comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray Haberleri: Lionel Carole Süper Lig'in orta isabet oranı en yüksek beki

07 Haziran 2016, Salı 00:27
Galatasaray Haberleri: Lionel Carole Süper Lig'in orta isabet oranı en yüksek beki

Süper Lig'de 2015-2016 sezonu sona erdi. Peki hangi oyuncular, hangi özellikleriyle göze battı?

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de 2015-2016 sezonu geride kalırken, birçok oyuncu rakiplerine karşı, birçok farklı özelliği ile üstünlük sağladı. 

İlk olarak ele alacağımız konu ise beklerin orta becerileri... 


Orta isabet oranı en yüksek bek Lionel Carole 


Galatasaray'ın 25 yaşındaki sol beki ligde 19 maç oynadı ve sadece bir asist yapabildi ancak aslında önemli bir orta kesme becerisine sahip. Bu sezon ligde oynamış toplam 347 oyuncu arasında isabetli orta oranı 3. isim olan Lionel Carole aynı zamanda açık farkla isabetli orta oranı en yüksek bek oyuncusu. %37'lik isabetli orta kesme oranına sahip olan Carole, buna karşın ligde sadece 38 orta kesti. Bunların 24'ünde isabet sağlayan Carole'un asist yönünden şanssızlığı ise 24 isabetli ortasının sadece birisi Galatasaray forvetlerince gole çevirilebildi. 
Bu kadar yüzdeli orta kesip, bu kadar az orta kesmesi de Carole'un hem hücum yaratıcılığında hem de özgüven konusunda eksik olduğunu gösteriyor olabilir. 

Carole'dan sonra orta isabet oranı en yüksek isim %29 ile Hasan Ali Kaldırım. Onu yine %29 ile Trabzonspor'un sağ beki Cavanda takip ediyor. Caner Erkin ise %28 ile 4. sırada. 


Ligin en çok isabetli ve en çok isabetsiz orta kesen beki Gökçek Vederson 


Mersin İdmanyurdu'ndan Gökçek Vederson sezon boyunca tamı tamına 265 orta kesmiş. Vederson bir öncesi sezon da çok sık ve uzak mesafeli ortalar deniyordu. Bunların 62'sinde başarılı olan Vederson ligin hem en çok isabetli orta kesen, hem de en çok isabetsiz orta kesen beki. Orta isabet oranı ise %23 

Öte yandan Vederson gibi çok orta kesen Cicinho'nun ise bu konuda en önemli isimlerden biri olduğu ve Vederson'dan daha iyi olduğu net şekilde görülüyor. Cicinho, 61 isabetli orta ile Vederson'ın bir sayı arkasında ancak isabetsiz ortası Vederson'dan 35 tane az. Tam olarak 229 orta kesen Cicinho'nun %27'lik isabet oranı ile nasıl bir orta tehdidi oluşturduğu da ortaya çıkıyor. 

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.