comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray Transfer Haberleri: Denis Alibec nasıl bir futbolcu?

05 Haziran 2016, Pazar 23:42
Galatasaray Transfer Haberleri: Denis Alibec nasıl bir futbolcu?

Galatasaray'ın ilgilendiği söylenen Denis Alibec'i yazarımız Sinan Yılmaz ve Rumen gazeteci Eden Kurtasan analiz etti. 

FutbolArena Analiz - Rumen basınında yer alan habere göre Galatasaray, Astra Giurgiu'nun 25 yaşında santrforu Denis Alibec ile ilgileniyor. 

Bu sezon ligde 33 maçta 20 gol atarak takımına şampiyonluğu kazandıran Alibec, bundan 5-6 yıl önce dünyanın en potansiyelli genç oyuncularından biri olarak gösteriliyordu...


Denis Alibec nasıl bir futbolcu? Galatasaray'a faydalı olabilir mi? 


Türk asıllı Rumen gazeteci Eden Kurtasan, tesadüf o ki aynı zamanda Alibec'in annesinin komşusu, Eden Rumen golcü için şunları söyledi... 
"Alibec çok güçlü oyuncu, Galatasaray'ın onun için Gheorghe Hagi'ye danıştığı yazıldı. Mangalia doğumlu, annesi Rumen, babası ise Tatar. Çocukken babası evi terk etti. Alibec o yüzden annesi ve anneannesi ile birlikte büyüdü ve baba eksiği de onda psikolojik olarak bazı sıkıntılar yaratmış olabilir. 

İnter altyapısında Balotelli ile birlikte oynuyorlardı. İlk Jose Mourinho A takıma çıkardı. Gençler Şampiyonlar Ligi Finali'nde Bayern Münih'e 2 gol birden atarak İnter'e kupayı kazandırmıştı. O zamanlar geleceğin en büyük yıldızlarından biri olarak görülüyordu. 

İnter'den farklı takımlara kiralandı ama tutmadı. Ve sonra Hagi'nin takımı Viitorul Constanta'ya geldi. Hagi ona bir nevi babalık yaptı ve tekrar eski gücüne kavuşmasına yardım etti. Sonrasında yine İtalya'yı denedi ama yine yapamadı ve Astra Giurgiu'ya döndü. 2 sezondur performansını hep geliştiriyor. Bu sene ise lige damga vurdu. En çok konuşulan oyunculardan biri haline geldi. Hatta kamuoyu baskısıyla EURO 2016 için Milli Takıma alındı. Teknik Direktör Anghel Iordanescu onun için "Kilo vermezse onu Milli Takıma almam" demişti. Yine de yeterince zayıfladığını söylemeyemeyiz ama biraz kilo verdi ve fark yarattı. 

Wolfsburg ve Lucescu'nun takımı Zenit'ten teklif aldığı da yazılıyor... 


"Denis Alibec'in sol ayağı çok etkili"


Eden Alibec hakkında bunları söylerken FutbolArena yazarı Sinan Yılmaz da görüşlerini aktardı. 

"Alibec'i bu sezon 2 maçta izledim. Öncelikle yere çok sağlam basan, kolay kolay yıkamayacağınız, sırtı dönük oyunu iyi bilen bir santrfor. Tekniği de üst düzeyde. 1.87 boyu var ve biraz kilolu. Bu onun ikili mücadelelerde rakiplerini devirmesini sağlıyor ama dönüşlerde çabukluk konusunda da biraz dezavantaj haline geliyor. Biraz daha zayıflarsa çok etkili bir santrfora dönüşebilir ki bu halde bile Romanya Ligi'nin çok üzerindeydi. 

Aslında oyun tarzı olarak Podolski'nin daha uzun ve daha kalın hali gibi. Tabi santrfor pozisyonunu oynamayı ve top saklamayı da çok iyi biliyor. 

Galatasaray'a transferi hakkında en büyük tehlike, Alibec'in Romanya dışında başarılı olamaması. Buna karşın artık 25 yaşında ve bu yaştan sonra daha olgun hareket etmesi ve yurt dışına da adapte olabilmesi de beklenebilir. 

Özetle yeteneği ve potansiyeli üst düzey ancak kişiliği, olgunluğu soru işareti yaratan bir isim"

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"