comScore

Galatasaray Galatasaray

Çağdaş Sevinç: 'Gördüğünü veremeyen hakemleri nasıl eğiteceksin?'

13 Şubat 2019, Çarşamba 17:28
Çağdaş Sevinç: 'Gördüğünü veremeyen hakemleri nasıl eğiteceksin?'

FutbolArena'dan Aydın Cingöz ve Çağdaş Sevinç, MHK'de yaşanan Yusuf Namoğlu'nun istifa sürecini değerlendirdi.

FutbolArena - Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu'nun görevinden istifa etti. FutbolArena TV'de Çağdaş Sevinç ve Aydın Cingöz, Yusuf Namoğlu'nun istifasını değerlendirdi.

''GELECEK İSMİN BELİRGİN FAKTÖR OYNAYACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM''
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun istifasını değerlendiren Aydın Cingöz: ''Yusuf Namoğlu bugün itibari ile istifa etti. Devre arasında kendisi ile konuşmuştum kendisinden o kadar emindi ki ''Neden soruyorsun'' bu soruları demişti. 'Onu isteyeneler' var demişti. İsteyenlerin istediği oldu o zaman. Kuddisi Müftüoğlu isimleri konuşuyor. Ben gelecek ismin de çok belirgin bir faktör oynayacağını düşünmüyorum.''

''VAR'A GİTME ORANI AVRUPANIN İKİ KATI''

Süper Lig'de VAR'a gitme oranının Avrupa liglerine oranla çok yüksek olduğunu belirten Çağdaş Sevinç,  ''Kişiler çok önemli değil. Önemli olan niyetin ve sistemin değişmesi. Daha kötüsü de gelebilir. Şu bir gerçek ki Yusuf Namoğlu yönetemiyordu. Herkes tepki gösteriyordu. Bazı yöneticiler kendi başarısızlıklarını örtmek için hakemi suçluyor olabilir ancak ortada somut gerçekler var. Türkiye'de hakemlerin maç içerisinde VAR'a gitme oranı Avrupa'nın nerdeyse 2 katı kadar.'' dedi.

"VAR'DA POZİSYONU İNCELEYİP YANLIŞ KARAR VERMEK ENTERESAN"

Hakemlerin VAR'a giderek pozisyonu incelemesine rağmen verdikleri yanlış kararları değerlendiren Çağdaş Sevinç, "VAR'da inceleyip yanlış karar vermek enteresan. VAR sistemini sonuna kadar destekliyorum. Ancak terazi sistemi daha hassas olmalı. Ofsayt pozisyonunda hemen kaldırmayın diyorlar. Ama bakıyoruz maçlarda hakemler direkt kaldırıyor. Refleksleri değiştirmek gerekiyor. Rekfleksten öte gördüğünü veremeyen hakemleri nasıl eğiteceksin? Hakiketten çok zor.'' ifadelerini kullandı.

''BEN ÇOK ÜMİTLİ DEĞİLİM''

Aydın Cingöz'ün, ''Bu değişim ateşi söndürür mü?" sorusunu yanıtlayan Çağdaş Sevinç, ''Görmek lazım. Şu gelir dersek işler düzelir demek zor. Hakemler aynı. Ben çok ümitli değilim açıkcası.'' dedi.

Spor Toto Süper Lig takımları ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2020)