comScore

Galatasaray Galatasaray

Bafetimbi Gomis koşu rekoru kırdı

20 Şubat 2018, Salı 09:57
Bafetimbi Gomis koşu rekoru kırdı

Galatasaray'ın Kasımpaşa ile oynadığı karşılaşmada yürekleri ağıza getiren Bafetimbi Gomis, bayılmasının ardından geri döndüğü maçta rekor kırdı.

FutbolArena - Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Kasımpaşa'ya 2-1 yenildiği karşılaşmada Bafetimbi Gomis ile ilgili ilginç bir rekor ortaya çıktı.

Kasımpaşa karşısında baygınlık geçiren ancak kısa süre sonra oyuna devam edip 90 dakika sahada kalan Bafetimbi Gomis koşu mesafesi olarak oldukça iyi bir rakama ulaştı.
 

Bafetimbi Gomis'in Kasımpaşa maçındaki koşu rakamları


Fotomaç'ın bilgisine göre, Bafetimbi Gomis, Kasımpaşa maçında 10 bin 134 metre mesafe kat etti. Galatasaray formasıyla 90 dakika oynadığı maçlarda ortalaması 9 km olan Gomis'in maksimum koşumesafesi Kayseri'de 9.7 km idi. Bayıldığı ve tekrar ayağa kalktığı Kasımpaşa maçında 6 km hız ortalamasıyla mücadele eden Fransız forvetin sprint-depar mesafesi ise 265 metre oldu..


Galatasaray'da Bafetimbi Gomis'in bayınlık geçirmesi ciddi bir problem mi?


FutbolArena olarak Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis'in yaşadığı problemi Kalp Damar Cerrahı Tahsin Göncü'ye sorduk.

Gomis bizi dün çok korkuttu, Gomis'in rahatsızlığı hakkında konuşabilir misiniz?

''Gomis'in nesi var konusunda tabi tıbbi terminoloji olarak resmi bir açıklama yok. Benim de gazetelerden ve televizyonlardan duyabildiğim kadarıyla ve öğrenebildiğim kadarıyla, vazovagal refleks veya vazovagal senkop dediğimiz bir durum var. Bu şu demektir; beynin beslenememesi sonucunda ani bilinç kaybı şok ile kendini gösteren fakat çok hızlı yeniden geri dönebilen bir durumdur. Anlayabildiğim ve öğrenebildiğim kadarıyla daha önceki geçmişinde de hem sporculuğunda hem normal yaşantısında benzer olaylar birkaç kez daha oluşmuş ama çok önemli bir problem yaratmamış.''
- Tehlikesi nedir bu hastalığın?

''Şöyle bir tehlikesi var beynin çok kısa süreli beslenememesi bilincin kaybolması demektir. Allahtan çok kısa sürede kendini toparlayan bir durumdur. Bütün mesele bu olay olduğunda ne yapıyor olduğu ve başına gelebilecek kazalar. Çünkü bir spor müsabakasında oldukça da efor sarf edilen ve fiziki mücadelenin ön planda olduğu bir yerde tabi ki bas üstü düşebilir, farklı bir şey olabilirdi veya bir spor müsabakası dışında da araç kullanıyor olabilirdi veya farklı bir yerde olup kazaya maruz kalabilirdi, en büyük tehlikesi bunlar.''

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.