comScore

Galatasaray Galatasaray

Ergin Ataman: 'Galatasaray'ın basketboldaki başarısı bazı çevreleri rahatsız etti'

19 Şubat 2018, Pazartesi 20:38
Ergin Ataman: 'Galatasaray'ın basketboldaki başarısı bazı çevreleri rahatsız etti'

Ergin Ataman, Galatasaray ve Beşiktaş'ta yaşadıkları, ayrılık süreci ve Türk Basketbolu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Anadolu Efes Antrenörü Ergin Ataman, TRT Spor'da Basın Tribünü programına katılarak Galatasaray'da yaşadıklarını ve ayrılık sürecini anlattı. 


Ergin Ataman Galatasaray'dan nasıl ayrıldı?


Türk Basketbolunun önemli isimlerinden biri olan Anadolu Efes Antrenörü Ergin Ataman, Galatasaray'da yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"GALATASARAY'I BASKETBOLDA AVRUPA'NIN EN ÖNEMLİ 10-12 KULÜBÜ HALİNE GETİRDİK"
Galatasaray'da 5 yıl çalıştım. 5 yıl bir kulüpte çalışmak kolay değil. Futbolda da üst üste 5 yıl çalışan bir antrenör yoktur. Ben Galatasaray'da çok güzel geçirdim. Galatasaray'ı Avrupa'nın en önemli 10-12 kulübü haline getirdik. Tek başıma yapmadım. Ünal Aysal döneminde çok büyük bir vizyonla başladık. Ünal Aysal'ın karşısına oturduğum zaman, "Ergin ben kulüpte futbolda ve basketbolda Avrupa şampiyonu olmak istiyorum. Bunun nasıl olacağını anlat bana." dedi. Ben de 10-12 milyon dolar bütçeyle yapabileceğimi söyledim. Ekip çalışması yaptık birlikte. Daha sonra her geçen senede devam etti. Ünal Aysal ayrılırken sıkıntılar çıktı. Ödeme problemleri yaşandı, ayrılanlar oldu. Galatasaray çok sıkıntılı dönemler de geçirdi. 

"DURSUN ÖZBEK İLE KONUŞTUĞUMUZDA..."

Dursun Özbek ile ilk konuşmamızda biz Euro Cup oynayacaktık. Dursun Özbek "Nasıl başarılı oluruz dedi?" 6 milyon dolarlık bir takım kurarsak Euro Cup'ta şampiyon olacağımıza inanıyorum dedi. Ancak benden başka bir şey istemeyin dedi. Zaten bunun 3 milyon dolarını da Odeabank verdi. Dursun başkan da kulübün kasasından 3 milyon dolar verdi. "GALATASARAY'IN BASKETBOLDAKİ BAŞARISI BAZI ÇEVRELERİ RAHATSIZ ETTİ"

5 yıl içinde Galatasaray'da Euroleague çeyrek final oynadık. O sezon sadece biz oynadık. 4. sezonda Euro Cup'ı kazandık. 5. sezonda play-off'a kalamadık ama müthiş maçlarımız oldu. Sonuçta biz de hatalar yaptık. Euroleage'i 12. sırada bitirdik. 6 kişiyle çıkmak zorunda olduğumuz maçlar oldu. Ödeme yapılamadığı için ayrılanlar oldu. 5 yıl içinde Galatasaray bir marka oldu. Bütün bunlar olurken sanırım bir takım çevreler rahatsız oldu. Galatasaray'ın basketboldaki çıkışından bir takım çevreler rahatsız oldu. Sanki Galatasaray çok büyük para harcıyormuş gibi söylendi. Futbolda 1-2 oyuncunun bonservis parasıyla takım kuruldu. Futbolda boşa harcanan paraları biliyoruz. İşte Tarık Çamdal'lar falan. Kulübün içindeki bazı çevreler bundan rahatsız oldu. Geçtiğimiz yıl futboldan gelen rahatsız sonuçlar basketbol maçlarına yansıdı. Bir grup taraftar maçlara gelip yönetimi ve beni protesto etmeye başladı. 

"CAN TOPSAKAL'IN SÖZLERİNE KIRILDIM"

Can Topsakal'ın açıklamasına kırıldım. Ergin Ataman başarılı oldu ama 5 yıl içinde bize 50 milyon dolar para harcattı dedi. Ben hiçbir açıklamayı kendim harcamadım. Başkanların onayıyla harcadım. Bizden 3-4 kat büyük bütçeli Türkiye'de takımlarla mücadele ettik. Biz daha düşük bütçeli rakamlarla başarılı olduk. 

"GALATASARAY'DAKİ BAZI KARARLAR SEÇİME ENDESKLİ"
Galatasaray'da bazı kararların seçime endeskli yapıldığını düşünüyorum. Galatasaray siyasi bir parti veya şirket değil. Galatasaray, Türkiye'nin Avrupa'daki en büyük markalarından birisi. Galatasaray'ı yöneteceklerinin ilk düşünecekleri şey sportif başarıların kaynağı. Bu kaynağı yaratamayayacaksınız zaten oraya gelmeyeceksiniz. 

"BEŞİKTAŞ TARAFTARLARININ KIRGINLIĞINI ANLAYABİLİYORUM"

Beşiktaş taraftarının kırgınlığını anlayabiliyorum. Çok güzel bir yıl geçirdik. Benim de dahil beklenmedik bir ayrılık oldu. 3 kupayı kazandığımız sezonda takımı Eylül'de kurduk. Sponsor yoktu çünkü. Ne olacağı belli değildi. Normalde Haziran ayında kurulurdu takıma. Beşiktaş maçlarının oynandığı salona gittiğim zaman hala içim acır ama dediğim gibi hakaret olmadığı takdirde onların kırgınlığını anlayabiliyorum.

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena haber turu (20 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.