comScore

Galatasaray Galatasaray

Abdürrahim Albayrak: 'Tırnaklarımla kazıyarak geldim'

13 Mayıs 2018, Pazar 12:00
Abdürrahim Albayrak: 'Tırnaklarımla kazıyarak geldim'

Galatasaray 2. Başkanı Abdürrahim Albayrak, Sevilay Yılmaz'ı programına konuk oldu. Albayrak geçmişinden bugüne, Galatasaray sevgisini ve yaşadıklarını anlattı.

FutbolArena - Galatasaray 2. Başkanı Abdürrahim Albayrak, Habertürk'te Sevilay Yılmaz'ın konuğu olurken geçmişten bugüne yaşadıklarını anlattı.


Abdürrahim Albayrak kimdir? Kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor?


"Çok uzun ince bir yoldan buralara kadar geldim. 1954'de Rize'nin Çamurcular köyünde doğdum. 60'lı yıllarda rahmetli babam Almanya'ya işçi olarak gitti. 18'inde Almanya'ya işçi olarak gittim. Frankfurt'ta inşaatlarda çalışmaya başladım. Ben çok hırslıydım. Ay başlarında zarflarda paraları getirip bize verirlerdi. Almanlar beni sevdi. Her akşam 3 saat mesaiye kalıp, inşaatı temizliyordum. Ay başında zarflarda bana gelen para daha çok oluyordu ve buna çok seviniyordum."

"O SUYU UNUTAMIYORUM"
"Edirnekapı'da bunalmıştım 'Yaz ortasında bir su içeyim' dedim. Cam şişe su. Su 25 kuruştu. Elimdeki 25 kuruşa baktım, sonra suya baktım. Ben bu suyu içersem; 25 kuruş gidecek. O suyu içmedim ve 25 kuruş cebime kaldı. İçimde büyük uktedir. O suyu hala unutmam."

DOLMUŞÇULUK GÜNLERİ

"Almanya'dan gelince babam arsa aldı. İstanbul'a gitmek istediğimi babama söyledim. Dayımın çocukları dolmuşçuluk yapıyordu. Babamı zor bela ikna ettim ve gittim. Malatya'dan bir araba aldım ve İstanbul'da Edirnekapı-Habipler hattında çalışmaya başladım. Baraka gibi bir yer yaptık. Mazot bidonları ile birlikte biz de yerlerde betona yatıyorduk. O şekilde çalışmaya devam ediyorduk. Aracın tamirini de kendim yapıyordum. Haftada bir gün gazete alma masrafım vardı, o da Galatasaray içindi. Galatasaray olunca akan sular durur. Hala cimriyimdir. Yine de fuzuli masrafları sevmem. Bankada para olması lazım."


Abdürrahim Albayrak'ın annesinin oğlu için söyledikleri


Sevilay Yılmaz, anneler gününde Abdürrahim Albayrak'a bir sürpriz yaparak annesinin evine götürdü. Annesi Abdürrahim Albayrak için "Doğduğu günden beri çok iyi bir evlattır. Sekiz tane çocuğum var ama sekiz çocuğumu da Abdurrahim ile büyüttüm. Bana çok destek oldu. Bu beni Habipler'den götürmek istedi. "Sana ev alacağım" dedi. Ama ben buradan çıkmak istemedim."

"YANIMDA ÇALIŞANLARIN MAAŞINI ÖDEMEK ZORUNDAYIM"

Abdürrahim Albayrak: "Yanımda çalışan 8500 tane insan var. Onların mesuliyeti ve ailelerini de düşünmek mecburiyetindeyim. Sabahın 5'inde kalkıp, benim işimi yapmak için evinden çıkan, çocukları için o parayı kazanıp evine götürmek isteyen dostlarımın parasını vermek zorundayım."

"İYİ Kİ GALATASARAYLIYIM"

"İyi ki Galatasaraylı olmuşum. UEFA ve Süper Kupa'mız var. Genç kardeşlerimize Galatasaraylı olmalarını tavsiye ediyorum! Bu yaşadıklarım, rüyanın da ötesinde bir şey. Mehmet Cansun başkanımın ellerinden öpüyor ve teşekkür ediyorum. 2002 yılında beni yönetimine aldı. Beni hiç kıskanmadı ve serbest bıraktı. O zaman Fatih Altaylı arkadaşım yönetimdeydi, ikinci başkandı. Galatasaray'da altyapı başkanlığı yaptım. Temelden ve tırnaklarımla kazıyarak geldim. Tepeden inip, başkan olmadım. Beni ilk başta tanımayanlar, şov yaptığımı düşünüyordu. Sonra yaptıklarımı görenler, yaptıklarıma şahit olanlar beni yere göğe sığdıramaz oldu.Orhan İnce vardı, rahmetli oldu. O derdi ki, "Galatasaray otobüsünün önünde Abdurrahim Albayrak'ı görünce rahat uyurum."


Abdürrahim Albayrak'ın Fatih Altaylı hakkında açıklaması


"Geçen gün İnan Kıraç'la konuştuk. Bana, "Senin kazanan listede olman lazım" dedi. Listeler Divan'a verilmişti, ben listede yoktum. Fatih Altaylı, benim Sportif A.Ş'de olmam için bana çok baskı yaptı. Onu kıramadım ve Sportif A.Ş.'ye girdim. Fatih Altaylı'nın çok emeği vardır. Kendisine teşekkür ediyorum. Fatih Terim ile birlikte birlik, beraberlik ve huzur ortamı kurduk. Onun için Fatih hocanın hakkını yiyemeyiz. Kaç sene kalacaksak; uzun süreli program yapıp Fatih Terim ile devam etmek lazım. Galatasaray'a yönetici olmayı ve stadına girmeyi her zaman hayal ederdim. Çok sevdiğim ve aklımdan bir an çıkarmadığım bir kulüpte yönetici olmak, dört kez kupa kaldıracağım, 3. ve 4. yıldızda da yönetimde olacağım hiç aklıma gelmezdi. Rize'den çıkıyorsunuz, inşaatlarda çalışıyorsunuz, Almanya'da işçi oluyorsunuz, Türkiye'ye dönüp minibüs alıyorsunuz, Habipler'de dolmuşçuluk yapıyorsunuz, sonra çıkıp Seyrantepe'ye gelip yönetici oluyorsunuz. Allah'ım sana şükürler olsun!"
 

Abdürrahim Albayrak'ın Bordeaux maçı anısı


"Serum şişesini bırakıp maça giden biriyim. Hastaneden kaçıp çok kez maça geldim! Bordeaux maçında doktorum beni maça götürmedi. Hep birlikte seyredelim dedik. Eski Başbakanımız Mesut Yılmaz ile Turgut Yılmaz bana eşlik etmek istedi. Sabri'nin o gün son dakikada attığı gol... Ofiste sağa sola koşuyorum. O zaman TV'de Sabri'yi öpüyorum. Sonra koltuğa doğru giderken kan beynime sıçrıyor ve yere düşüyorum. "

"BENİM İÇİN ALİ SAMİ YEN STADI"

"Ali Sami Yen'i de rahmetle anıyorum. Bizim gönlümüzde bu stat, Ali Sami Yen olarak geçer. Ali Sami Yen Stadı benim için daha özeldir. Orada çok anımız var. Eski futbolcularımıza sorun, hep orayı söylerler. Oranın kazan dairesini anlatırlar. Mustafa Cengiz başkan ile yola çıktım. Bu seçimde ben de aday olacaktım fakat onunla birlikte yola çıktığımız için onu bırakmak bana yakışmaz. Fatih Altaylı bana çok ısrar etti. "Galatasaray'ın sana ihtiyacı var, bize 'Hayır' diyemezsin" dedi."


Abdürrahim Albayrak Galatasaray başkanlığına aday olacak mı?


Duygun Yarsuvat bir gece aradı, "Bir liste yapıyorum. Başkan adayıyım. Sen de geleceksin" dedi. Galatasaray'ın yetiştirdiği önemli duayenlerden Duygun başkana 'hayır' diyemezdim. Dört sefer geldik. Dört kez şampiyon olduk. Beşinci kez de şampiyon olacağız! Önümüzde seçim var. Mustafa Cengiz ve ekibini, bizi desteklemelerini rica ediyorum. Florya'da Fatih hoca ile bir ekip kurduk. Bu ekibin dağılmasını beklemiyoruz. Biz bir seriye bağlayıp, borçları sıfırlayıp, şampiyonluklara devam edeceğiz. Mustafa Cengiz devam ettiği sürece onunla beraberim. Sonra adaylığımı koyacağım! Bundan sonra inşallah ben aday olacağım. Allah nasip ederse diyorum. Galatasaray ve benim için hayırlıysa aday olayım. Ama Mustafa başkan aday olursa yine olmaz. 


Abdürrahim Albayrak'ın Ünal Aysal hakkında sözleri


"Ünal Aysal başkan ile çok şeyler yaşadık. Başkanı o dönem doldurdular. Ünal başkan yanındakileri dinlemeseydi ve biz kalsaydık; Galatasaray peş peşe şampiyon olur ve bu borçları olmazdı."

"KEŞKE HAGİ'YE O SÖZLERİ SÖYLEMESEYDİM"

Fenerbahçe maçı sonrasında Hagi'ye gösterdiği tepki hakkında da konuşan Albayrak: "Hagi'yi Türkiye'de sevmeyen kişi yoktur. Hala çok fazla severim. O gün enteresan, Alex golü attı. O kadar iyi oynadığımız maçta hiç akla hayale gelmeyecek değişikliklerle ilk mağlubiyetimizi aldığımızda çok üzülmüştüm. Keşke o sert tepkiyi göstermeseydim." dedi. 

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.  

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"