comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Terim üçlü orta sahaya mı dönüyor?

08 Şubat 2018, Perşembe 19:48

Fatih Terim, Sivasspor mağlubiyetinin ardından üçlü orta saha tercihi ile Konyaspor maçına başlarken bu tercihi yazarımız Sinan Yılmaz yorumladı.

FutbolArena Analiz - Galatasaray'da Badou Ndiaye'nin satılması ve Fernando'nun sakatlığı sonrasında orta saha krizi yaşanıyor. Fatih Terim, Sivasspor mağlubiyetinden sonra ne düşünüyor? Türkiye Kupası çeyrek final rövanş maçında Galatasaray'ın Konyaspor maçı ilk 11'ini yazarımız Sinan Yılmaz yorumladı..

FERNANDO YOKSA ÜÇLÜ ORTA SAHA ŞART!
Sinan Yılmaz:
 "Badou Ndiaye'nin satılması ve Fernando'nun sakatlığı ile Galatasaray orta sahada oldukça zayıfladı. Bu zayıflığ Feghouli 10 numara oynadığı bir 4-2-3-1 sisteminde 2 orta saha oyuncusu ile kapatmak en azından Fernando dönene kadar zor görünüyor. Eldeki oyunculardan Selçuk, Tolga, Donk ve Belhanda'dan oluşturulacak bir ikili mutlaka bir noktada eksik kalıyor. Selçuk iyi pasör, defansif olarak iyi de pozisyon tutan bir orta saha ama oldukça ağır ve dikine top taşıma konusunda eksik. Tolga hücumda topsuz koşuları ile çok etkili çok tempolu ama o da pozisyon tutma becerisi olan bir oyuncu değil. Donk savunmanın önünde fiziği ile uzun topları karşılamada kullanılabilir ama çok temposuz. Belhanda ise hücuma top taşıyabiliyor, yetenekli ama o bölgede oynayan bir oyuncu için çok fazla top kaybı yapıyor. Bu dört oyuncudan herhangi ikisi tercih edip önünde de savunması zayıf olan Feghouli'yi kullanmak Galatasaray orta sahasını çok zayıflatıyor. Galatasaray Fernando dönene kadar yukarıdaki 4 oyuncudan en az üçünü birlikte kullanmak zorunda. Bence ideal üçlü de geride Selçuk ve önünde Tolga ile Belhanda'nın olacağı bir 4-3-3 olmalı. Fatih Terim, Tolga gibi çok efor harcayan bir futbolcuyu Antalyaspor maçı öncesi dinlendirerek doğru yapmış. Öte yandan merkezde üçlüye dönerek ve Feghouli'yi de kanatlara atarak yine başka bir doğruyu bulmuş durumda. "

FEGHOULİ KANAT MI, 10 NUMARA MI?

Sinan Yılmaz: "Feghouli, Fernando ve Ndiaye gibi iki orta saha oyuncunuz olsa, bu yaşında kanattan daha iyi 10 numarada oynar. Çünkü eski çalışkanlığı, dayanıklılığı, git-gel yapacak enerjisi ve mücadele gücü kalmamış ama oldukça zeki, yaratıcı, çok iyi bir pasör ve şutör. Bu özellikleri net olarak Belhanda'dan daha iyi. 10 numara olarak bakarsak Feghouli, Belhanda'dan çok daha iyi bir 10 numara ama yeterince çalışkan olmadığı için Belhanda-Selçuk-Tolga ve Donk dörtlüsünden oluşacak bir orta ikilinin taşıyamayacağı kadar ofansif bir 10 numara.

Bu yüzden Fernando sakatlıktan dönene kadar Feghouli'nin de kanada dönmesi mantıklı. Yasin'in de formsuz olduğu bir dönemde Fatih Terim'in onu tekrar kanatta denemesini doğru buluyorum. Özellikle sol kanatta, oyun kurucu kanat rolünde başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Öte yandan sakatlıktan güçsüz dönen Gomis'in bu maçta 11 oynayıp form tutması, Nagatomo'nun yine takıma alışması için 11 başlaması da bence doğru kararlar."

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.