comScore

Galatasaray Galatasaray

Batur Altıparmak, FutbolArena'ya konuştu! Cengiz Ünder itirafı

26 Mart 2019, Salı 20:17
Batur Altıparmak, FutbolArena'ya konuştu! Cengiz Ünder itirafı

Menajer Batur Altıparmak, Cengiz Ünder ile yolların ayrılma nedeni, Enes Ünal ve Okay Yokuşlu'nun geleceği hakkında FutbolArena'ya konuştu.

FutbolArena Özel - Yıldız futbolcuların menajeri Batur Altıparmak, FutbolArena'ya samimi itiraflarda bulundu. Menajer Batur Altıparmak, verdiği özel röportajda Enes Ünal, Okay Yokuşlu, Cengiz Ünder, yabancı sınırı ve oyuncu ücretleri hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı.
 

Batur Altıparmak'ın Cengiz Ünder ile yolları neden ayrıldı?


Menajer Batur Altıparmak, FutbolArena'ya verdiği röportajda Roma foması giyen milli futbolcumuz Cengiz Ünder ile neden yollarının ayrıldığını açıkladı. Altıparmak, "Altınordu'dan Başakşehir'e transferini gerçekleştirdik. Sonrasında birçok takım takip etti. Manchester City ve Roma arasında kaldı. Roma daha yüksek rakam verince Roma'ya gitti. O zaman her şey yolundaydı ancak futbolcuların etrafında çok insan vardır. Çok fazla vaatlerde bulunurlar, yanlış yönlendirirler. Bu konuda yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Yıl sonu transfer olabileceğini düşünüyorlardı, olmadı. Bu sene de gayet iyi oynuyor. Aklını futboldan başka bir şeye vermezse yukarılara gideceğini düşünüyorum. Umarım bu sene transfer olur. Etrafındalar artık Roma'ya gittiğini ve uluslarası bir menajer ile çalışması gerektiğini söylemişti. Şimdi TFF'ye baktığımız zaman uluslararası mı yoksa yeni başlamış bir menajer mi, onu da düşünmek lazım.
 

Enes Ünal, Türkiye'ye transfer olacak mı?


Enes Ünal hakkında konuşan Batur Altıparmak, "Yurtdışına götürdüğümüzde futbol kariyeri sonlanıncaya kadar orada kalmasını istedik. Ona göre plan yaptık. Türkiye'ye gelme gibi bir düşüncesi yok. Ne zaman bizi Avrupa'da istemezlerse, o zaman Türkiye'yi düşünürüz." diye konuştu.
 

Okay Yokuşlu hangi takıma transfer olacak?


Menajer Batur Altıparmak, FutbolArena'ya verdiği röportajda Celta Vigo forması Okay Yokuşlu'yu değerlendirdi. Altıparmak, "Bu sene performansı çok iyi. Okay'ı takip edenler var. Olumlu geri dönüşler oluyor. Ancak şu an düşünmesi gereken tek şey Celta Vigo'yu bulunduğu durumdan bir an önce çıkarabilmektir. İnşallah 2-3 sene içinde İngiltere Premier Lig'e transfer etmeyi düşünüyoruz." dedi.
 

Yabancı kuralı değişecek mi? Türkiye'de oyuncu ücretleri neden yüksek?


Menajer Batur Altıparmak yabancı sınırı hakkında, "4 sene önce düşüncemi paylaşmıştım. Takımlarımız iyi oyuncu izlerse, doğru transferler yaparsa bu avantaja dönebilir. Aksi takdirde ülke yabancı çöplüğüne döner dedim. Evet, iyi yabancılar da geliyor ama çok kötü oyuncular da geliyor. Örnek vereyim yabancı sınırı 14'e çıkmadan önce 2013-14 sezonunda 76 tane yabancı oyuncu gelmiş, bir sene sonra 33 tanesi ayrılmış. Yabancı sınırı 14'e çıktığında 156 oyuncu gelmiş, 91 oyuncu ayrılmış. 16-17'de 164 oyuncu gelmiş, 109'u ayrılmış. 17-18'de 180 gelmiş, 132 ayrılmış. 18-19'da 142 gelmiş, 127'si ayrılmış. Kısacası ortalamaya vurduğunuzda 160 oyuncu sürekli takım değiştirmiş, 115 tane de ayrılmış. Uzun vadede ekonomik olarak ne durumda oluruz? Bence yabancı sınırın düşürülmesi şart değil. Bence herkes bütçesine göre hareket etmeli. Bütçesini aşan cezalandırılmalı. Aksi takdirde zaten bir süre sonra kulüpler batar. Başka bir araştırma yaptım. Mesela bu sene Galatasaray ortalama 8,5 yabancı futbolcu ile oynamış. En yüksek sayıya ulaşmış. Kasımpaşa 8,27 ile oynamış. Başakşehir 6,46 ile oynamış. Takımlar ortalama 9 yabancı ile oynarken, 14 yabancı kuralı ne kadar mantıklı? Bunu da düşünmek lazım? " ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE YERLİ FUTBOLCUNUN TRANSFERİNE ÇOK PARA ÖDENİYOR"
Ardından "Türkiye'de oyuncu ücretleri neden yüksek?" sorusunu cevaplayan Altıparmak, "Sebebi kendi kulüplerimiz. Nihat Kahveci, Villarreal'de oynarken örnek veriyorum 1,7 milyon Euro kazanıyordu. Bir şekilde ikna ettik, 4 milyon Euro'ya Türkiye'ye getirdik. 1 sene performans alamadığınız zaman çok para kazanıyor diyoruz. Bırakın çocuk orada kalsın, niye getiriyorsunuz? Enes Ünal 1 lira kazanıyorsa, burada 2 lira ile aklını çelmeye çalışıyorlar. Bizim hedeflerimiz var. Öncelik kariyer. Bu yüzden takımlarımız çok meblaj ödediler. Türk futbolcular fazla kazanmıyor, transfer ücretleri fazla oluyor. Mesela Ozan Tufan'a 8 milyon Euro verildi, 11 milyon Euro'ya Ozan Kabak yurtdışına gitti. Giden futbolcuların performansları sayesinde Avrupa'nın Türk futbolculara ilgisi olmaya başladı. Dikkat edin hep genç oyuncular alınıyor. Daha büyükler Çin'e, Japonya'ya, Katar'a gider." dedi.

Son dakika Transfer Haberleri FutbolArena'da.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!