comScore

Galatasaray Galatasaray

Faruk Süren'den Dursun Özbek'e eleştiri! 'Yakışmadı'

19 Aralık 2017, Salı 21:12
Faruk Süren'den Dursun Özbek'e eleştiri! 'Yakışmadı'

Galatasaray'ın efsane başkanı Faruk Süren, baskın seçim kararı alan Dursun Özbek'i eleştirdi. Süren FutbolArena'ya verdiği röportajda önemli açıklamalar yaptı.

FutbolArena Özel - Galatasaray'da kaybedilen Yeni Malatyaspor maçı sonrasında flaş kararlar alındı. Başkan Dursun Özbek, teknik direktör Igor Tudor'u görevden alırken, 20 Ocak tarihine baskın seçim kararı da aldı. FutbolArena'ya konuşan Faruk Süren ise "Baskın seçim kararı Galatasaray'a yakışmadı." dedi.


Faruk Süren'in seçim hakkında yorumu


"Bizim bildiğimiz Galatasaray tüzüğünde her olağanüstü seçim, kendi dönemini tamamlar." diyen Faruk Süren, "Şimdi hukukçular birbirlerine karşı görüşler belirtiyor. Kimisi diyorki 'Bu seçim, normal seçim dönemini tamamlar yani 2018 Mayıs'ına kadar geçerlidir.' Kimisi de diyorki '3 yıllığına tekrar yeni bir dönem başlar.' Bana göre bu mantiki değil. Tüzüğün zayıflığından yararlanılması bana göre Galatasaray etiği ile bağdaşmıyor." 

"DURSUN ÖZBEK DİĞER ADAYLARA HAKSIZLIK ETTİ"
Dursun Özbek'in aldığı baskın seçim kararı ile diğer adaylara haksızlık ettiğini de vurgulayan Faruk Süren, "10 günde hazırlanacaklar, bütçelere bakacaklar. Dursun Başkan 2 Aralık'ta zaten Olağanüstü Mali Kongre yaptı. Orada da zaten güvenoyu aldı. Hala 75 milyon da borçlanma yetkisi aldı. Bütün bunların hepsini zaten aldı. 2 Aralık ile 19 Aralık arasında 10 gün geçmiş birden Olağanüstü seçim kararı alıyor! Çok tuhaf! Bu siyasi bir hamledir. 3 sene daha iktidarını garantiye almaya çalıştığını gösteren bir hamledir. Galatasaray'a katiyen yakışmıyor. "  


 
GALATASARAY'A İLGİLİMİ KAYBEDİYORUM;
 
Özbek'in karşısına güçlü bir aday çıkar mı?
 
“Adayların 28 Aralık'a kadar listelerini vermeleri gerekiyor. Bugün ayın 19'u yani 10 günde hazırlanacaklar, bütçelere bakacaklar. Dursun Başkan 2 Aralık'ta zaten Olağanüstü Mali Kongre yaptı. Orada da zaten güvenoyu aldı. Hala 75 milyon da borçlanma yetkisi aldı. Bütün bunların hepsini zaten aldı. 2 Aralık ile 19 Aralık arasında 10 gün geçmiş birden Olağanüstü seçim kararı alıyor! Çok tuhaf! Bu siyasi bir hamledir. 3 sene daha iktidarını garantiye almaya çalıştığını gösteren bir hamledir. Galatasaray'a etiği ile katiyen bağdaşmıyor.”
 
ÖZBEK G.SARAY'A DÜŞMANLIK YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYOR…
 
Özbek, bu seçim Galatasaray'ın geleceği için dedi?
 
"Bu tür hareketlerin, baskın seçimin Galatasaray'ın menfaatiyle zerre kadar alakası yok. Bu tamamen kişisel menfaattir. Biz bir spor kulübüyüz bu iktidar kavgasını bu kadar etik dışı anlayış çerçevesinde değerlendirmek bana hiç iyi gelmiyor. Gittikçe ilgimi de kaybediyorum. Biz tenkit edince yanlış da anlıyorlar. Bizim başkanımız bu eleştirileri bir düşmanlık olarak algılıyor. Galatasaray'ı yıkmaya çalıştığımızı düşünüyor. Böyle değil bu iş.”


 
BEN ADAY DEĞİLİM

Güçlü bir aday çıkar mı?
 
“Seçime girmek için adayların önünde 10 gün var. Bir ay yokki, aslında 10 gün 10 gün içinde kim çıkar bilmiyorum. Ben aday değilim. Hiçbir şekilde aday değiliim. Kim çıkar bilmiyorum."
 
DURSUN ÖZBEK MAÇA BİLE GELMİYORDU
 
Ama Dursun Özbek, herkes çıksın diyerek seçime girecekler için süre var sorun yok diyor. Ve şöyle ifade etti. “Galatasaray Başkanlığına aday olmayı düşünüyorsanız zaten hazırlığınızı yıllar öncesinden yapmalısınız.”
 
“Yok böyle hamasi laflarla Galatasaray yönetilmez. Kendisi Duygun Yarsuvat başkan seçilmeden önce maça bile gelmemişti. Bu hamasi laflarla bu işleri yönetemeyiz Galatasaray'da, yazık olur!”
 
GALATASARAY'DA SORUN TUDOR DEĞİLDİ YÖNETİM
 
Sonunda Tudor da gitti. Tudor, Galatasaray'da sorun muydu?
 
“Mesele Tudor değil. Mesele yönetim. 5. Teknik Direktörü değiştiyor. Bu yönetim geçen sene 4. ondan önceki sene 6. oldu. Diğer branşlarda da hiçbir varlığımız yok. Bütün bunları ortaya koymak lazım. Tudor'un teknik bilgisi bence yeterli değil ama yönetim bilgili olsa bence Tudor gibi bir adamdan faydalanabilir. Mesele yönetimde... Bunu şöyle düşünmemek lazım, ben şimdi yönetime geldim, bir teknik direktör tayin ettim, bir de basketbola bir koç buldum bunlar yapsın... Böyle olmaz. Hep birlikte ilgilenmek lazım. Tudor'la da ilgilenmek lazım. Tudor'la ilgilenmek arada bir barbekü partisi yapmak değil. İşi bilen başkan ve yönetim, Tudor'un eksik taraftarlarını tamamlardı. İyi yönetilmiyor. Yönetim kendisini dışarı çıkaramayacağına göre Tudor'u dışarı çıkarıyor.”
 
 
GALATASARAY'IN KADROSU YETERLİ; TARAFTAR HAKLI
 
Galatasaray'ın kadrosunu nasıl buluyorsunuz?
 
 “Galatasaray'ın kadrosu lig için yeterli. Gerçi bu futbolculardan biz ileride para kazanamayız. Yaşları itibariyle kariyerlerinin sonlarına geldiler ama hepsi çok iyi çocuklar... Ama iyi motive olmaları lazım. Belhanda var mesela çok pahalı bir oyuncumuz. Ondan yeterince faydalanamıyoruz. Belki bir şey var. Bunu yönetimin çözmesi lazım, ben çözemem ben taraftarım. Taraftar haklı. Taraftar topun çizgiyi geçmesini ister, galibiyet ister.” 


Faruk Süren'den Fatih Terim açıklaması

 
Çözüm Terim mi?

"Fatih Terim Galatasaray'da çalışmış, son derece başarılı olmuş, 6 tane Galatasaray şampiyonluğu olan, (Dördünü birlikte yaptık 2 tanesini de Ünal Aysal zamanında yaptılar) gayet başarılı bir teknik adam. Menajer hatta. Teknik adamdan daha üstün vasıfları olan bir arkadaşımız”
 
 
TERİM, TEKNİK ADAM OALRAK GELİRSE BU YÖNETİMLE UYUMLU ÇALIŞAMAZ
 
Yani Galatasaray'ın başına gelmeli…

“Ne sıfatla gelecek? Diyelim teknik direktör olarak geldi. Teknik Direktör olarak bu yönetimle uyum sağlayabileceğini düşünmüyorum. Ne zaman gelecek bir de? 20 Ocak'a kadar kimse gelmeyecek herhalde, bir kere teknik direktör bakar. Nereye geliyorum bunlar gidecek mi kalacak mı belli değil der. 20 Ocak'tan sonra teknik direktör seçilecek... 2. devre başlamış olacak. 2. devreye kim hazırlayacak takımı? Bütün bunlar keşmekeş. Bu keşmekeşi üç yıl daha iktidarını sürmek için yapan yönetim. Bu beni çok üzüyor. Bu benim Galatasaray anlayışım değil”
 
 
TERİM ÇALIŞMAK İSTER Mİ BİLMİYORUM
 
Terim, çalışmak ister mi?
 
Bilmiyorum. Ben Fatih Terim adına konuşmak istemem. Bilmiyorum çalışmak ister mi, uyum sağlayabilir mi, yapar mı bunu Fatih Terim bilemiyorum." 
 
TERİM'İN KİTABINDA İKİNCİ OLMAK YOK; ÇALIŞMAK KOLAY
 
Yönetimde Terim çatlağı var deniliyor. Terim'le çalışmak zor mu?
 
“Terim'le çalışmak hayır hiç zor değil! Neden zor olsun? Tabii Fatih Terim son derece iddialı, başarıya odaklı bir karakter. Dolayısıyla onun çalışırken bu şartlar altında çalışmak lazım. 2. olmak onun kitabında yok.” 


 
ÖZBEK ELİNDEKİ KOZLARI OYNADI

Eğer Galatasaray bu yıl başarılı olamazsa mali anlamda ne olur?
 
Şimdi mali bakımdan biz elimizdeki kozları oynadık. Biz Riva ve Florya'yı bu yönetime verdiğimizde borcumuz 580 milyon TL'ydi. Şimdi 2017 Eylül sonu itibariyle 1 Milyar 78 milyon TL. Yani yaklaşık 500 milyon arttı ve araziler gitti. Her ne kadar başkan bu satış değildir projedir dese de gitti. 508 milyon TL arazi bedelini aldık. Şimdi Galatasaray camiası oturup buna bir çözüm bulması lazım. Öyle ipi tutalım, birlikte çekelim falan gibi laflarla bunlar yürümez yani.
 
2. konu sportif. Biz bir spor kulübüyüz. Hala Galatasaray isminin büyüklüğü bu borçları ödeyebilecek büyüklüktedir. Fakat hiçbir faaliyette başarılı değiliz. Futbolda görüyoruz. Diğerlerinde de hiçbir başarı yok. “
 
ÖZBEK VE YÖNETİMİ BENİ PEK SEVMEZLER…
 
Siz de başkanlık yaptınız ve çok da başarılı bir başkanlık yaptınız. Sizden fikir almayı düşünüyorlar mı?
 
Hayır hiç öyle bir şey düşünmüyorlar. Beni de pek sevmezler. (Gülüyor)
 
Neden peki? Başarılı olduğunuz için mi?
 
Öyledir. Başarı cezasız kalmaz biliyorsunuz bizim ülkede... 


Faruk Süren'den, Galatasaray - FETÖ iddialarına cevap

 
FETÖ İDDİALARI SAÇMALIĞIN DANİSKASI
 
Galatasaray'a zaman zaman FETÖ'cü imaları, suçlamaları yapılıyor. Ne dersiniz bu konuda?
 
"Saçmalığın daniskası. Herhalde Türkiye'de FETÖ'cu olacak en son kuruluş Galatasaray'dır. Bunu iddia eden saçmalığın daniskasını yapıyor. 
 
Bu laflar, imalar neden peki?
 
Saçmalık. Galatasaray'ı yaralamak için uydurulmuş şeyler. Bir futbolcumuz kaçıp yurtdışına gittiği için onun üzerinden kulübe atılan saçma sapan bir söz. Galatasaray'ı FETÖ ile yakıştıracak kadar saçma, absürt bir şey hayatımda duymadım. 
 
Futbolcumuz dediğiniz Hakan Şükür ve Arif Erdem üzerinden bir yapılanma oluşturulduğu konuşuldu. O dönemde bunu farkettiniz mi? Futbolcuların böyle bir şeyin içine girdiğini farkettiniz mi?
 
Hayır o dönemde böyle FETÖ'cü metöcü diye bir şey yoktu. Benim hatırladığım o zamanlar FETÖ de kötü kişiler değil iyi kişiler olarak anılıyordu. O dönemde böyle bir yapılanma yoktu. Yapılanma sonra ortaya çıktı. 
 
Peki o dönemde bu yakınlaşmayı fark ettiniz mi?
 
“Yok. Böyle bir örgüt falan yoktu. Cuma namazına giderlerdi. Herkes gider yani... Cuma namazına gitmek, dua etmek bunlardan doğal bir şey olamaz yani. Futbolcularımız da bunları yapardı.” 
 
KALKAVAN'A GÜLERİM G.SARAY'IN NASIL ŞAMPİYON OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR
 
Ama olay 2007'de öyle bir hal aldı ki 2000'de sizin başkanlığınızda kazanılan Avrupa şampiyonluğu için şimdi FETÖ'den kaçak olan İhsan Kalkavan, “Galatasaray'ı Gülen şampiyon yaptı” diyecek kadar ileri gitti. Ne dersiniz?
 
 “Gülerim... Galatasaray'ın UEFA Kupası'na nasıl ulaştığı herkes tarafından biliniyor.”
 
BEŞİKTAŞ'A REAL MADRİD ÇIKSIN İSTERDİM
 
Beşiktaş'ı nasıl buluyorsunuz Şampiyonlar Ligi'nde?
 
“Çok iyi buluyorum. Çok başarılı. Son Osmanlı maçını da izledim. Süper futbol oynadılar. Goller dışında da çok iyi futbol oynadılar. Bayern Münih ile eşleştiler. Futbol bu, ne olacağı bilinmez. Bence bu eşleşme güzel. Beşiktaş'ın turu geçtiğini varsayalım. Büyük Bayern Münih'i elemiş olacaklar. Aksi durum olursa da "Eh Bayern Münih'e elendi" deriz. Göreceli olarak daha kolay görünen takımlar da vardı. Onlarla eşleşip de başarısız olsa "Yahu Basel'e elendik" deriz. Bu kurada sadece rakibin Almanlar olması kötü çünkü Almanlar çok ciddi. Ben Real Madrid'i tercih ederdim. Orta ve Kuzey Avrupa takımlarından hep çekinirim çünkü adamlar disiplinli, işlerini doğru dürüst yapıyorlar. Bizim gibi latinler, yani zeytinyağı ağırlıklı ülkeler biraz daha gevşek oluyor (Gülüyor)”
 
BEŞİKTAŞ, G.SARA'YA GÖRE DAHA BÜYÜK YERDE
 
Siz Beşiktaş'ı UEFA Kupasını aldığınız döneme benzetiyor musunuz?
 
“Onlar şimdi daha büyük bir yerde. Şampiyonlar Ligi'nde. Çok güzel bir yere gidiyorlar. Hedefleri çeyrek final olmalı. Olmasa da sağlık olsun çünkü güzel bir performans sergiliyorlar. 20 Şubat'ta göreceğiz. Ben de gideceğim inşallah.”
 
Röportaj: Kevser İme Şahin
Fotoğraf/ Kamera: Alper Aydemir

Galatasaray ile ilgili tüm gelişmeleri Galatasaray Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.