comScore

Galatasaray Galatasaray

Digiturk CEO'su: "Türk futboluna yapacağımız en büyük katkı..."

13 Aralık 2019, Cuma 20:05
Digiturk CEO'su:

Digiturk CEO'su Yousef Al-Obaidly, kulüplerin yayıncı kuruluş videolarını yayınlayamamaları, telif hakları, VAR sistemi ve beIN Sports'un Türk futbolu üzerindeki yatırım planlarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - beIN MEDIA ve Digiturk CEO'su Yousef Al-Obaidly, PSG – Galatasaray Şampiyonlar Ligi karşılaşması öncesinde Paris'te Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. beIN'in Türkiye'de uzun vadeli bir yatırım perspektifi olduğunu vurgulayan Al-Obaidly, TFF ve Kulüpler Birliği ile yakın işbirliği içinde çalışmaya önem verdiklerini söyledi. 
VAR SİSTEMİ
VAR Sistemine kamera götüntülerinin aktarımıyla ilgili yayıncı kuruluşa bazı eleştiriler yapılıyor. Bu eleştirilerle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

beIN SPORTS, Video Assistant Referee - VAR sistemi ile ilgili tüm uluslararası ve yerel prosedürlere uygun çalışma deneyimine sahiptir. Biz VAR sisteminin uygulandığı üst düzey Avrupa futbol liglerinin uluslararası yayıncısıyız. Ancak VAR ile ilgili eleştirilere sadece Türkiye'de dahil ediliyoruz. Bence bu, VAR konusunda kamuoyundaki bilgi eksikliğine dayanıyor.    

beIN SPORTS, TFF'nin verdiği yetki ve öngördüğü yayın talimatına uygun faaliyet gösteriyor. beIN SPORTS'un VAR hakemlerinin kararları üzerinde herhangi bir etkisi veya kontrolü söz konusu değildir. Bu tür bir müdahale teknik olarak da mümkün değildir. Şöyle ki: Maç yayınlarında kullandığımız sahayı gören tüm kameralarımızın görüntüleri TFF'nin yetkili ekibi tarafından ve kendi kurdukları teknik altyapı üzerinden Riva'daki VAR Odası'na aktarılıyor. Biz bu sürece dahil değiliz. Dolayısıyla bizim elimizde hangi görüntüler varsa aynı görüntüler eş zamanlı olarak VAR Odası'nda da bulunmaktadır. 

Biz VAR'ın sağlıklı bir şekilde işlemesi için her türlü desteği veriyoruz. Örneğin, kameralarımızın stadyumlarda yerleştirileceği konumlar için TFF'nin yönlendirmesine uygun hareket ediyoruz. VAR, TFF'nin sorumluluğundadır. VAR'ın işleyişine ilişkin tüm soruların muhatabı TFF'dir.   
beIN, Türkiye'deki yatırımından memnun mu?

Türk futboluna büyük çaplı yatırım yaptık. Bu ürünü en iyi şekilde tüm dünyaya göstererek yatırımımızın geri dönüşünü sağlamak ve bu sayede Türk futboluna sürdürülebilir bir finansal kaynak yaratmak istiyoruz. 

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim ki Digiturk olarak biz herhangi bir kulübün tarafı değiliz, Türk futbolunun tarafıyız ve tüm kulüplerin destekçisiyiz. Amacımız, tüm kulüplerin büyümesi ve daha güçlü olmasına katkı sağlamak. Abonelerimize de elimizden gelenin en iyisini sunabilmek. beIN SPORTS, Türk futbolunun uluslararası bilinirliğini ve marka değerini artırmak için çok çalışıyor. beIN MEDIA GROUP 43 ülkede faaliyet gösteriyor, buna karşın Süper Lig'in 107 ülkede yayınlanmasını sağlıyor. Şu anda Fransa'da her hafta Süper Lig karşılaşmaları beIN SPORTS tarafından yayınlanıyor. Bazen seyahat ediyorum. Pek çok ülkede televizyonu açtığımda Türk takımlarının maçlarını görüyorum. Yatırımımızla gurur duyuyoruz ve bu yatırımı desteklemeye devam edeceğiz. 

NAKLEN YAYIN ANLAŞMASI

Mayıs ayında TFF ve kulüplerle naklen yayın anlaşması için tekrar masaya oturmayı düşünüyor musunuz?

Tabii ki. Süper Lig naklen yayın anlaşmasının devamı için, sezon başında varılan mutabakata uygun şekilde önümüzdeki Mayıs ayında tekrar görüşmeler yapacağız. Türk futboluna yatırım yapmaya devam edeceğiz. Türk futbolu ve Digiturk birlikte gelişecek. Biz Türk futbolunun tarihi bir ortağıyız. TFF ile harika bir ilişkimiz var. TFF Başkanı Nihat Özdemir ile de çok iyi ilişkilerimiz var. Kulüpler Birliği ile de harika bir ilişkimiz var. Herkesin kazanması gerekiyor: Kulüp kazanmalı, beIN kazanmalı, Türk futbolu kazanmalı ve elbette bu süreç sürdürülebilir ve uzun vadeli olmalı. Yani, ilk üç yılda önemli ölçüde yatırım yaptık ve yatırım yapmaya da devam edeceğiz, aynı zamanda bu diyalogu sürdüreceğiz. Sadece yayıncının değil, herkesin ortak bir çaba göstermesi gerekiyor. TFF, Kulüpler Birliği, kulüpler… Herkes birlikte çalışmak zorunda. Futbol ekosistemine katkı sağlamalıyız. Türkiye'de en çok yapılan şeylerden birisi eleştiri. Bizim bununla herhangi bir sorunumuz yok. Elbette, yapılan iyi şeylerde de aynı hassasiyetin gösterilmesini isteriz. 

Bugüne kadar yaptığımız yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz ve Türk futbolunun gelişimine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Hem teknolojik altyapı hem de yayın hakları için yaptığımız büyük çaplı yatırımlar Türkiye'ye ne kadar inandığımızı gösteriyor. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke ve buradaki yatırımımızı kısa dönemli bir yatırım olarak değil, kesinlikle uzun vadeli bir yatırım olarak görüyoruz. 
Telif hakları konusunda kulüplere bir şeyler söylemek ister misiniz?

Biz, gerek kulüpler gerekse de Kulüpler Birliği ile bu konuda çok yakın çalışıyoruz. Şunu hatırlatmak isterim ki kulüpler bizim en büyük paydaşlarımızdan. Günün sonunda hepimiz Türk futboluna hizmet etmek için varız. Onlar Türk futbolunun çok önemli üyeleri. Birlikte çalışarak bu sorunları çözeceğimize inanıyorum. 
Sosyal medyada görüntü paylaşımı yapmak isteyenlerden çok mu para istiyorsunuz?

Aslında burada mesele parayla ilgili değil, bu içeriklerin kullanım şekli ve amacıyla ilgili. Burada hatırlamamız gereken ana mesaj şu: Türk futbolunun marka değerini yükseltmek için uğraşıyoruz. Kulüpler de biz de bunun için uğraşıyoruz. Buraya çok ciddi bir yatırım yapıyoruz. Yayın hakları itibari ile Türk futbolu Avrupa'nın en büyük 6. ligi konumunda. Dolayısıyla gerek kulüpler gerekse biz marka değerini bu seviyede tutmaya hatta daha da yükseltmeye özen göstermeliyiz. beIN MEDIA GROUP olarak bu ekosistemin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Var gücümüzle bu marka değerinin yükselmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kulüplerden de bu konuda çok ciddi destek almayı bekliyoruz. 

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!