comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray ne kadar kar etti?

09 Eylül 2015, Çarşamba 19:20
Galatasaray ne kadar kar etti?

Galatasaray 2015-2016 yaz transfer döneminde kemerleri sıkmıştı? Peki kulüp ne kadar kar etti? Kemer sıkma politikası işe yaradı mı?

FutbolArena Detay - 2014-2015 sezonuna Ünal Aysal başkanlığında giren Galatasaray, Aysal'ın görevi bıraktığını açıklamasıyla ani bir şekilde seçime gitmişti. 25 Ekim 2014'te Duygun Yarsuvat başkanlığa seçildi ve görevi geçici olarak üstlendiğini açıkladı. Buna göre sezon sonu yeni bir seçime gidilecekti ve kendisi de tekrar aday olmayacaktı.
 
Galatasaray kemer sıkmaya Duygun Yarsuvat'ın gelişiyle başladı. Teknik Direktör Cesare Prandelli yerine de 1 Aralık itibarıyla Hamza Hamzaoğlu getirildi. Hamza Hamzaoğlu beklenilenin aksine çok kısa sürede takımın oyununa pozitif bir katkıda bulundu ve zaten puan olarak geride olmayan Galatasaray'ı bir ay gibi kısa bir sürede şampiyonluğun favorilerinden biri haline getirdi. Ancak maddi zorluklar yüzünden Galatasaray ara transfer döneminde transfer yapamadı! Chedjou, Semih Kaya, Burak Yılmaz ve Melo gibi kilit oyuncuların sakatlıklarına rağmen üstelik devre arası transfer de yapılmamasına rağmen Galatasaray lig sonunda hem şampiyonluğu hem de Türkiye Kupasını kazanmıştı. Bu sürede kemer sıkma politası devam etti ve Yiğit Gökoğlan ile Engin Baytar gibi kadro dışı bulunan iki oyuncu kulüpten gönderildi. 
 
Haziran 2015... Yani yeni sezon itibarıyla ise Dursun Özbek yönetimi mazbatasını aldı. Duygun Yarsuvat yönetiminin bir devamı olarak gösterilen yeni yönetim de geçen sezonun kemer sıkma politikasını devam ettirdi. 
 
Başkan Dursun Özbek her ne kadar yıldız transfer sözleri verse de kulüp ekonomik olarak kar ettiği bir transfer dönemi geçirdi. Yapılan tek yıldız transfer ise Podolski oldu.

Kimlerin yerine, kimler geldi?
 
Gönderilen ve gelen oyuncuları kıyaslarsak...
 
* 1.3 Milyon Euro yıllık alan yedek kaleci Sinan Bolat yerine 900 bin Euro alan Cenk Gönen, 600 bin Euro bonservis bedeline 3 yıllık transfer edildi. 

* 1.1 Milyon Dolar (985 bin Euro) alan yedek stoper Gökhan Zan ile sözleşme yenilenmedi ve yerine 596 bin Pound (Yaklaşık 811 bin Euro) alan Denayer kiralık olarak getirildi. Galatasaray Denayer için 317 bin Pound da Manchester City'e ödedi. 

* 1.5 Milyon Euro alan sol bek Alex Telles 1.3 milyon Euro kiralama ücreti + 8.5 milyon Euro satın alma opsiyonu ile kiralandı. Yerine 700 bin Euro yıllık alan Carole geldi. Carole için 1.5 Milyon Euro da bonservis bedeli ödendi. 

* 3.1 Milyon Euro alan ortasaha Melo, 3.7 Milyon Euro'ya satıldı. Galatasaray sözleşme fesih bedeli olarak Melo'ya 657 bin 500 Euro ödeneceğini açıkladı. Yerine bonservis ücreti ödenmeden 800 bin Euro alan Jose Rodriguez transfer edildi. 

* 2.1 Milyon Euro alan Dzemaili, 800 bin Euro'su Genoa tarafından karşılanmak üzere kiralandı, yerine 2.407 Milyon TL (Yaklaşık 720 bin Euro) alan Bilal transfer edildi. 

* 1.1 Milyon Euro alan Yekta yerine, 600 bin Euro alan Jem Karacan transfer edildi. Jem için 50 bin Euro da imza üreti ödendi. Galatasaray Yekta için gelecek sezon da 1.2 Milyon Euro ödeyecekti. Yekta'nın 2 yıl için toplam 2.3 Milyon Euro'yu bulan sözleşmesi, 600 bin Euro ödenerek fesh edildi. 

* 1.1 Milyon Euro yıllık alan Bruma, 1.9 Milyon Euro karşılığında kiralandı ayrıca 7.5 Milyon Euro da satın alma opsiyonu belirlendi. Yerine 1.850 Milyon Euro alacak olan Kevin Grosskreutz 1.5 Milyon Euro karşılığında transfer edildi. (Grosskreutz Ocak ayına kadar oynamasa da maaşını almaya devam edecek)

* Son olarak 2.1 Milyon Euro alan Pandev ile sözleşme yenilenmedi ve yerine 3 Milyon Euro alan Lukas Podolski, 2.5 Milyon Euro bonservis karşılığında transfer edildi.

Elden çıkarılanlar 

Ayrıca;
 
* 2.2 Milyon Euro alan sağ bek Emmanuel Eboue ile sözleşme yenilenmedi. 

* Galatasaray kadrosundan Umut Gündoğan'ı maaşının 150 bin Lirasını (Yaklaşık 44 bin Euro) ödeyerek kiraladı. Geri kalan 750 bin TL (Yaklaşık 220 bin Euro) Şanlıurfaspor tarafından karşılandı.

* Galatasaray 600 bin Euro alan Furkan Özçal'ı 500 bin Euro kiralama bedeli karşılığında Kayserispor'a kiraladı. 

* 1 Milyon Dolar (Yaklaşık 897 bin Euro) alan Aydın Yılmaz ile sözleşme yenilenmedi. 

* Bir önceki sezon da maaşı Malaga tarafından karşılanmak üzere kiralık olan Amrabat 3.5 Milyon Euro satın alma opsiyonu karşılığında takımdan ayrıldı. 

* Son olarak Galatasaray Ontivero'yu da kiralık olarak gönderdi ancak maaşını hala kendisi ödüyor. 
 
Galatasaray'ın Dursun Özbek yönetiminde 2015-2016 sezonu yaz transfer dönemi bu şekilde geçti. 
 
Ne kadar kar edildi?
Galatasaray bonservis ve kiralama ücreti olarak: 2.5 Podolski, 1.5 Carole, 1.5 Grosskreutz, 600 bin Euro Cenk Gönen ve 436 bin Euro Denayer için ödedi. Toplam: 6.540 Milyon Euro bonservis harcama yaptı. 

Öte yandan Cimbom bonservis ve kiralama geliri olarak: 3.7 Melo, 3.5 Amrabat, 1.9 Bruma, 1.3 Telles, 500 bin Euro da Furkan'dan olmak üzere 10 Milyon 900 bin Euro gelir elde etti.

Yani Galatasaray'ın toplam transfer bilançosu 4 Milyon 360 bin Euro kar oldu. 

Ne kadar tasarruf edildi? 

Bonservislerin yanı sıra A takım oyuncularının maaşlarında da yaklaşık 4.5 Milyon Euro'luk bir azalma sağlanmış oldu. (Yekta, Melo gibi oyunculara tek seferlik verilen sözleşme fesih bedellerini çıkarırsak gelecek senelerde sözleşme yükünün daha da azalacağını düşünebiliriz)
 
Son olarak geçtiğimiz günlerde Galatasaray Genel Sekreteri Fatih İşbecer yaptığı açıklamada "Geçen sene 8.5 milyon Euro civarında menajer komisyonu ödenmiş. Şimdi biz bunu 1 milyon Euro'ya indirince tabii ki herkesin ayağına basmış olduk." şeklinde konuşmuştu.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)