comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Terim beIN Sports'a konuştu! 'Hakemler, yabancı kuralı"

12 Ekim 2020, Pazartesi 19:15
Fatih Terim beIN Sports'a konuştu! 'Hakemler, yabancı kuralı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, beIN Sports'a açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, beIN Sports'a konuştu. Deneyimli teknik adam geçtiğimiz sezon, pandemi dönemi ve bu sezona dair merak edilen soruları yanıtladı. 

"GEÇEN SENE İSTİKRARLI OYUN ANLAYIŞIYLA ÜST ÜSTE 2 MAÇ AYNI 11'LE OYNAYAMADIK"
Biz bir oyun anlayışına uygun olarak, elimizdeki imkanları zorlayarak ilk 11'e çıkabilecek oyunculardan bir oyun geliştirmek zorundaydık. Yanlış hatırlamıyorsam istikrarlı bir oyun anlayışıyla üst üste 2 maçı bile aynı 11'le oynayamadık. Satranç, dünyada bilinen en stratejik oyunlardan biri kabul edilir. Geçen sene benim koltuğumda olmayı bir strateji oyunu haline getirselerdi çok az kişi seviye atlayabilirdi. 

"KİMSENİN BEKLEMEDİĞİ EKSTRA DURUM YAŞANDI"

Kimsenin beklenmediği ekstra durum yaşandı. İşin garibi hala yaşamaya devam ediyoruz. İşin doğasından uzaklaştık. O heyecanı yaşayamıyoruz ama hayat devam ediyor ve alışmaya çalışıyoruz. Bu illetten kurtulana kadar. 

"PANDEMİ DÖNEMİNDE FUTBOLCULAR ETKİLENDİ"

Pandemi döneminde futbolcılar etkilendi. Nasıl hareket edeceklerini bilemediler. Hepimiz öyleydik tabii. Florya'da olağanüstü hal ilan ettik ve bu işi en az zararla nasıl atlatırız düşüncesiyle tedbirler aldık. Oyunculara olması gerektiği şekli anlatıldı. 

"GALATASARAY TARAFTARI, SEYİRCİDEN FAZLA OLAN TAKIMLARDAN"

Galatasaray hala taraftarı, seyirciden fazla olan takımlardan. Taraftarlarımızın bize katkısı devam ediyor. Maça çıkarken en az takımım kadar taraftarlara da güveniyorum. 

YABANCI KURALI HAKKINDA

"Yabancı kuralını ben Futbol Direktörü olduğum dönemde Kulüpler Birliği toplantısında kendim anlattım. En çok zarar görecek olan bendim. Öyle denmiyor mu? Önemli yerlerde yabancılar oynuyor, Türk oyuncu yetişmiyor diye. Bugün Avrupa'da dünya şampiyonlarına baktığımız zaman yabancıların serbest olduğunu görürsünüz. Ben de birkaç dayanak olarak kurdum. 14 Türk oyuncu mecburdu. 14 yabancı değil. Kuralı iyi incelemek lazım. Teşvik kuralını "Kim ne kadar Türk oynatırsa o kadar karşılığını alır." Önemli bir rakam katkısı oluyordu kulüplere. Sonradan bu kulüpler tarafından rağbet görmedi ve çıkarıldı. Bu şekliyle birlikte çok büyük eurolarla yedek oturan oyuncumuz vardı. 6+2 4+2 5+2 kuralında oyuncu da kendisini sıkmadan bu paraları alabiliyordu. Biz Euro 2008'e gittik. Demek ki bunlar bahane değil. Alınacak risk varsa ben almıştım. Bugün dünyada pek yasak kalmadı artık. Yabancı yerli ifadesinden hoşlanmıyorum. Muhakkak ki kendi evlatlarımız önemli ama bizim evlatlarımız dışarıda oynayıp çok iyi tepkiler alıp alaka görüyorsa, biz de diğerleri için aynı duyguları paylaşmalıyız."

"HAKEMLERE VE SİSTEME GÜVENMİYORUZ"

VAR sistemi hakemlerden yükü almak için geldi. Her değişimde çelişkiler vardır, evet. Zamanla bunların aşılacağına inanıyorum. Bu arada VAR sisteminin de sigorta olduğunu düşünüyorum. Hakemlere gelecek olursak. Bir hakem kolay yetişmiyor. Eğitimi ve pratiği ile bir hakemin pişmesi ciddi bir zaman alıyor. Bu kadar yetiştirilen meslek sahibini bizler parçalıyoruz. Kişiye ve içinde bulunduğu sisteme güvenmiyoruz. 
 

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2020)