comScore

Galatasaray Galatasaray

Ali Dürüst: ''Lucescu yanlış anlaşıldı, yabancı sınırı..''

08 Kasım 2017, Çarşamba 15:26
Ali Dürüst: ''Lucescu yanlış anlaşıldı, yabancı sınırı..''

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Ali Dürüst, yabancı sınırlaması ve Mircea Lucescu'nun tartışma yaratan sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Yabancı sınırlaması konusunda yaşanan tartışmalar büyürken Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Ali Dürüst, Mircea Lucescu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajın yanlış anlaşıldığını belirtti.


TFF'den Yabancı sınırlaması ve Mircea Lucescu açıklaması


Ali Dürüst, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun İtalyan basınına verdiği röportajda yer alan, "Federasyonla sahadaki yabancı sayısına bir sınır koyacağız. Doğu ülkelerinde yabancısız olmaz." sözlerine açıklık getirerek, "Lucescu'nun açıklamaları ile ilgili belki yanlış bir anlaşılma var. Orada söylenmek istenen altyapıdaki oyunculara oynama imkanı sağlayacak tedbirleri almak. Bu da zaman içinde gerçekleşecektir. Tabii ki kulüplerin girdiği taahhütleri de gözardı etmemek gerek." dedi.

''LUCESCU'NUN AÇIKLAMALARI YANLIŞ ANLAŞILDI''
"Lucescu'nun açıklamaları hep gündem oluyor ama Lucescu 'doğu ülkesi' derken, Avrupa'nın doğusunda demek istedi. UEFA'da da Türkiye, Avrupa'nın doğusunda işaret ediliyor. Lucescu, Avrupa'nın doğusunda kalan takımlarda bu sıkıntı oluyor demek istedi. Çünkü bu ülkelerde serbest dolaşım olmadığı için Ukrayna'da ve benzer ülkelerde altyapılardan gelen oyuncuları oynatma adına olan teşvikleri kastetti. O da kendi şahsi fikridir."

''ŞU AN İÇİN YABACI KISITLAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL''

"Kulüpler Birliği ile federasyon devamlı iletişim halinde. İki sene önce alınan yabancı kuralında da federasyon kulüplerle hareket etmişti. Çünkü bunlar Türk futbolunun lehine yapılan hareketlerdir. Bugün de alınacak tedbirler ki bunlar içinde kısa vadede sınırlama olacağını düşünmüyoruz. Ama altyapıdan gelen oyunculara kulüplerinde nasıl daha fazla yer verebiliriz diye düşünüyoruz. Bunun için Kulüpler Birliği de araştırma içinde. Sayın Başkan Dursun Özbek'le de görüştüm, onlar da bir çalışma yapıyorlar. Hep beraber oturup, Türk futbolunu daha ileriye götürmek için çalışacağız. Yani iki ayrı grup yok, tek grup halinde Türk futboluna faydalı olacak tedbirler alınacaktır ama bir kısıtlama bugün için söz konusu değildir."

''İNŞALLAH GENÇ OYUNCULARIMIZ DAHA FAZLA YER BULACAKLAR''

"Kendi takımlarında fazla maç oynayanlarla yarışı götürmek zorundayız. İnşallah genç oyuncularımız kendi takımlarında daha fazla yer bulacaklar ki milli takıma daha hazır gelecekler. Çünkü milli takımda oyuncu hazırlama gibi bir imkanınız yok. Çok kısıtlı bir süremiz var. Oyuncunun hazır olması için de oynaması gerekiyor."

''ALT YAPI ÇALIŞMASINI ÖNCE KULÜPLERİN YAPMASI GEREKİYOR''

"Kulüpler sağlam bir şekilde altyapılarını oluşturacak, federasyon da destekleyecek. Altyapı çalışmasını önce kulüplerin yapması gerekiyor. Esas yer orası. Federasyon olarak kulüplerimizle kaynak ve bilgi aktarımı ile iş birliğine tabii ki devam edeceğiz.  "15'ten 21 Yaş Altı takımlarımıza kadar baktığımız zaman çok kaliteli ve yetenekli oyuncular bulunuyor. Bunlar içinde kendi A takımlarında da yer bulanlar var. Mühim olan bu yetenekleri parlatmak, bu oyuncuların çalışacağı, oynayabileceği ortamları oluşturmak gerekiyor."

''7-8 GENÇ OYUNCUYU KADROYA MONTE ETTİK''

"Dünya Kupası elemeleri bitti bundan sonra önümüze bakmamız gerekiyor. Kadromuzda genç oyuncuların yer alması gerekiyor. Bu tecrübeli arkadaşların olmayacağı anlamına da gelmez. Bunun ilk adımını hazırlık maçları öncesinde attık, 7-8 genç oyuncuyu da kadroya monte ettik. Hazırlık maçlarına da bu şekilde çıkacağız, önemli olan bugünü değil, yarını düşünmek."

''ARDA, BURAK, CANER VE GÖKHAN GİBİ OYUNCULARIN OLMAMA NEDENİ..''

Dürüst, Arda Turan, Burak Yılmaz, Caner Erkin ve Gökhan Gönül gibi isimlerin kadroda olmaması hakkında ise "Bu isimlerin kadroda olmaması, olmayacağı anlamına gelmez. Olmamalarının nedeni hem sakatlıkları hem kendi takımlarında oynamamaları hem de hazırlık maçlarında gençlere forma vermek için alınan bir karardı. Tecrübeli ve genç arkadaşlarla yürümemiz gerekiyor. Bunları birbirinden ayırmamalıyız. Bu geçişi yumuşak yapmak daha sağlıklı." şeklinde konuştu.

"Şu an rakiplerimiz belli değil. Hedefimiz Avrupa Şampiyonası'na hazırlanmak, eleme maçları eylül ayında başlayacak. Ona hazır olmak için çalışılıyor. Tabii esas olay kulüplerinde oynayan oyuncular bize faydalı olacak. Genç oyuncularımızla da inşallah Avrupa Şampiyonası'nın kapısını açacağız."

''VAR SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ''

"VAR üzerinde çalışılıyor, bu bizim dışımızda bir şey. Bağımsız kuruluş buna onay verecek ama her hafta maçlarda da bu deneniyor. Oradan çıkacak sonuçlara göre uygulamaya geçecek. Hataya da yer yok. Hazır olduğumuz vakitte geçeceğiz. Türk futboluna fayda sağlayacağını umuyoruz. Diğer ülkelerde başlandı bir takım sıkıntılar çıkıyor ama o sıkıntılar ortadan kalktığı an, hazır olduğumuz an bu sisteme geçeceğiz."

Süper Lig ile ilgili son dakika gelişmelerine Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)