comScore

Galatasaray Galatasaray

Prandelli doğru yolu buldu

05 Ekim 2014, Pazar 12:40

Galatasaray'ın teknik direktörü Prandelli, geldiği günden bu yana kadro ve taktik seçimleriyle ilgili eleştirilirken, son oynanan Erciyesspor maçındaki oyun anlayışıyla doğru yolu buldu.

FutbolArena Özel - Galatasaray'ın teknik direktörü Prandelli, geldiği günden bu yana kadro ve taktik seçimleriyle ilgili eleştirilirken, son oynanan Erciyesspor maçındaki oyun anlayışıyla doğru yolu buldu.
 
Dörtlü savunmaya döndü

Galatasaray'ın Sivasspor ve Arsenal oynadığı karşılaşmalarda üçlü savunmayla yer alması büyük savunma zaafları yaratırken Prandelli bu tercihinden iki maç sonunda vazgeçti. Erciyesspor karşısına dörtlü savunma kurgusuyla çıkan İtalyan teknik adam, en azından savunma kurgusu anlamında doğru tercihi yaptı.
 
Galatasaray için en mantıklısı

Sneijder'in transfer edilmesinden bu yana 4-2-3-1 ve benzer varyasyonlarıyla oynayan Galatasaray'da, Prandelli dönemi taktiksel anlamda bir çok değişikliği getirmişti. İtalyan teknik adam üçlü defans kurguladığı maçlarda karşılaştığı savunma zaafları öte yandan birbirine benzer özellikteki oyuncularla üçlü orta saha oynadığı maçlarda ise yaşanılan üretkenlik sıkıntıları karşısında Erciyesspor deplasmanına takım ve kadro yapısı için en mantıklı taktiğiyle çıktı.
 
Takımın oyunu farklılık gösterdi

Klasikleşen dörtlü savunmasının önünde Melo-Selçuk ikilisi, önlerinde serbest adam rolünde yer alan Sneijder ve Hollandalı yıldızın sağında ve solunda kanat oyuncuları ve ileride tek santrafor Burak Yılmaz. Sarı Kırmızılılar eldeki malzemeye en yatkın taktikle sahada yer alınca takım oyununda gözler görülür bir farklılık yaşandı.
 
Her maç farklı kadro ve taktik

Prandelli sarı kırmızılı takımın başında çıktığı her maçta farklı bir kadro sahaya sürdü. Kadro anlamında yaşanan istikrarsızlık Galatasaray'ın saha içindeki oyununa da yansıdı. Erciyesspor karşısındaki taktikle Prandelli'nin öğrencileri sahada daha derli toplu ve pozitif bir görüntü çizdi.
 
Milli maç arası bir fırsat

Önümüzdeki hafta içi oynanacak milli maçlar sebebiyle lige iki haftalık bir ara verilecek. Henüz tam anlamıyla taktiğini ve kadrosunu oluşturamayan Prandelli'nin ise bu iki haftalık dönemde artık takımın taktik ve oyun anlayışını tam anlamıyla oturtması bekleniyor. Zira bu aradan sonra Galatasaray'ı Lig'de ve Avrupa'da sezonu büyük bir ölçüde doğrudan etkileyecek zorlu maçlar bekliyor.

Haber: Özgür KIZGIN

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)