comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Terim: 'Umarım finalde Türkiye-İtalya olur'

09 Haziran 2021, Çarşamba 10:58
Fatih Terim: 'Umarım finalde Türkiye-İtalya olur'

Fatih Terim, EURO 2020 öncesi İtalyan basınına açıklamalarda bulundu.

FutbolArena Dış Haberler - EURO 2020 öncesi Fatih Terim, İtalyan basınına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. La Gazzetta dello Sport'a konuşan deneyimli teknik adam, şampiyonada finalin Türkiye ile İtalya arasında oynanmasını dilediğini belirtti.

"MANCINI HARİKA BİR İŞ ÇIKARDI"
"İtalya benim ikinci evim. Umarım Londra'da oynanacak finalin adı Türkiye - İtalya olur. Mancini harika bir iş çıkardı. Mancini ile benzer yanlarımız var. O da benim gibi Fiorentina ve Galatasarayda çalıştı. Uzun süredir yenilmeyen bir takım var. İtalya, Roberto'nun futbola bakış açısını yansıtıyor. 3-4 tecrübeli futbolcu ve çok ilginç gençlerden oluşan dikkat çekici bir ekip."

"GENÇ VE KALİTELİ BİR TAKIMIZ"
"İtalya sadece Hakan Çalhanoğlu'nu değil tüm takımımızı dikkatle takip edecektir. Türkiye'nin elde edeceği herhangi bir başarı benim için asla sürpriz olmaz. Genç ve kaliteli bir takıma sahibiz. Türkiye sihirli dokunuşların, sihirli anların takımı. 2002 Dünya Kupası'ndaki başarının tekrar edilmesi ve hatta daha iyi olması şaşırtmamalı."

"ŞENOL GÜNEŞ ÇOK BAŞARILI"

"Şenol Güneş benim çok eskiden bu yana arkadaşım. Milli Takım'da yıllarca birlikte oynadık. Türkiye'nin yetiştirdiği en başarılı futbol insanlarından biri."

"BURAK YILMAZ BENİ ŞAŞIRTMADI"

"Milli Takım'da mevcut kadrodaki oyuncuların büyük kısmıyla çalıştım. Sadece Hakan Çalhanoğlu değil, bütün futbolcularımız kaliteli. Kolektif olarak öne çıkıyoruz. Burak geçmişte olduğu gibi şu anda da çok iyi. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kaldığımız sezon uluslararası bir yıldız haline gelmişti. O sezon turnuvada 8 gol atmıştı. Lille'de elde ettiği başarı beni şaşırtmadı. Milli Takımımızın lideri Burak Yılmaz."

"TÜRKİYE'NİN ELDE EDECEĞİ BAŞARI SÜRPRİZ OLMAZ"

"Almanya ve İspanya eski gücünde değil ama Almanya her an her şeyi yapabilir. İtalya ve Türkiye'nin elde edeceği başarı da benim için sürpriz olmaz. Belçika, Fransa ve İngiltere ne çıkıyor. Geniş kadroları olması avantaj. Portekiz'in Ronaldo ile birlikte genç yıldızlara sahip olması da beni heyecanlandırıyor."

Fatih Terim ayrıca Corriere della Sera'ya da açıklamalarda bulundu. 

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜK ŞANSI VAR"

"Sadece bu grup özelinde değil, turnuvanın tamamı için takımımıza güveniyorum. Eleme aşamasındaki grup maçlarında Fransa'ya iki maçta da yenilmeyen, bu sezon başında da Hollanda'yı rahatlıkla yenen bir milli takımımız var. Ayrıca oyuncular, Türkiye'de uygulanan yeni kural sayesinde artık daha rahat ve cesur şekilde yurt dışına gidip, orada yeteneklerini ve kendilerini test etme fırsatı buldular. Artık her büyük Avrupa liginde Türk oyunculara kolaylıkla rastlayabiliyorsunuz. Takımlarının başarılarına direkt etki eden, çok yetenekli oyuncularımız var. En üst seviyede rekabet etmekten çekinmedikleri gibi kendilerini de bu rekabetin bir parçası olarak görüyorlar. Türkiye'nin büyük şansı olduğuna inanıyorum."

"MERİH HERKESE ÖRNEK OLABİLECEK BİR OYUNCU"

"Merih, tüm Türk gençlerine örnek olabilecek bir oyuncu. Önündeki engellerle ilgilenmeden, çok kısa sürede futbol dünyasının zirvesine çıkmayı başardı. Belki Sassuolo'dan sonra daha mütevazı bir tercih yapabilir veya İtalya dışına da gidebilirdi ama Avrupa'nın en iyi savunma takımlarından birine giderek bir meydan okumanın içine girdi. Juventus, son sezondaki başarısızlığından bağımsız olarak, son 10 yılda sahip olduğu savunma anlayışı ve oyuncularıyla bu alanda Avrupa'nın en iyilerinden biri. Buna rağmen Merih'in ben kendisini Juventus'ta kanıtladığını düşünüyorum. Sezgileri çok iyi, uzun boyuna karşın hızı ve kararlılığı üst düzeyde. Doksanlı yıllardaki savunma oyuncularının sertliği ve yeni dönemdekilerin oyun görüşünün karışımı gibi. Bundan sonra vereceği karar da tamamen kendisine ait olacaktır, ancak Juventus'ta kalacaksa da formayı kazanacağına inanıyorum."

Son dakika Milli Takımlar Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"