. Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, Kasımpaşa mücadelesinde yürekleri ağızlara getiren Bafetimbi Gomis ile özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Kasımpaşa mücadelesinde bir anda yere yığılan golcü oyuncusu Bafetimbi Gomis'e Bursaspor mücadelesinde oynayıp, oynayamayacağını sordu.


Kasımpaşa maçında bayılan Gomis, Bursaspor maçında oynayabilecek mi?


Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Galatasaray'da Bafetimbi Gomis, geçen haftaki Kasımpaşa deplasmanında 7. dakikada bayılarak herkesi korkutmuştu. Kendisine Vazovagal Senkop teşhisi konulan 32 yaşındaki santrfor, bayıldıktan birkaç dakika sonra ayağa kalkmış ve Kulüp Doktoru Yener İnce'nin ısrarlarına rağmen oyundan çıkmak istememişti.
Fatih Terim de maç sonrası oyuncusunun baygınlık geçirdikten sonra daha güçlü döndüğünü söylemişti. Ancak hem ülkemizde hem de yurt dışında, Gomis'in 90 dakika sahada tutulması epey spekülasyon yaratmıştı. Fransız santrforun oyunda kalması çok eleştirilirken, Gomis'in sağlığının hiçe sayıldığı vurgulanmıştı.

DİNLENDİRMEYİ DÜŞÜNDÜ AMA

Fatih Terim, Yener İnce'den Gomis hakkında bilgi aldı ama yapılan eleştirileri göz ardı etmedi. Tecrübeli hoca, bunun üzerine bir kez de Gomis ile baş başa görüştü. Terim, futbolcusuna “Kendini iyi hissetmiyorsan Bursa maçında seni dinlendirebilirim” dedi. Gomis ise, “Taraftarımızın önünde kendimi çok güçlü hissediyorum. Sahaya çıkar aslan gibi oynarım hocam” cevabını verdiği bunun üzerine Terim'in yüzünün güldüğü öğrenildi. Böylelikle bugün son anda bir kriz yaşanmazsa Gomis'in ilk 11'de oynaması kesinleşti.


Galatasaray'da Bafetimbi Gomis'in rahatsızlığı ciddi mi?


FutbolArena olarak Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis'in yaşadığı problemi Kalp Damar Cerrahı Tahsin Göncü'ye sorduk.

Gomis bizi dün çok korkuttu, Gomis'in rahatsızlığı hakkında konuşabilir misiniz?

''Gomis'in nesi var konusunda tabi tıbbi terminoloji olarak resmi bir açıklama yok. Benim de gazetelerden ve televizyonlardan duyabildiğim kadarıyla ve öğrenebildiğim kadarıyla, vazovagal refleks veya vazovagal senkop dediğimiz bir durum var. Bu şu demektir; beynin beslenememesi sonucunda ani bilinç kaybı şok ile kendini gösteren fakat çok hızlı yeniden geri dönebilen bir durumdur. Anlayabildiğim ve öğrenebildiğim kadarıyla daha önceki geçmişinde de hem sporculuğunda hem normal yaşantısında benzer olaylar birkaç kez daha oluşmuş ama çok önemli bir problem yaratmamış.''


- Tehlikesi nedir bu hastalığın?

''Şöyle bir tehlikesi var beynin çok kısa süreli beslenememesi bilincin kaybolması demektir. Allahtan çok kısa sürede kendini toparlayan bir durumdur. Bütün mesele bu olay olduğunda ne yapıyor olduğu ve başına gelebilecek kazalar. Çünkü bir spor müsabakasında oldukça da efor sarf edilen ve fiziki mücadelenin ön planda olduğu bir yerde tabi ki bas üstü düşebilir, farklı bir şey olabilirdi veya bir spor müsabakası dışında da araç kullanıyor olabilirdi veya farklı bir yerde olup kazaya maruz kalabilirdi, en büyük tehlikesi bunlar.''- Yani yaptığı işten o an bulunduğu durumun dışında bir tehlikesi yok mu bu durumun?

''Şöyle, bu durum esnasında kalp atışlarında bir yavaşlama olur genelde ve kan basıncı oldukça düşük seviyelerde seyreder. Tabi bunun geri toparlaması yani beynin geri beslenebilmesi süreci çok önemli, eğer bu süre uzayacak olursa daha da problemler artabilir. Ama çok kısa süreli kendisinde ifade ettiği gibi çok önemli bir probleminin olmadığını çok kısa sürede toparlandığını söyledi.''

- Peki ne yapılabilir bu durumu önlemek için?

''Bunun niye olduğunu bilmekte fayda var, çoğu zaman bunu bilemeyebiliriz neden olduğunu. Ama özellikle yorgunluklar, sıcak bir ortamda kalma, çok fazla terleme, aşırı efor sarf etme, stresler ki bunu ölçemiyoruz maalesef, ölçülebilirler arasına; sıvı dengesizliği, alkol ve kafein tüketimi gibi sebepler sayılabilir. Tabi bunların hepsi Gomis'de vardı anlamında söylemiyorum.''

- Gomis ayıldıktan sonra maça devam etti bu doğru mu sizce?

''Kendi tecrübelerinden ve muhtemelen inanıyorum ki Galatasaray sağlık ekibinin tecrübelerinden yararlanarak devam etmesine karar verdiler. Ama ben devam ettirebilir miydim? Şahsen herhalde cesaret edemezdim. Benzer bir olayı daha önce de Galatasaray takımı yaşadı. Bundan yıllar önce tam hatırlayamayacağım ama Gaziantep'te Keita zannederim, yine liglerin erken başladığı sıcak bir Antep havasında maç esnasında bayıldı müdahele ettiler ve oyun bir süre durdu ve Keita'yı oyuna devam ettirdiler. Galatasaray'ın da böyle bir tecrübesi var. Bundan daha önce de yaşanmış, ben şahsen devam ettiremezdim.''

- Fatih Terim basın toplantısında, “Baygınlıktan sonra daha güçlü dönüyormuş” dedi. Böyle bir şey mümkün mü?

''Evet, bu şu demektir; ani olarak damarların genişleyerek beyne giden kanın azalmasının sebebidir. Eğer bu birden refleks olarak damarlar büzülür ise daha yüksek bir basınç ile geri dönüş olur ama bunun ne kadar geri dönüşün yüksek olduğu ve ye kan basıncın ne kadar yükseldiğini bilmediğimiz için ki o dönemde de ölçüldüğünü düşünmüyorum. Geri dönüşe ki kan basıncının yüksekliği de tehlikeli olabilir. O yüzden ben şahsen fiziki mücadelenin yüksek olduğu bir işte oynatmaya cesaret edemezdim.''

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.