comScore

Galatasaray Galatasaray

Adnan Polat: "Ünay Aysal geldi, kulüp raydan çıktı"

17 Mart 2017, Cuma 12:24
Adnan Polat:

Galatasaray'ın eski başkanlarından Adnan Polat gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Galatasaray'ın eski başkanlarından Adnan Polat, Türkiye Futbol Vakfı Başkanı Engin Verel'e özel açıklamalarda bulundu. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; Adnan Polat, kongre üyelerine sitem etti:

"O kongrede G.Saray'da kök salmış teamülleri yıktılar. Örf, adet ve ilkeler yerle bir oldu. Liseci ekip, bizim yönetimimizi usulsüz idari ibrasızlık diye bir garip netice ile sonuçlandırdı ancak Yargıtay bu garip neticeyi yok kabul etti. Biz de seçim kararı aldık.
PARA VE İTİBAR KAYBETTİRİYOR

G.Saray'da ağzınızla kuş tutsanız okullu değilseniz sizi indirip koltuğa oturmak isteyen bir grup var. Onun için de camiada huzur yok. Bu da G.Saray'a hem zaman hem para hem itibar kaybettiriyor! İki Avrupa kupalı Faruk Süren'e de 'İllallah' dedirttiler. Arena'yı yaptık, şirketleri birleştirdik ancak bizi de bıktırdılar. Kalsaydık G.Saray, Avrupa'ya kafa tutuyor olurdu. Bir kuruş da borcumuz olmazdı. Biz işleri rayına soktuk Ünal Aysal geldi kulüp raydan çıktı, battı!

BAŞKANKEN NELER YAPTIM NELER

Başkan olduğum dönemde stat bitirildi. Tüm araziler geri alındı. G.Saray'ın kanseri olan şirket birleşmesi tamamlandı. Gelir 60 milyon dolardan 200'e çıktı. Sponsorluk gelirleri 228 milyona yükseldi. Kalsaydık kulüp 2014 sonu itibarıyla borçlarını sıfırlamış olacaktı. Yıllık 60 milyon dolar gelirle krizin en derin olduğu 5 yıl yaşadık. 2014 sonunda Riva satılmış, elimize 225-250 milyon dolar geçmiş, borçlar sıfırlanmış olacaktı.

DENİZ KENARINDA ARAZİ ALACAKTIK

Üçüncü havalimanına yakın Ağaçlı'da 2 milyon metrekare deniz kenarında arazimiz olacaktı. Ayrıca yine Florya'da kamuya ait olan 56.000 metrekare arazi alınmış ve yine 80.000 metrekare tamamı G.Saray'a ait olan arazimiz olacaktı."

-G.Saray'ın Finansal Fair Play kriterleri nedeniyle Avrupa'dan uzak kalması kimin suçu?

Başta İnan Kıraç ve Ünal Aysal olmak üzere Mart 2011 kongresini organize eden, bunu uygulayan ve G.Saray'ın iç barışını bozan ve sebep olan herkesin suçu.

- Yeniden siyaset düşünceniz var mı?

Siyaset aklına estikçe yapılacak bir şey değil. Emek, bilgi ve ısrarlı takip isteyen bir şey. Çok ısrar ettiler, denedim, olmadı. Bir daha denemeye gerek yok. Bazı görevler vardır ki uzmanlık ister. Siyasette uzman değilim. Siyasetin içinde olup kendisini ülkesine vakfetmiş kişilere Allah yardım etsin. Siyaset gerçekten çok zor bir zanaat."

Yöneticiler bir arada değil, neden?

Herkesin gönlünde bir takıma karşı sevgi yatıyor. Saygı gösterecek ve ulu orta konuşmayacaksın. Eskiyle yeniyi kıyasladığımda ortaya çok önemli bir faktör çıkıyor; futbol artık bir endüstri oldu. Paralar büyüdü ve bütçeler büyüdü. Açıklar büyüdü. Şampiyonlar Ligi'ne gitmek amaçsa kavga başlıyor demektir. İlişkilerin bozulmasındaki başlıca sebep budur.

- Florya ve Riva projeleri G.Saray'a ne getirecek, ne götürecek...

Başkan Dursun Özbek'in devraldığı G.Saray, 2023'e kadar tüm kaynaklarını tüketmiş ve iç barışı olmayan bir kurum durumunda. Elinde kullanabileceği bizim yönetimin tarla olarak alıp inşaat ruhsatlı olan Riva ve geçmiş borçlarından arındırdığımız Florya arazileri vardı. O da bu krizi çözmenin en kolay yolu olan bu arazileri elden çıkarmayı seçti. Ünal Aysal menkulleri satarak ilerledi, Özbek de gayrimenkulleri satarak ilerliyor. G.Saray için hayırlı olur inşallah.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!