comScore
1 / 35

Arda Turan'dan flaş Galatasaray açıklaması

FutbolArena - Medipol Başakşehir’in başarılı futbolcusu Arda Turan, CNNTÜRK ekranlarında özel açıklamalarda bulundu. 

2 / 35

Arda Turan’dan flaş Galatasaray açıklaması

<h2>Arda Turan’dan flaş Galatasaray açıklaması</h2>
İnsanlar size neden bu kadar kızıyorlar? İddia edildiği gibi şımarık mısınız?

’’Kendimle şımarık değilim. İnsanlar aileme her dışarı çıktığında Allah razı olsun diyor. Kendimde şu sıkıntı var her doğruyu her ortamda söyleyebiliyorum. Şımarık mıyım? Kişiye göre değişir.’’
3 / 35
- Neden Arda Turan gibi biri 100 senede bir gelir?

’’Benden daha yetenekli futbolcular geldi ancak benim kariyerime sahip olamadılar. 10 tane Avrupa’da kupa kazanan başka oyuncu var mı?’’
4 / 35
- Messi ile aranızda bir gerginlik olduğu yönünde bir iddia var. Barcelona’da tutunamanızın ağırlıklı nedeni Messi mi?

’’Messi’nin Barcelona’da çok büyük ağırlığı var ancak ayrılmamın nedeni Messi değil. Messi benim çok iyi arkadaşım. Hala Barcelona’daki arkadaşlarım ile görüşüyorum. Benim Barcelona’dan ayrılmamın sebebi Valverde’nin bana süre vermemesinden dolayı. Çok basit. Kimse bana git demedi, ben kendim bunu tercih ettim. Bir çok insan kalmayı tercih ederdi.’’
5 / 35
Federasyonun ya da Galatasaray’ın başına geçmek gibi hedefleriniz var mı?

’’Yüzde 100 böyle hedeflerim var. Hayallerim var. Saha kenarında da hizmet edebilirim ancak buralara geldiğimde bir sistem kurmak istiyorum. Türkiye’nin problemi sistemsizlik. Her gelen başka bir sistem getiriyor. Benim hedefim tabi ki hizmet ettiğim camiam ve kulübüme tekrardan hizmet etmek istiyorum. Kendi şahsi görüşüm ile değil Avrupa’daki sistem ile düzeltmeler yapmak istiyorum.’’
6 / 35
"Barcelona’da oynarken Türkiye’ye dönme fikri hep var mıydı?"

"Türkiye hep bir opsiyondu. Atletico Madrid’de 5 kupa kazandım. Türkiye - İspanya ticaret ortaklığında ödül aldım. Sebep, Başakşehir’in hayaliydi. Futbol tahrik etti beni."
7 / 35
Bambaşka bir ülkede adınızın tribünlerde yankılanması nasıl bir duydu?

’’Atletico Madrid hayatımın en güzel günlerini yaşadığım yerlerden birisi. Kazanılmış kupalar var. Kaybedilmiş Şampiyonlar Ligi finali var. Atletico bana başka bir ünvan kattı. Kalbimde ayrı bir yerleri var. Atletico Madrid ismini duyunca duygulanıyorum. Atletico Madrid’te başarabileceğim her şeyi başardım sonrasında Barcelona’ya geçtim.’’
8 / 35
Atletico Madrid’te oynarken ki ününüzü özlediniz mi?

’’Zamanın bir ruhu vardır. Her devrin ayrı ayrı güzelliği vardır. Geçmişim ile gurur duyuyorum. İyi bir gelecek inşa edeceğime inanıyorum. Şöhretimde de bir eksiklik görmüyorum. Her gittiğim sokakta ilgi ile karşılanıyorum. Tribünde ıslıklanıyorum o ayrı bir algı. Bu ülkenin anadolusu ve sokağı da var.’’
9 / 35
Eşiniz Aslıhan Turhan’ın değerini biliyor musunuz?

’’Ben insanlara kadın, erkek diye bakmam. Benim insanlarla ilişkim hep iyi oldu. Aslıhan’ın benim gözümde bir değeri yok ona aşığım. Paha biçilmez öyle bir değeri yok. Bana çocuğumu verdi ona minnettarım. Bazen sorunları konuşmaktan yoruluyorum beni öyle iyi tanıyor ki çok iyi idare ediyor.
10 / 35
Adamlık ne demek?

’’Bu adamlık lafı da cinsiyetçilik işine doğru gitti ve artık sevmemeye başladım. Kullanmıyorum artık. Doğru ve dürüst olmaktır adamlık. Zaten yıllardır bundan çekiyorum.’’
11 / 35
Neden Milli Takım’ın kaybettiği maçta oyundan alınırken güldünüz?

İnsanlar İzlanda’yı yenip Avrupa Şampiyonası’na gittiğimizde ağladığımı hatırlıyor mu? Evet o maçta güldüm ancak sinirimden güldüm. Bazen evde aklıma gelince daha da çok üzülüyorum. Dünya Kupası’na gitme ihtimalimiz var, Lucescu bize hep uyarıyor ’Onlar çok uzun boylular kafa vurdurmayın’. Bizim maçta yediğimiz gole bakar mısınız? Bu kadar üst düzey maçta böyle bir gol yedik. Bir sonraki gol de yine aynı şekilde. Bu şekilde Dünya Kupası’na gitmeyi kaybettik. Çalıştığımız yerlerden gol yersek Arda da oradan sinirinden gülerek çıkar.’’
12 / 35
Size mal edilen bu prim krizinin aslı nedir?

Böyle bir kriz yoktu. Milli Takım’ın hocası da söyledi ben de söyledim. Personelin yatmayan maaşı ile ilgiliydi. Oyuncular kendi ceplerinden çalışan personellerin parasını ödedi. Bu prim krizinden herkes sıyrıldı bir tek ben kaldım. Neden? Haksızlık karşısında durdu. Suni bir kriz oluşturuldu. Koskoca ülkede bir tek ben suçlu oldum? Eyvallah canları sağolsun.
13 / 35
Milli Takım’ı bırakma sebebiniz nedir? Bilal Meşe mi, Arda Turan mı?

Bilal abiye bunu yaptığım için çok pişmanım. Bilal abi evime giren bir insandı ve Bilal abi bana sormadan bunu yazması zoruma gitti. Bilal abiye de bunu sordum uçakta. O günden sonra benle selamı sabahı kesti. Yaptığım davranış yüzde 100 haksız ancak bunu yapmasaydım kendimle çelişirdim.

Milli Takım’ı bırakma sebebi böyle bir hata yapınca bıraktım. Bana yakışmazdı. O röportajlardan sonra dedim ki ’Annem çok ağlıyor’ dedim dalga geçtiler.
14 / 35
Barcelona’da Pique gibi hala yakın olduğunuz isimler var mı?

Var tabi ki. Messi, Neymar, Iniesta, Dani Alves. Hepsi ile konuşuyorum. Barcelona’da iyi bir yaşam var.
15 / 35
Galatasaray’a değil de neden Başakşehir’e transfer oldunuz?

Galatasaray beni istemedi. Komik bir teklif geldi diye bir lafım var bunu söylerler hep. Komik teklif neden demiştim biliyor musunuz? Basında gazetecilere söylemişler. 6 aylık dönemde boştum müsaittim ancak teklif gelmedi. Bu yüzden komik dedim. Bir Galatasaray başkanı ’Arda ekonomiyi tercih etti’ dedi. Galatasaray benim camiam. Galatasaray’a hayatım boyunca hiç yanlış yapmadım. Dünya’nın her yerinde Galatasaraylıyım dedim.

Bundan önceki dönemdeki başkan hakkında konuşuyorum. Ayhan hoca ve Tudor oradaydı. Teklif gelmedi gelmedi, Galatasaray beni istemedi diyemiyordum, utanıyordum insanlara.
16 / 35
Basında göründüğü kadar, agresif biri misiniz?

Galiba biraz agresifim. Basında göründüğü kadar değil ama biraz var. Bunları düzeltmek için uzmanlarla görüşüyorum.
17 / 35
Neden evin yaramaz, sürekli başı belaya giren haşarı çocuğu gibisiniz?

Bir kere babamın arabasını aldım ’her gün yeni araba ile geziyor’ dediler. Biraz iş Arda’ya vuralıma döndü.
18 / 35
Eşinizin hamileliği sırasında tadsız olaylar yaşanması size ne hissettirdi?

Bu olaylarla ilgili en çok üzüldüğüm şey eşimin üzülmesi. Ona kıyamadım. Eşimin babası ile ilgili konuya gelirsek, çok kalender bir kayın pederim vardır. Kızım sana emanet dedi verirken. Evimize gelir gider, biz gider geliriz. Bir baba gibidir.
19 / 35
Berkay ve eşi ile aranızda o gece ne geçti?


Berkay’ın eşine sarkıntılık yapmadım. Dava sürecinde olduğu için çok detay veremem. Barda yaşanan tartışma hoş değil tabi. Hastanede yaşanan olaylar da göründüğü gibi değil. Tek söyleyeceğim şey hayatım boyunca hiç kimsenin eşi ile ahlaki bir işe girmedi. Kesinlikle böyle bir olay yaşanmamıştır.

O kadar Barcelona ve Madrid’te yaşadım. O kadar evime gelen gidenler oldu. Dostlarım sessiz kaldı. Buna çok üzüldüm. Bilsinler. Bunu ilk defa burada söylüyorum.
20 / 35
Son zamanlarda medyadan uzak durmanız bilinçli bir seçim mi?

Bazen rica ediyoruz çekmeyin diyoruz. Yanlış anlaşılıyoruz çok görününce. Benim kaçacak bir meselem yok. Ülkeme hizmet etmiş biriyim.
21 / 35
Cumhurbaşkanı ile ikili ilişkileriniz nasıl?

"Ben siyasi fikrimi açıkladım. Amerika’da ünlüler nasıl açıklıyorsa öyle bir şey. İnsanları yanlış yere götürdüyse üzgünüm. Hayat bizden olmayanlarla güzel. Onlarla ortak paydada buluşunca güzel. Benim görüşüm. İnandığım noktadayım. Ben bunu içimden gelerek yaptım."
22 / 35
Siyasi görüşünü açıkladığın için pişman oldun mu sorusuna Arda: "Bu ülkede çok fazla ayrımcılığa sebep oldu. Ben böyle bir şey istememiştim. Ben herkes fikrini açıkça belirtsin istedim. Benim evimde ateisti, çok dincisi, sağcısı, solcusu beraber yaşadılar. Ben insanları ayırmam."
23 / 35
Yoldan çıktığınızı düşündüğünüz oldu mu?

Bir ara şöyle düşündüm. Barcelona’da oynamadığım zaman kendime kızmıştım. Bir ara kontrolü kaybettim. Bu kadar üzülmezdim. İşimi yapamayınca üzülmeye başladım.
24 / 35
Arda Turan’ın bir derdi var ve bunu biz anlamıyor muyuz?

Ülkede çok algı oluyor. İnsanlar da buna inanıyoruz. Benim bir problemim yok.
25 / 35
Bu kadar çok çalışırken insanlar sizin neden yan gelip yattığınız algısında?

10 tane Avrupa’da kupa kazanmış insanın bu yüzünü değil başka şeyler yansıtırsanız insanlar böyle düşünür.
26 / 35
Hiç psikoloğa gittiniz mi?

Evet halen de gidiyorum.
27 / 35
’Bir gün bu rüya bitecek buna hazırlıklıyım’ dediğiniz Barcelona rüyası bitti mi?

Bir rüya olan benim futbol hayatım, sadece Barcelona değil. Yavaş yavaş sona geliyorum. Rüya ben ne zaman kontak kapatırsam o zaman biter.
28 / 35
Fatih Terim’le babasının ölümünde yanında olamayacak kadar aranız kötü mü?

Talat amca Allah rahmet eylesin. Hayır duasını aldığım bir isimdi. Hocamızın da başı sağolsun. Duyunca hemen aradım kendisini. Duyar duymaz aradım, aramaz mıyım? Hemen aradım. Fırsat olsa cenazesine de giderdim.
29 / 35
Hocaların ve sistemin ne suçu var ki biz dünya çapında futbolcu çıkaramıyoruz

İspanyollar bizim yarımız kadar ama Dünya kadar sporcuları var. Araştırmıyoruz Van’da Diyarbakır’da çok iyi sporcular var. Var ama bulamıyoruz.
30 / 35
Bir gün bir kulübe başkan yada federasyon başkanı olsanız neyi değiştirmek istersiniz?

Sistemi değiştirmek istiyorum. İspanyollar, İngilizler, Fransızlar nasıl bu kadar başarılı? Bunu getirmek istiyorum.
31 / 35
Türkiye’nin hem milli gururu hem de milli nefreti olmayı nasıl bereceriyorsunuz?

100 kere milli olmuş bir insanı neden ıslıklarsız sen? Böyle bir şey yok. Bu yanlış. Benim tabi ik hatalarım olabilir. Avrupa Şampiyonası’nda ilk maçta ıslıklandık. İspanya maçında 20 bin İspanyol, Arda Turan diye bağırırken, 20 bin Türk beni ıslıkladı.
32 / 35
Davet edilirseniz milli takımda tekrar görev almak ister misiniz?

Her şey iyi gidiyor. Bize göreve gelirse başımızın üstüne gelmezse dua ederiz buradan.
33 / 35
Hanımcılık kazansın diyen erkeklerden misiniz?

Evde Aslıhan iyi bir karar mekanizmasıdır. Bizim evde demokrasi var. Ben uyurken Aslıhan’ın sözü geçer, ben kalkınca benim (Gülüyor)

Evin içerisine ben hiç karışmam. Evde salon var ama ben oturamıyorum, girmem yasak gibi. Evle ilgili bir şeye karışmam mümkün değil. Sadece beğendim, beğenmedim diyorum. Beğenmesem de beğenmeye ikna ediliyorum.
34 / 35
Arda Hamza’nın bakımını üstlendiğin oluyor mu?

Oluyor. Ama annesi başımda duruyor. Bir şey söylemek istiyorum ben Hamza ismini koydum, Arda’yı eşim istedi. Ben Hamza diye sesleniyorum.
35 / 35
Türkiye’de en beğendiğimiz futbolcu kim?

Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz’ı çok beğeniyorum. Cengiz Ünder ve Hakan Çalhanoğlu’nu çok beğeniyorum. Ozan Kabak başka seviyede. İnşallah bu isimler de Emre abinin kariyerine ulaşırlar. İkisini çok beğeniyorum.

Dünya’da ise Leo Messi en iyi oyuncu. Tartışmam bil.e