comScore

Galatasaray Galatasaray

Brentford gözünden Halil Dervişoğlu

26 Ocak 2021, Salı 15:51
Brentford gözünden Halil Dervişoğlu

Galatasaray'ın yeni transferi Halil Dervişoğlu'nu İngiliz spor yazarına sorduk.

FutbolArena - Galatasaray'ın, Championship takımı Brentford'dan kiraladığı Halil Dervişoğlu'nun İngiltere'deki durumunu kulübünü yakından bilenlere soralım dedik. Brentford takımının ünlü blogu Beesotted'ın yazarı Billy ‘The Bee' Grant 2019'dan bu yana Halil hakkındaki gözlemlerini aktardı. Grant Galatasaray'daki birkaç aylık dönemin Halil'i Premier Lig'e hazırlayacağını umuyor.
 
HOLLANDA'DA KALMASINA KARAR VERİLDİ

İlginç bir oyuncu. Sparta Rotterdam'dan onu transfer ettiğimizde heyecanlanmıştık. Ancak 2019'da onunla sözleşme imzaladığımızda, beklediği oyun süresini alabilmesi için Hollanda'da kalmasına karar verilmişti. Orada gerçekten iyi işler yapmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam çalım istatistikleri çok yüksekti.
Geçen sezon bizim için çok iyi bir sezon oldu. Premier Lig'de yükselmek için mücadele verdik. Bu süreçte de en değerli iki oyuncumuzu takımda tutmayı başardık: Watkins ve Benrahma. Halbuki birçok kişi ikisini de 2019 yazında takımdan ayrılacağını düşünüyordu. Ocak ayında istatistiklerde ligin en iyi takımıydık, puan cetvelinde de üçüncülük ve dördüncülük arasında gidip geliyorduk.
CHAMPIONSHIP'TE 4 MAÇA YEDEKTEN GİRDİ

Tam o dönemde Halil takımda katıldı ama onun için sor bir dönemdi. Brentford çok iyi durumdaydı ve takıma uyum sağlaması gerekiyordu. Ayrıca Championship'i de tanıması gerekiyordu. İlk kez geçen yıl 4 Ocak'ta FA Cup 3. turunda Stoke City karşısında 1-0 kazandığımız maçta oynadı. 80 dakika sahada kaldı. Sonra 4. turda Leicester'a karşı da forma giydi. Zaten Brentford kupa maçlarında genelde onlara fırsat verebilmek için yedek oyuncularıyla oynuyor.

Halil bundan sonra dört lig maçında da oyuna yedek olarak giydi.Bunlara Championship playoff finalinde uzatmada 2-1 yenildiğimiz Fulham maçı da dahil. Daha çok hücumayönelik orta saha oynayan Jensen'in yerine oyuna girmişti.


 
ADAM GEÇİYOR, HAVA TOPLARINDA ZAYIF

Oyun tarzına gelince, Halil adam geçme konusunda çok iyi. Yine ara toplarda, şut pası vermede ve savunmaya yardımda da çok iyi. Top kesme gayreti var ama çok faul yapıyor. Buna karşılık hava toplarında zayıf ve ileride topu tutmaya başaramıyor.

Bu sezona da Southampton'a karşı Lig Kupası'nda oynayarak başladı. Forvet oyuncumuz Forss'un yerine oyuna girmişti. Sezona başladıktan sonra süre alabilmek için yine Hollanda'da, Twente'ye kiralık olarak gitti. Ama hiç gol atmadı. Brentford da bir değerlendirme yapmak için onu geri çağırdı. Döndükten sonrageleneksel olarak Middlesborough'u yendiğimiz kupa maçında oyuna yedek olarak girdi ve hücuma dönük orta saha olarak oynadı.

Halil'in enerjisini seviyoruz. FA Cup 4. Tur maçında, Leicester'a karşı bunun eksikliğini hissettik. Onun yerine çok genç çocuklarla oynadık. Zaten bu maç önceliğimiz değildi.

MEVKİSİNE KARAR VEREMEDİK

Ancak kadroda Halil'in önünde çok fazla oyuncu var. Ayrıcabiz hâlâ onun bir forvet mi, kanat oyuncusu mu yoksa hücuma yönelik orta saha oyuncusu mu olduğunakarar veremedik. Mesela forvette, Toney ve Forssonun önünde. Ben aslında onu bir forvet gibi görmüyorum. Hücuma yönelik orta sahada da Jensen, Marcondes, Da Silva ve Zamburek arasında rotasyon yapıyoruz. Halil'in daha fazla oynamaya, dakika almaya ihtiyacı var. Burada 10 dakika için yedek kulübesinden çıkmak ona pek fayda sağlamayacak.

Five Thirty Eight'in Küresel Kulüpler Sıralamasına (projects.fivethirtyeight.com/soccer-predictions) göre Galatasaray, Brentford'un bir sıra altında 90'ıncı durumda. Yani aşağı yukarı takımlar aynı seviyede. Bu yüzden bu kiralama Halil için çok uygun olacak. Daha fazla maça çıkabilirse bu hem kendisi hem de bizim için harika olacak. Önümüzdeki sezon Premier Lig'deolmayı hedefliyoruz. Bu yüzden tüm oyuncuların PL'e hazır olmasına ihtiyacımız olacak. Yani Türkiye'de geçireceği bu birkaç ay Halil'i deçok hazır bir hale getirebilir.

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"