comScore

Galatasaray Galatasaray

Ertuğrul Ersoy, Galatasaray'ın aradığı stoper mi?

27 Temmuz 2019, Cumartesi 11:40
Ertuğrul Ersoy, Galatasaray'ın aradığı stoper mi?

Galatasaray'ın gündeminde yer alan Ertuğrul Ersoy, sarı kırmızılıların aradığı stoper mi? Sinan Yılmaz değerlendirdi.

 

FutbolArena - FutbolArena yorumcusu Sinan Yılmaz, Galatasaray'a yazılan Bursasporlu stoper Ertuğrul Ersoy'u değerlendirdi. Ertuğrul Ersoy kimdir, kaç yaşında? Ertuğrul Ersoy nasıl bir oyuncu gibi aramaların yanıtları haberimizde.
 

Galatasaray Haberleri: Ertuğrul Ersoy nasıl bir futbolcu?

 
Ertuğrul henüz 18 yaşında Süper Lig'de kiralandığı Çaykur Rizespor'da oynamaya başladı. O sezon yaklaşık 10 maç, sonraki iki sezon geri döndüğü Bursaspor'da yaklaşık 20'şer maç ve geçen sezon da 30 maçta oynadı. 22 yaşında bir stoper için iyi deneyim edindi ama bu dört sezonda, aldığı dakikalara rağmen kendisini geliştirdiğini söylemek zor. 
 
Serdar Aziz gibi sarışın olduğu için ve Serdar Aziz gibi Bursaspor altyapısından çıkan ve kaptanlığı alan bir stoper olduğu için kendisi Serdar'a benzetiliyor ama bu saydıklarım dışında futbolculuk olarak benzer bir özellikleri yok. Ne Serdar kadar iyi hava topları var, ne Serdar kadar atletik ve agresif, ne de Serdar kadar seri... Serdar onun yaşındayken çok amatör hatalar yapabiliyordu ama her zaman bir potansiyeli olduğunu da gösteriyordu. O potansiyeli Ertuğrul'da ise göremiyoruz. 
 

Ertuğrul Ersoy'un oyun kurma becerisi nasıl?

 
Günümüz futbolunda savunma oyuncuları için çok önemli bir hale gelen ve Ahmet Çalık'ın da Galatasaray'da bekleneni verememesine neden olan başlıca özelliklerden biri oyun kurma becerisi. İlla Popescu gibi, Pique gibi oyun kurmanıza gerek yok. Sadece yanınızdakine bile verseniz, pas alışveriş hızınız, topu ayağınızda gevelememeniz çok önemli. Serdar Aziz oyun kuran bir stoper değildir ama topu ayağından net ve hızlı çıkarır. Topu gevelemez ve oyunu durdurmaz. Bir oyun kurucu olmak zorunda değilsiniz ama takımın pas yapısına hiç değilse ayak uydurmak zorundasınız. Ertuğrul ise hamle yavaşlığı nedeniyle topu geveleyen bir oyuncu. Bu sene çıkarken yaptığı pas hataları nedeniyle pozisyonlara da sebep oldu, goller de yedirdi. Örneğin Antalyaspor maçında Mevlüt'ün bu şekilde attığı bir gol oldu. Ertuğrul ağır bir oyuncu olduğu için bu özelliğini geliştirmesi de oldukça zor. 

 
Ertuğrul Ersoy'un top kapma becerisi 

 
Güney Amerika'da menajerlik yapan bir tanıdığım, Uruguay'da savunma oyuncularına çocuk yaşta ters ayak eğitimi verildiğini söylemişti. Ben "Oyun kurmak çok önemli olduğu için sanırım" demiştim. Hayır demişti. "Sol ayağını hiç kullanamayan oyuncuların, sol ayaklarıyla defansif hamle de yapamadıklarını analiz etmişler. Solunu hiç kullanamayan adamların soluna doğru top sürersen, top kapmak için hamle de yapamıyorlar. Savunmacılar her iki tarafa da hamle yapabilsin ve tabiki oyun kurmada da becerili olabilsin diye ters ayak çalıştırılıyorlar" demişti. 
 
Ertuğrul gerçekten de söylediği gibi, sol ayağını hiç kullanamadığı için, soluna hamle de yapamıyor. Beşiktaş'ta Mirin de böyle. Ertuğrul'un soluna doğru topu çektiğinizde kolayca çalım yediğini görüyorsunuz. Beşiktaş maçında Burak Yılmaz'ın attığı bir gol vardı, bir stoper için çok kolay çalım yediğini görmüştük.  Hem ağır bir oyuncu, hem de iyi bir tackle becerisi olduğunu söylemek zor.
 
Ertuğrul Ersoy'un Hızı ve Çabukluğu
 
Yukarıda belirttiğim gibi Ertuğrul ağır bir oyuncu. Özellikle ilk adımı ağır. Bu sezon yaşadığı handikaplardan biri de Bursaspor'un savunmayı çok ileride kurmasıydı. Geniş alanda yakalandıkça daha kolay çalım yemeye başladı. Kasımpaşa deplasmanında öne çıkıp yediği çalım sonrası gol yemişlerdi ve o maç küme düşme hattındaki en kritik maçlardan biriydi. Yine küme düşme hattındaki en kritik maçlardan birinde Erzurumspor'a karşı yedikleri ilk golde de Ertuğrul'un çok ağır kaldığını ve Eduok'un ceza sahası içinde çok rahat hareket edip golü attığını görmüştük. 
 
Sonuç olarak bence Ertuğrul, Galatasaray seviyesinden uzak bir futbolcu. Ben Ertuğrul'un Bursaspor'da kaptan olarak kalıp takımıyla birlikte kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu seviyesi ile Galatasaray gibi takımlara gelip forma giyebilmesi oldukça güç görünüyor.

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!