comScore
bilyoner

Galatasaray Galatasaray

Burak Elmas'tan gönderme: "Samimiyetsizce konuşanlar var"

14 Ekim 2021, Perşembe 20:05
Burak Elmas'tan gönderme:

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, seçim gününden bugüne kadar olan süreci değerlendirdi. 

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Burak Elmas, beIN Sports'a konuk oldu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

"ZOR BİR YOLA GİRDİK"
"Bizde kongre üyesi kavramı yok. Galatasaray Spor Kulübü üyesi ve Genel Kurulu'na katılma hakkına sahip üyelerimiz deriz. Ekip arkadaşlarımızı biriktirerek büyüdük. Galatasaray'ı sürekli düşünen ekip olduğumuz için, yapılması gerekenler vardı. Zor bir yola girdik. Bildik isimleri ekibe dahil etmek en kolayı. Çok çalışan arkadaşlarımız var.

"SEÇİME GİRERKEN KAYBETMEKTEN KORKMADIK"

Kulüpte yaklaşık 600'e yakın çalışanımız var. 3000'e yakın sporcumuz var. İki tane önemli husus var. Seçime girerken kaybetmekten korkmadık. Önemli olan Galatasaray'da ideallerimizin doğrultusunda Galatasaray'a yakışır şekilde aday olmaktı. Seçimi kazandıktan sonra burada kalma kaygısıyla hareket etmiyoruz. Biz Galatasaray'da çok kronik, acı reçeteler var. Ciddi radikal kararlar almak gerekiyordu. Popüler olmaya gelmiyoruz dedik." 

"PANDEMİ OLMASA DA FİNANSAL PROBLEMLER VARDI"

Spor kulüplerinin problemi pandemi değil. Pandemi üstüne geldi. Pandemi olmasaydı da kulüplerimizin ciddi finansal problemleri vardı. 1.5 2 sene ciddi bir kayıp var. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılma hakkı da ortadan kalktı. Pandemi, bir süreç. Hepimizin ortak sorunları vardı. Bu sistem geçmişteki alışkanlıklarla devam edemez. Şu anda hala devam eden alışkanlıklar var. Biz bu alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyledik. 

"YABANCI KURALINDA SAMİMİYETSİZ KONUŞANLAR VAR"

Futbol paydaşlarının bazı teknik direktörlerinin bu konuda samimi olmadıklarını düşünüyorum. Hatta bazı yorumcular da. Taraf oldukları takımlar veya kendileri için uygun senaryoda 1 senede aynı konuda iki farklı görüş söyleyen teknik direktörler var. Kısıtlanmalı, İstiklal Marşı okuyamıyor diyenler, 1 sene sonra yabancıya karşı değilim diyor. Bu, samimiyetsiz. Benim fikrim çok net. Belli kalitede yabancıların gelmesi lazım, evet. Ancak geçmişte yabancı kuralı 3-4'ken Türk futbolu uçmadı. Esas iyi oyuncuyla maç yapmak. Bunun yerlisi Türk'ü olmaz. Yabancı kuralı size Türk oynatmayı yasaklamıyor.  

"KENDİ KULÜPLERİ OLSAYDI FALCAO'YU TRANSFER ETMEZLERDİ"

Falcao sorununu çözmek için çok uğraştık. Son güne kadar konuştuk. Önümüzdeki sene alması muhtemelen ücretin yaklaşık %40'ı primler de vardı. Labirent gibi kontrat. Transferin son gününde Rayo Vallecano ile anlaştık. Önümüzdeki sene alacağı garanti ücretin önemli bölümünden kurtularak bu transfer gerçekleşti.  İddia ediyorum. O dönem görev yapan yöneticilerimiz eğer, kendi kulübü olsaydı Falcao'yu transfer etmezdi. Yani Avrupa'da sahipli kulüpler gibi, kendi kulüpleri olsaydı bu transferi yapmazlardı."

"MARCAO KEREM AKTÜRKOĞLU OLAYI"

İki oyuncumuz da bizim oyuncumuz. Eskiden ben de halı sahada futbol oynardım. Bazı arkadaşlar o gün sinirlidir. Halı sahada böyle şeyler çok yaşadım. Orada olan olaydan arkadaşlağınızı bitirmezseniz. Olayın arka planına bakarsınız. Aile arası kavgada da kardeşler sokakta da kavga edebilir. Hemen karar verip aileden attım demiyorsunuz. Galatasaray büyük bir aile. Marcao ve Kerem de ailemizin parçaları. Yüksek tansiyonda karar vermek sizi yanlış yönlendirebilir. Tepkilere direnme dirayetini göstermeezseniz risk alıyorsunuz demektir. Marcao biliyorsunuz özür diledi. Fatih hocamızla konuştuk. Durumu analiz ettik. Bizim amacımız Galatasaray'ın bütün sporcularını, varlıklarını korumak. Bunu yaparken Galatasaray değerlerine sahip çıkmak. Bazen zor oluyor ama kolay olsa bu görevi herkes yapardı. 
 

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!