comScore

Galatasaray Galatasaray

Bucaspor'dan sert cevap! Taylan Antalyalı transferinde polemikler

08 Eylül 2019, Pazar 19:12
Bucaspor'dan sert cevap! Taylan Antalyalı transferinde polemikler

Gençlerbirliği kulübünden Taylan Antalyalı'nın Galatasaray'a transferiyle ilgili gelen açıklamanın ardından Bucaspor Başkanı Cihan Aktaş sert tepki gösterdi. Taylan Antayalı transferinde Bucaspor ile Gençlerbirliği arasında gerilim yükseldi. 

FutbolArena - Galatasaray'ın transferin son gününde kadrosuna kattığı Taylan Antalyalı'nın transferi hakkında Gençlerbirliği'nden yapılan açıklama gündeme bomba gibi oturdu. Büyükşehir Belediye Erzurumspor'a verirken sözleşmeye “yüzde 40 sonraki satıştan pay” maddesi koyduklarını belirten Gençlerbirliği, Galatasaray'ın ödediği imza parası hakkında hukuki araştırma yapıldığını açıkladı.


Transfer Haberleri: Taylan Antalyalı'nın Galatasaray'a transferi


Bunun üzerine Bucaspor Başkanı Cihan Aktaş, instagram aracılığıyla Gençlerbirliği Asbaşkanı Şahin Kartal'a yanıt verdi. Bucaspor Başkanı Cihan Aktaş, "Taylan'ı yüksek bir bedelle bizden alıp ve sonraki satışından %15 pay ödeyecektin. Dönüp bize beklediğimiz verimi vermedi, bu nedenle bedelsiz sadece satışına pay koyduk dedin. Şimdi Erzurumspor bedelsiz satışına pay koayarak verdik dediğinde nedentüm ulusal basında olayı gündem yapıp kabul etmiyorsun. Demek ki Taylan gibi bir futbolcunun bedelsiz verilemeyeceğini sen de iyi biliyorsun ki, zaten bizden yüksek bir bedelle almıştın. Sen nasıl Erzurumspor'a bedelsiz verdin?" 

AÇIKLAMALARIN TAMAMI
GENÇLERBİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA


Görsel ve yazılı basında son günlerde sık sık gündeme gelen eski futbolcumuz Taylan Antalyalı'nın Büyükşehir Belediye Erzurumspor'dan Galatasaray'a transferine ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki hukukçularımız, Taylan Antalyalı'nın “transfer” sürecini ilk günden itibaren titizlikle takip etmektedir.

Taylan Antalyalı, bizzat onursal başkanımız İlhan Cavcav'ın Bucaspor'dan, dönemin şartlarına göre yüksek bir meblağ ile kulübümüze kazandırdığı bir isimdi. Potansiyelini bilmemize, yeteneğine güvenmemize rağmen o dönem bir türlü istediğimiz verimi alamadık ancak Taylan'daki cevherin farkında olduğumuz için Büyükşehir Belediye Erzurumspor'a verirken sözleşmeye “yüzde 40 sonraki satıştan pay” maddesi koyduk. Erzurumspor da bunu kabul etti ama şimdi Taylan'ın Galatasaray'a transferinde, bonservis ödenmemesi söz konusu oldu. Bonservis bedeli yok ama fahiş imza parası herkesin dilinde… Biz iddia edilen gibi arka yolların, arka kapıların denendiğini, bu iki güzide camia ve kenti temsil eden kulüp yöneticilerinin böyle yollara girmeye tenezzül ettiğini aklımızdan geçirmek bile istemiyoruz.

Süreci, avukatlarımız aracılığıyla titizlikle takip ediyoruz.

Taylan Antalyalı'nın transferi medyada “Bu ‘imza parası' nedir, yoksa gizli bonservis bedeli midir?” ve “Galatasaray, Taylan Antalyalı, hülle ve işte o sözleşme…” başlıklı haberlerle gündeme gelmeden önce başlattığımız hukuki çalışma sürmektedir. Kulüplerin ekonomileri, yaptıkları işler, en ufak hareketlerine kadar didik didik inceleniyorken hukuka güvenmekten başka çaremiz yok.

Ne Galatasaray, ne Erzurumspor camialarını, ne de genç futbolcuyu yıpratmadan sürecin hukuki araştırmasını yapıyoruz. İki güzide kulübümüzün yöneticilerinin, yazılan, konuşulan yöntemlere başvurduklarına, hatta pırlanta gibi bir gencimizin de böyle işlere alet edildiğine ihtimal vermiyoruz.

Bu hukuki takibi, hakkımızı korumak, hakkımızı aramak için yapıyoruz. Cumhuriyetle yaşıt Gençlerbirliği Spor Kulübü olarak şunu özellikle vurgulamak isteriz ki “sonraki satıştan pay” artık birçok transferde kullanılıyor; bunun suistimal edilmesi, arkadan dolaşılarak ayak oyunlarıyla devre dışı bırakılması sonuçta tüm kulüplere zarar verecektir. Sadece bizim gibi yetiştirici kulüpler değil bugün bu yollardan faydalanarak günü kurtardığını, transferi kotardığını zannedenler, yarın en büyük zararı bu yöntemlerle görecektir.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"