comScore

Galatasaray Galatasaray

Dursun Özbek: "Galatasaray batmış olsa 350 milyon TL'ye imza atar mı?

07 Mart 2018, Çarşamba 14:11

Galatasaray'ın eski başkanı Dursun Özbek, mali tablo ile ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. 

FutbolArena - Galatasaray'ın eski başkanlarından Dursun Özbek, mali tabloyla ilgili konuştu.Habertürk Yazarı Serdar Ali Çelikler'e açıklamalarda bulunann Dursun Özbek kulübün borcuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Galatasaray'ın eski başkanı Dursun Özbek, kulübün borcunun yanlış bir şekilde lanse edildiğine vurgu yaptı.


Dursun Özbek'in Serdar Ali Çelikler'e verdiği röportaj


"GALATASARAY BATACAK OLCAK..."
Batacak, ya da batmış bir yapı olsa, kim 350 milyon lira kefalet altına imza atar, kim 20 milyon Euro'sunu bu yapının içine kasa kolaylığı adına koyar. Tersine Galatasaray rakipleri arasında çıkışı olan tek kulüptür. 

"TEMLİKLER KALKTIĞINDA KULÜP NEFES ALIR"

Eleştirenler, borçları hesaplarken, oyuncularla ve diğer sporcularla yaptığımız sözleşmelerin toplam karşılığını ele alıyor. Söz gelimi 4 yıllık maliyeti 400 lira olan bir oyuncu için borç hanesine 400 lira yazıyor. Gelirler ise yıllık hesaplanıyor. Oysa UEFA FFP uygulamasında da, sair şirketlerde de, bilanço yıllık toplam gider; geçmişten gelen borçlar ve yıllık gelirler üzerinden hesaplanır. Bu minvalde Galatasaray'ın toplam borcu biz bıraktığımızda 180 milyon Dolar banka borcu + 70 milyon Dolar da cari borçlardır. Galatasaray'ın yıllık tüm operasyonel giderleri banka faizleri hariç 95-100 milyon Euro'dur. Yıllık gelirleri de Şampiyonlar Ligi geliri olmadan 100 milyon Euro civarındadır. Ancak bu gelir kalemlerinin birçoğu temlik altındadır. Dolayısıyla temlikler kalktığında kulübün yıllık geliri, yıllık operasyon giderini rahatlıkla karşılar. 

"BENİM HEDEFİM KULÜBÜ DÜZLÜĞE ÇIKARMAKTI"

Benim de hedefim 2020 yılında birçoğu bitecek temliklerle mali disiplini sağlayıp yeniden borç sarmalına girmeden; 100 kazandık, 100 harcayalım mantığı ile kulübü düzlüğe çıkarmaktı. Bunun önündeki en büyük engel ise banka borçları ve faiz sarmalı..

"180 MİLYON DOLAR BANKA BORCU VAR"

Banka borcu yaklaşık 250 milyon dolardı. Riva'nın ihalesinden gelen 500 milyon lirayı kırdırıp; dolara çevirdik. Bu rakam 94 milyon dolardır. Bu parayı önce Sportif A.Ş.'ye koyduk ve sermaye artışı karşılığı olarak SPK'ya gösterdik. Sermaye artışı onaylandı ve 30 milyon Euro civarında sıcak para Mustafa Başkan yönetiminin kasasına girecek. Ayrıca bu 94 milyon doları sermaye karşılığı gösterdikten sonra gidip banka kredilerinin bir kısmını kapattık. O nedenledir ki bugün 180 milyon dolar banka borcu vardır. Yoksa daha fazlaydı. 

"KULÜBÜ NASIL İDARE ETTİK SANIYORLAR?"

Diyorlar ki “Riva'yı sattı, borç ödedi ama sonra yine kredi aldı...” Evet, 30 milyon dolar yeni kredi almak gerekti, çünkü işleyen bir süreç içindeydik. Kulübü nasıl idare ettik sanılıyor? Bu 30 milyon dolarla birlikte toplam banka borcu 180 milyon dolardır.

"ALINIP SATILAN OYUNCULARA Bİ BAKSINLAR"

“Geldiğimiz gün bankalara borç 576 milyon liraydı. Bunun o tarihteki dolar karşılığı 216.5 milyondu. Aynı dönemde 327.5 milyon dolar borç/alacak farkı vardı. Bıraktığımız tarih itibarıyla ise borcumuz TL bazında 1 milyar 30 milyon lira gözüküyor. Muhalefette diyor ki “Borcu 2 katına çıkardılar...” Bu rakamın dolar karşılığı 273.2 milyon dolardır. Bu borcun 94 milyonu Emlak Konut'un taahhüdür. O nedenle bugün 180 milyon dolar banka borcu vardır diyoruz. Ha keza bizim dönemimizde borç alacak farkı bir önceki döneme göre düştü ve 277.7 milyon dolara geriledi. Biz aldığımızda 94 milyon Euro olan oyuncu alacakları, 65 milyon Euro'ya indi. Bizim dönemimizde alınıp satılan futbolculara baksınlar, bonservis bedelleri birbirini karşı- lıyor. Şampiyonluğa oynayan yepyeni bir takım kurduk. Şimdi bunun neresi kulübü batırmak?” 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.