comScore

Galatasaray Galatasaray

Faruk Süren, FutbolArena'ya açıkladı! İbrasızlık nedenleri

12 Nisan 2019, Cuma 00:58
Faruk Süren, FutbolArena'ya açıkladı! İbrasızlık nedenleri

Mustafa Cengiz neden ibra edilmedi? FutbolArena'ya özel röportaj veren Galatasaray eski başkanı Faruk Süren, "Mustafa Cengiz'in üyeler tarafından ibra edilmemesine saygı duyulmalı" dedi.

FutbolArena Özel - Galatasaray eski başkanı Faruk Süren, Mustafa Cengiz yönetiminin ikinci döneminin yönetsel açıdan ibra edilmemesi ve sarı kırmızılı kulübün mali durumu hakkında FutbolArena'ya konuştu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Faruk Süren, Galatasaray'da yaşananlar hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.
 

Faruk Süren'in Galatasaray ve Mustafa Cengiz açıklamaları


MUSTAFA CENGİZ NEDEN İBRA EDİLMEDİ?

"Bence başkanın ve yönetimin bazı konulara gerektiği kadar hassasiyet göstermemesi, Galatasaray Lisesi'ndeki çocukların üyeliğe müracaatının yanlış değerlendirilmesi, daha yapıcı bir şekilde bilgi verilmeliydi. Bazen başkanın Galatasaray toplumuna alışık olunmayan şekilde hitap etmesinden kaynaklanabilir. Bu kanuni bir olaydır. Yönetimimiz mahkemeye müracaat etti. Daha önce Adnan Polat başkanın zamanda böyle üzücü bir olay olmuştu. Polat başkan istifa etti ve seçime de girmedi. Mahkeme açtı, yargıtay öyle bir karar verdi. Bugünkü durumda yargıtayın kararını göreceğiz."
"ÜYELERİN İBRA ETMEMESİNE SAYGI DUYULMALI"

"Güzel bir katılım oldu. Galatasaray'ın olağan genel kurullarında katılım çok az oluyor. Bu sefer 1700 katılım oldu. Birtakım gerginlikler ve yönetsel olarak şikayetler vardı. Yönetsel bakımdan ibra edilmedi. Olan tüzüğümüze göre olmuştur. Tüzük bizim anayasamızdır. Yasalara göre de uygundur. Beğenirsin, beğenmezsin. İbra ikiye ayrılmış. Bana göre yanlış. Bazı kulüplerde olabilir. Mali konularda verilen bütçeyi nasıl uyguladığına göre ibra edersiniz. Yönetsel açıdan verilmiş bir el kitabı yok. Algıya göre, yönetimin yapmış olduğu hareketlere göre genel kurul bir karar veriyor. Memnun olmayanlar var ki böyle bir ibrasızlık çıktı."

"UEFA GALATASARAY'A 10 MİLYON EURO VERMİŞ"

"Evet bir faaliyet karımız var. Fakat olağanüstü de gelirlerimiz var. UEFA yeni bir şey çıkarmış. Eski başarılarına göre ödeme yapıyor. 10 milyon Euro mesela hesapta yoktu. Bugün UEFA'dan giriş 215 milyon. Bizim total girişimiz 540 milyon. Gelirin yarısına yakını UEFA Şampiyonlar Ligi'nden gelmiş. Bunları aldığımız zaman Ozan Kabak'ın da satışı girdi. Bunlar olağanüstü gelirler oldu. Ufak bir zarar edecekti. Ama önemli olan 85 milyon gibi bir faiz geliri var. Çünkü kulübün sportife 430 milyon TL borcu var. Bu borca faiz yürütülmesi lazım. 85 milyon daha alacaktı kulüpten. Kulüp faizi ödeyemeyeceği için sportife en az 515 milyon borcu olacak. Alacağa yazacak. Bunların hepsinin açıklanması lazım. Önemli şeyler."

"FAİZİ OLMAYAN PARA LAZIM YOKSA DERTLER BÜYÜYECEK"

"Galatasaray'a faizsiz para lazım. Bu olmadıkça kar topu gibi önümüzde iteceğiz. Çare bulmamız lazım. Yönetimler pembe tablo çizmek yerine, gerçeği söylemeli. Problem hepimizin. Bütün Galatasaray'ın, milyonlarca insanın. Gerçek tabloyu görmek lazım. 1 milyon 86 milyonu nasıl ödeyeceğiz? Bu çözümü birisi getirmeli. Para girdisini nereden sağlayacağız. Her sene UEFA'dan bonuslu para girişi olacak diye bir şey yok. Kar ettik çok güzel ama önümüzdeki ay kar etmeyecek. Mayıs sonu bilançomuzda göreceğiz kar düşecek.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!