comScore

Galatasaray Galatasaray

Ali Ece'den Galatasaray değerlendirmesi: '7 yaşındaki çocuk bile farkında'

08 Ocak 2018, Pazartesi 10:48
Ali Ece'den Galatasaray değerlendirmesi: '7 yaşındaki çocuk bile farkında'

Galatasaray'da ikinci yarı hazırlık kampı devam ederken spor yazarı Ali Ece, Sarı-Kırmızılı takımın son durumunu değerlendirdi.

FutbolArena - Galatasaray'da ikinci yarı hazırlıkları Antalya kampında sürdürürüyor. Fanatik Gazetesi Yazarı Ali Ece ise Galatasaray'ın eksiklikleriyle ilgili geniş bir yazı kaleme aldı.

Ali Ece, Galatasaray'ın mutlaka bir sol beke ihtiyacı olduğunu belirterek Fatih Terim'in oyun felsefesine değindi.
 

Ali Ece'nin Galatasaray yazısı


Fatih Terim'i bir kenara bırakalım, ilk kez maça gelen 7 yaşındaki bir çocuk bile sol bek eksikliğinin farkında. Galatasaray yedek stoperlerden birisini bek olarak kullanarak Fatih Terim'in kafasındaki ideal oyunu oynayamaz.
Galatasaray'ın en kilit transferi şüphesiz Fatih Terim. Bundan sonra Fatih Terim sadece teknik adam değil sportif direktör de transfer şubesi de ta kendisi. Fatih hoca yönetimindeki ilk maçta Göztepe karşısında aslında iç sahada Tudor dönemindekine benzer bir oyun oynansa da Fatih Terim, Tudor'dan farklı olarak deplasmanda ve büyük maçlarda daha iyi bir Galatasaray oluşturması için göreve getirildi.

Eksikliğin 7 yaşındaki çocuk bile farkında

İlk yarıda teknik direktör hataları yüzünden de puanlar kaybeden Galatasaray'da sol bek sorunu değil Fatih Terim'in, hayatında ilk kez maça gelen 7 yaşındaki bir çocuğun bile fark edebileceği kadar büyük. Galatasaray yedek stoperlerden birisini bek olarak kullanarak Fatih Terim'in kafasındaki ideal oyunu oynayamaz.

"YENİ HAKAN ÜNSAL LAZIM"

Hakan Balta, hoca için hem stoper hem de sol bekte kısa vadede acil durumda güvenilecek bir tecrübe olduğu için kadroya geri çağrıldı. Ancak Hakan Balta muhteşem bir geri dönüş yapmadıkça tüm sezon tek başına yetmesi zor çünkü yaşı ilerlemiş bir oyuncu için maç ve takımla antrenman eksiği büyük. Galatasaray'ın mutlaka yeni bir Hakan Ünsal bulması gerekiyor. Sağda Mariano'nun hücum gücünde çok verimli olduğunu hesaba katarsak 3-4 yıl önceki Hakan Balta tipi yarı bek yarı stoper karakterli bir oyuncu da savunma-hücum geçişlerinde denge unsuru olarak 6 aylığına iş görebilir.

"YA SELÇUK YENİDEN DOĞACAK YA DA YENİ SELÇUK İNAN"

Neden Selçuk İnan? Çünkü Galatasaray'ın ideal ilk 11'inin merkez orta sahası Galatasaray'ın en verimli bölgesi olurken, Fernando ve N'Diaye ikilisinin ilk yarıda gerçek anlamda alternatifleri yok gibiydi. Derin oyun kurucu-çapa rolündeki Fernando olmayınca da Selçuk İnan, koşucu-katalizör-presçi 8 numara rolündeki N'Diaye yerine de Selçuk İnan sahaya sürülüyordu. Hâlbuki zamanında Fatih Terim yönetimindeki Selçuk İnan'ın kariyerinin en verimli futbolunu oynamasını sağlayan, orta sahada fizik kapasitesini aşmayan belirli net bir rolle görevlendirilmesiydi. Bunu çok iyi bilen Fatih Terim, kendisini çok isteyen tribünleri de arkasına alarak tribünlerin büyük kısmının gözden çıkardığı Selçuk İnan'a sahip çıkan mesajlar verdi. Çünkü Fatih hoca, hepimizden daha iyi biliyor ki Galatasaray'da Belhanda'nın istikrarsızlığının yanı sıra merkez orta sahada sayısal açıdan eksiklik var. Eldeki ikili iyi ama kadro rotasyonu derin değil. O yüzden ya Selçuk ya da ekstra bir merkez orta saha Galatasaray'a gerekebilir.

"KADRODA SÜRPRİZ OLABİLİR"

Fatih hoca kampta Donk'a bir şans daha verebilir lakin aklının bir köşesinde mutlaka N'Diaye tipi ikinci bir presçi merkez orta saha transferi de olabilir. En iyi senaryoda Selçuk İnan ‘Rönesans dönemini' yaşarsa Fernando'nun alternatifi olabilir ya da iyi bir ikili olabilirler. Belhanda'nın istikrarsız performansı devam ederse de Fatih hoca, Fernando-Selçuk çift pivotunu kullanıp N'Diaye'yi Osmanlıspor'da çok başarılı olduğu bir öne atabilir. Böylece takım presini de istediği mesafede daha önde başlatabilir. Her halükarda Galatasaray'ın mutlaka merkez orta saha rotasyonunda Fatih Terim'in oyununa uygun bir oyuncu daha kadroya katması gerekebilir.

"YARDIMCILARLA GELECEĞE DÖNÜŞ"

Fatih Terim'in Galatasaray'daki 4. dönemindeki en akılcı başlangıç hamlesi, Taffarel'i kaleci antrenörlüğüne geri döndürmek. Son lig şampiyonluğunun kilit ismi olan Muslera'nın kariyer zirvesini yapmasında büyük rol oynayan Taffarel yönetimindeki Muslera, en azından sezonun ilk yarısında olduğu gibi Galatasaray döneminin en kötü Muslera'sı olmayacak. Taffarel'in yanı sıra Hasan Şaş ve Ümit Davala gibi daha önce yardımcı hoca olarak da beraber çalışıp verim aldığı Galatasaray'ın Altın Çağı'nın efsanelerinin geri dönmeleri, takımın eskileri ve yerlilerinin performansını arttıracak bir sinerji vaat ediyor. Bu oyuncuların başında da Selçuk İnan geliyor.
 
Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)