comScore

Galatasaray Galatasaray

Avrupa'da şampiyonların gelirleri! Beşiktaş ve Galatasaray detayı

11 Ocak 2021, Pazartesi 22:27
Avrupa'da şampiyonların gelirleri! Beşiktaş ve Galatasaray detayı

KPMG Football Benchmark'ın Avrupa Şampiyonlar Raporu 2021'e göre Covid-19 salgının yıkıcı tesirleri futbolda da derinden hissedildi. Avrupa'nın önde gelen altı liginin şampiyon takımlarının gelirleri azalırken net kârlar zarara dönüştü.

FutbolArena - Geçen yıl mart ayında liglerin yarıda kalmasıyla beraber Avrupa futbolu Covid-19 gerçeği ve olumsuz etkileriyle tanışmıştı: Ertelenen veya yarıda kalan sezon, seyircisiz maçlar, yayın ve ticari gelirlerin azalması. Tüm bu süreç Avrupa'nın en büyük liglerinin ve kulüplerinin gelirlerine doğrudan yansıdı.

AVRUPA'NIN 6 BÜYÜK LİGİNDE GELİRLER AZALDI
KPMG Football Benchmark'ın her yıl yayınladığı Avrupa Şampiyonlar Raporu'na göre Avrupa'nın önde gelen altı ligi İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Portekiz'de geçen sezonu lig şampiyonu olarak noktalayan kulüplerin gelirleri de azaldı.

Avrupa Şampiyonlar Raporu 2021'e göre Real Madrid ve Bayern Münih 2019-20 sezonunu küçük kârlarla kapatan iki şampiyon olurken Liverpool, Paris Saint-Germain, Juventus ve Porto sahadaki başarıya karşın mali açıdan zarar etmekten kurtulamadı. 

MALİ BİLANÇONUN SEBEPLERİ

KPMG'nin Global Spor Başkanı Andrea Sartori'ye göre kulüplerin mali bilançosundaki bu durumun sebebi Covid-19 salgını kaynaklı sorunlar:

“Pandemiden önce bile, artan transfer ve menajerlik ücretleriyle birlikte artan oyuncu maaşları, kulüplerin mali durumunu önemli ölçüde zorlamaya başlamıştı. Kriz, mevcut iş modelindeki bu sorunları büyümesine yol açtı. Futbol kulüpleri bir yandan nakit akışıyla uğraşırken, diğer yandan da medya ve sponsorluk gelirlerinin iptali, gecikmesi veya yeniden müzakere edilmesiyle karşı karşıya kaldı.”

BEŞİKTAŞ VE GALATASARAY'IN DURUMU

Normalde Türkiye Süper Ligi de Avrupa Şampiyonlar Raporu'nda her sezon değerlendirmeye alınıyor. Ancak TSL'nin son şampiyonu Başakşehir, mali hesapları KPMG'ye ulaşmadığından raporda değerlendirilmedi. Buna karşılık KPMG'nin kriterlerine uyan kulüplerden ikisi Beşiktaş ve Galatasaray'a dair temel veriler raporda yer alıyor. Buna göre Beşiktaş 2019-20 sezonunu toplam 74,2 milyon Euro gelir ve 71,8 net zararla kapatırken, Galatasaray'da gelirler 129 milyon Euro, net zarar ise 7 milyon Euro oldu.

TOPLAM GELİRLER AZALDI

Avrupa Şampiyonlar Raporu 2021'ndaki altı şampiyon kulübün de gelirleri bir önceki sezona gör azaldı. Real Madrid'in toplam işletme gelirleri 59,1 milyon Euro düşerken, Paris Saint-Germain'deki gelir kaybı 95 milyon Euro'yu geçti. Portekiz şampiyonu Porto'nun gelirleri ise bir önceki sezona nazaran yarı yarıya azaldı. GİŞEDE DARBE YEDİLER

Avrupa'nın şampiyonlarının gişe gelirleri de pandemiden olumsuz etkilendi. Şampiyon kulüpler geçen sezon 4 ila 9 maçı seyircisiz oynamak zorunda kaldı. Böylece bilet satamadılar ve önemli bir gelir kaleminden mahrum kaldılar. Mesela Real Madrid'in 9 maçlık kaybı yaklaşık 35 milyon Euro'yu buldu.ÜCRET YÜKÜ AZALMADI

Salgın, gelirleri etkilemiş olabilir ancak rapora göre şampiyon kulüpler en azından geçen sezon ücret gelirlerini düşürmeyi pek başaramamış görünüyor. Hatta Real Madrid'de oyuncu ve diğer ücret gelirleri yüzde 4, Paris Saint-Germain'de ise yüzde 10 oranında arttı. SADECE REAL VE BAYERN KÂR ETTİ

Gelirlerdeki düşüşe rağmen iki kulüp 2019-20 sezonun çok düşük de olsa net kârla kapatmayı başardı. İspanya şampiyonu Real Madrid 300 bin Euro, Almanya şampiyonu Bayern ise 5.9 milyon Euro net kâr açıkladılar. Paris Saint-Germain'in bir sezonluk zararı 125.8 milyon Euro, Porto'nunkiyse 116.2 milyon Euro'yu buldu.DORTMUND VE SEVILLA İYİ ÖĞRENCİ (GRAFİK 5 İLE)

Raporda incelenen toplam 20 kulüp arasında gelirini az da olsa artırabilen iki kulüp ise Sevilla ile Borussia Dortmund oldu. Ayrıca, Portekiz'den Benfica ile Hollanda'dan Ajax ve PSV de gelirleri düşmesine karşın net kâr açıklamayı başardılar. Buna karşılık iki İtalyan kulübü Milan ve Roma ise 2019-20 sezonunda en çok net zarar açıklayan iki kulüp oldular.

Haber: Alp UlagaySon dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"