comScore

Galatasaray Galatasaray

Bafetimbi Gomis'in eski hocası baygınlık anını anlattı

21 Şubat 2018, Çarşamba 12:52
Bafetimbi Gomis'in eski hocası baygınlık anını anlattı

Galatasaray'ın yıldızı Bafetimbi Gomis'in Swansea forması giydiği dönemde takımın menajerliğini yapan Garry Monk, yıldız futbolcunun baygınlığıyla alakalı konuşmuştu.

FutbolArena Dış Haberler - Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Galatasaray'ın Kasımpaşa ile oynadığı maçta yaşadığı baygınlıkla herkesi korkutan Bafetimbi Gomis, Swansea'de oynadığı sırada da aynı olayı yaşamıştı. O dönem İngiliz ekibini çalıştıran Garry Monk, Gomis'in yaşadıklarıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

"BİR DAHA BÖYLE BİR ANI YAŞAMAK İSTEMEZDİM"
İngiliz basınına 2015 yılında konuyla ilgili demeç veren Garry Monk şunları söylemişti:

"Gomis hayatı boyunca bunları yaşamış. Bayıldıktan sonra kendine gelince konuşuyordu. Sahada kalmak istemişti. Fakat ben bu riski alamazdım. Hastaneden her türlü testten geçmesini istedim. Bir daha böyle bir anı yaşamak istemezdim."


 

Galatasaray'da Bafetimbi Gomis'in bayınlık geçirmesi ciddi bir problem mi?


FutbolArena olarak Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis'in yaşadığı problemi Kalp Damar Cerrahı Tahsin Göncü'ye sorduk.

Gomis bizi dün çok korkuttu, Gomis'in rahatsızlığı hakkında konuşabilir misiniz?

''Gomis'in nesi var konusunda tabi tıbbi terminoloji olarak resmi bir açıklama yok. Benim de gazetelerden ve televizyonlardan duyabildiğim kadarıyla ve öğrenebildiğim kadarıyla, vazovagal refleks veya vazovagal senkop dediğimiz bir durum var. Bu şu demektir; beynin beslenememesi sonucunda ani bilinç kaybı şok ile kendini gösteren fakat çok hızlı yeniden geri dönebilen bir durumdur. Anlayabildiğim ve öğrenebildiğim kadarıyla daha önceki geçmişinde de hem sporculuğunda hem normal yaşantısında benzer olaylar birkaç kez daha oluşmuş ama çok önemli bir problem yaratmamış.''

- Tehlikesi nedir bu hastalığın?

''Şöyle bir tehlikesi var beynin çok kısa süreli beslenememesi bilincin kaybolması demektir. Allahtan çok kısa sürede kendini toparlayan bir durumdur. Bütün mesele bu olay olduğunda ne yapıyor olduğu ve başına gelebilecek kazalar. Çünkü bir spor müsabakasında oldukça da efor sarf edilen ve fiziki mücadelenin ön planda olduğu bir yerde tabi ki bas üstü düşebilir, farklı bir şey olabilirdi veya bir spor müsabakası dışında da araç kullanıyor olabilirdi veya farklı bir yerde olup kazaya maruz kalabilirdi, en büyük tehlikesi bunlar.''

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena haber turu (25 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.