comScore
bilyoner

Galatasaray Galatasaray

Dört büyüklerin başkanlarından TFF'ye sert tepkiler

14 Temmuz 2021, Çarşamba 21:59
Dört büyüklerin başkanlarından TFF'ye sert tepkiler

Süper Lig'deki 4 büyük kulübün başkanları, Habertürk TV'deki tarihi yayında bir araya gelerek Türk futbolunun sorunlarını masaya yatırdı.

FutbolArena - Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Habertürk TV yayınında bir araya geldi. Tarihi yayında yapılan açıklamaların satırbaşları şu şekilde:

Ahmet Nur Çebi: "Dışarıya yansıdığı gibi negatif bir hava olmadığını ve konularımızla ilgili birlik beraberlik içinde olduğumuzu göstermek istedik. Biz sahadaki rekabetin dışında dostuz. Abi kardeşiz."
Ali Koç: "Sorunlarımız ve çıkarlarımız aynı. Ortak hareket etmeliyiz."

Burak Elmas: "Sahada rekabet edip, dışarıdaki sorunlarda birlik olmalıyız."

Ahmet Ağaoğlu: "Ülke futbolunun yüzde 70'ini temsil eden kulüpler bizlersek, o sorunların yüzde 70'inin sorumlusu olan kulüplerin başkanları olarak burada oturuyoruz."
Ali Koç: "Federasyonumuz sorunların özüne inmiyor. Genelde görüş ayrılıkları olduğunda aldıkları kararları meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Federasyon bize kulak vermeli. 4 tane sorunumuz var. Yabancı kuralı sorununun ligler başlamadan çözülmesi gerekiyor. Yayıncı kuruluş sorunu en önemlisi. Bizim rahatsızlığımız; aynı gemide olmamız gereken federasyonun bu konuda zaman zaman yayıncı kuruluştan bile daha çok yayıncı kuruluşu savunuyor olması."

Burak Elmas: "Yayın hakları ihalesi her sene yapılıyormuş gibi indirim yapılıyor. Biz yayıncı kuruluşun sahibinden zengin değiliz. Neden biz onları idare edelim? Biz kulüpler olarak Türk futbolunun sahibiyiz. TFF'yi oyunu yönetmesi için seçiyoruz. Biz artık seyirci değil, kaptan olacağız. Tahkim ve Disiplin Kurulu da adaletli yapıya dönüşmeli. Disiplin Kurulu'nun verdiği cezayı Tahkim'e gönderin, orada cezayı indirecekler deniyor. TFF'nin kendi atadıkları, kendi aldıkları kararı denetliyor. Böyle bir adalet sistemi olur mu? Bizim kişilerle problemimiz yok. Problemimiz konularla. Bir ülkede her sene yabancı konusu konuşulur mu? Çocuk oyuncağı oldu resmen. Hakem ya da federasyonun aldığı karar sonrası biz kavga ediyoruz. Adil sistemle doğru kararlar verilse kavga olmayacak. Bu idare edilebilir bir sistem değil. Şeffaf bir şekilde bunu ya çözeceğiz, ya çözeceğiz."

Ahmet Ağaoğlu: "TFF kurullarının yapısı yıllardır bu şekilde. Bunu değiştirmek için çaba harcanmadı. Bu sorun bugün kronikleşti. Adil kararlar verme şansı olmadıklarını kendileri de itiraf ediyor. Çarpıklık kişilerde değil, çarpıklık sistemde. 3 senede 4 kez MHK başkanı değişti. Tartışmalar sona ermedi. Çünkü arıza motorda, siz lastik değiştiriyorsunuz. Premier Lig'de hakem eleştiriliyor, sistem değil. La Liga'da algoritmik yapay zeka bir sonraki maçın hakemini belirliyor. Kimse hakemin neden atandığını tartışmıyor."

Burak Elmas: "Biz başkanlarla bir irade ortaya koyuyoruz. Bu sistemin düzeltilmesini başkalarına bırakmayacağız. Başarı için birinin uğradığı haksızlığa göz yummayacağız. Biz teklif getirip, uygulanması için baskı yapan kulüpler olacağız."

Ahmet Nur Çebi: "Yeni yabancı kuralı kararı çıktığından bu yana Türk futbolcuların değeri 2-3'e katlandı. Alınan her türlü karar kulüplere zarar vermeye başladı. TFF'nin yerinde olsam altyapı için kaynak veririm. 5 sene sonra 6 tane yabancıyla oyna derim. Bir günde yeni yabancı kuralıyla beni rekabet edemeyecek duruma getiriyorsun. Ben de istiyorum Türk çocuklarımız oynasın ama karar çıktığı günün ertesinde yerli oyuncularımız 3 milyonu, 6 milyon yapıyorlar.

Ahmet Ağaoğlu: "Yerli oyuncu gelişimini sağlamadan, yerli oyuncu kalitesini arttırman mümkün değil."

Burak Elmas: "Yeni yabancı kuralı, kulüplerin iradesine rağmen alındı. TFF büyük abi, daha iyi bildiklerini söyleyip, bizlere rağmen bu kararı alıyorlar."

Ahmet Ağaoğlu: "Bizim amacımız federasyona rakip olmak değil. Altından kalkamadıkları yüklerden onları kaldırıp, asli görevi olan futbolun yönetimini onlara bırakıp kalan işleri biz üstlenelim diyoruz. Anadolu kulüpleri giderleri karşılayamayacak duruma geldiği anda zaten ortada bir oyun kalmayacak."
Ali Koç: "TFF toplantısından ayrıldığımızda yabancı kuralının 1 sene daha erteleneceği ve önümüzdeki 3 senenin belirleneceği söylendi. Sanki bunları konuşmamışız gibi 2-3 gün sonra açıklama yaparak yabancı kuralını koydular. Bir yerde mutabık kaldık sanıyoruz, tam tersini yapıyorlar. Madem kararı verdiniz. Neden futbolcuyla ona göre mukavele yapın demiyorsunuz? Yok hükmünde sayılıyoruz. Artık yeter! Bıçak kemiğe dayandı! Maçlara çıkmazsak en kötü hepimizin 3 puanı silinir. Hiçbir şey fark etmez. Biz TFF ile rakip değiliz. Bizle inatlaştıkça güven kaybetmeye devam edecekler."

Ahmet Nur Çebi: "Transfer dönemindeyiz. Birçok menajerin oyununa geliyoruz. Buna alet olmamalıyız. Birbirimizle haberleşmeyi teklif ediyorum. Birbirimizin ilgilendiği futbolcuyla ilgilenip fiyat arttırmaya gerek yok. Her birimize sağ bek de düşer, sol bek de düşer." 
Ali Koç: "TFF'nin harcamaları hakkında şeffaflık istiyoruz. Maaşları ve kullanılan araçları biliyorum. Paramızın nereye harcandığını bilmek istiyoruz. Güven sorunu var. Hakemin puanını 3 kişi raporlasın. Şeffaf şekilde yayınlayın. Ahbap çavuş ilişkilerini bir yana koymak zorundasınız. Sadece bunu yapsanız güven artar. İyi hakem performanslarına prim verilsin. Bunlar benim fikrim."

Burak Elmas: "Türk futbolunda bir devrim yapma mecburiyetimiz var. Kıymetli başkanlarıma teşekkür ederim. Kamuoyuna ciddi bir mesaj verdik. Galatasaray olarak, Türk sporundaki problemlerin halledilmesi için tüm irademizi ortaya koyacağız." 

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!