comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray Haberleri: Cimbom'un Avrupa cezası uzayacak mı? - Ahmet Özdoğan FutbolArena'ya konuştu

26 Haziran 2016, Pazar 13:58
Galatasaray Haberleri: Cimbom'un Avrupa cezası uzayacak mı? - Ahmet Özdoğan FutbolArena'ya konuştu

Galatasaray, 1 yıl daha Avrupa'ya gidemeyecek mi? Eski başkan adayı Ahmet Özdoğan, FutbolArena'ya konuştu.

FutbolArena Özel - Galatasaray, Bursaspor'dan Serdar Aziz'i aldı; maliyeti olay oldu. Sarı -kırmızılı takım Serdar'a karşılık Bursaspor'a 4,5 milyon Euro, Furkan, Bilal ve Sercan Yıldırım'ı bonservisiyle birlikte verdi.
 

Galatasaray, 1 yıl daha Avrupa'ya gidemeyecek mi?


Mali şartlara uymadığı için UEFA tarafından 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men edilen ve CAS'ın da bu cezasını onadığı Galatasaray, önümüzdeki sezonda inceleme altında olacak. Eğer kulüp istenen mali tabloya ulaşamazsa Avrupa'dan bir yıl daha men edilebilir.

İşte tam bu noktada Galatasaray'ın Serdar Aziz için ödeyeceği toplam 14 milyon Euro'ya (bonservis, verilen oyuncu değerleri ve Serdar'ın alacağı garanti para) ulaşması gündem oldu. 
 

Ahmet Özdoğan'dan FutbolArena'ya Galatasaray açıklaması


Galatasaray'ın mevcut mali yapısı üzerinden Serdar Aziz transferini konuştuğumuz sarı-kırmızılı kulübün eski başkan adaylarından Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, “UEFA, Galatasaray'a diyecek ki ‘kötü alışkanlıklarınız devam ediyor' Galatasaray, gelecek sene de UEFA'dan ceza alıp Avrupa'ya gidemeyecek” dedi.

Yönetim, Serdar Aziz transferinde çok cömert davrandı. Nasıl yorumluyorsunuz? 

Ahmet Özdoğan: Kısaca süreci analiz edeyim. Galatasaray, geçen yıl UEFA'nın karşısına gittiği zaman kulübe, 3 rakam sunuldu. Kulübe denildi ki:  3 yıllık toplam zararınız en fazla 30 milyon Euro olmalıydı. 2013 yılında zarar 35 milyon Euro, 2014'te 70 milyon Euro ve 2015'te 55 milyon Euro.  En fazla 30 milyon Euro zarar etmesi gereken Galatasaray toplam 160 milyon Euro zarar etmiş ve açık 130 milyon Euro'ydu. Ve Galatasaray 1 yıl Avrupa'dan men edildi.

Ceza verildi ve süreç bitti mi? Bu yüzden mi transfere yüksek maliyetle başladı?

Ahmet Özdoğan: Hayır efendim. UEFA, Galatasaray'ı incelemeye devam ediyor. Galatasaray, bu sezon da eğer UEFA'nın istediği zarar seviyesine gelmezse yine ceza alcak. Ve diyorum ki; Galatasaray, gelecek sezon da  UEFA'dan ceza alacak. Yönetim, bu mali tabloyu düzeltemez. 

Söyleminizde çok iddialı değil misiniz?

Ahmet Özdoğan: UEFA, Galatasaray'a dedi ki ‘3 yıllık toplam zarar 30 milyon Euro'yu geçmeyecek.' Galatasaray tam 160 milyon Euro zarar etti. Ve UEFA bunun üzerine Galatasaray'ı men etti. Ayrıca Galatasaray bu mali tabloyu düzeltemez dedi ve bu sene de incelemeye devam edecek. Soruyorum: Galatasaray bu mali tabloyu nasıl ve neyle düzeltecek? 

Peki transfer yapmadan, sportif başarı olmadan bu mümkün değil. Başka çaresi var mı?

Ahmet Özdoğan: Şampiyon Mayıs ayında olursunuz. Galatasaray bu sezon şampiyon oldu diyelim. Sorun şu: UEFA, Galatasaray'ı inceliyor. Mali tablolarına bakacak. Galatasaray'ın bir gelir projesi var mı? Yok. Aralık ve Ocak aylarında Galatasaray'ı yeniden inceleyecek. Şubat ayında Galatasaray'ın Avrupa'da mücadele edip edemeyeceğine karar verecek. Bu mali tablo düzelmeyeceğine göre kulüp bir yıl daha Avrupa'ya gidemeyecek. Zaten bu yıl Avrupa'ya gidemeyerek 50 milyon Euro kaybetti.

50 milyon Euro?

Ahmet Özdoğan: Evet 50 milyon Euro. Bunu Şampiyonlar Ligi'ni baz alarak söylüyorum.

Galatasaray, bu yıl ceza almasaydı, Şampiyonlar Ligi'ne katılsaydı eğer; yayın hakları, giriş parası, sponsorluk gelirler, yeni sponsorluk imkanları, kombine satışları olacaktı. Toplarsanız bu 50 milyon Euro eder. Galatasaray'ın elinde bu sene bu para da yok. 

Serdar Aziz'e itirazınıza gelelim…

Ahmet Özdoğan: Serdar Aziz'İn futbolculuğuna laf etmiyorum. Benim itirazım 14 milyon Euro bedele. 

14 milyon Euro'yu açalım mı? 

Ahmet Özdoğan: Minumum 14 milyon EURO. 4,5 milyon Euro bonservis artı 3 oyuncu Bilal, Sercan, Furkan. Buların bonservis değeri fazla tutar da hadi hepsine 1.5 milyon Euro bonservis bedeli biçelim. Etti 6 milyon Euro. Oyuncuya 4 sene için verlecek garanti 8 milyon Euro. Yaptı mı 14 milyon Euro.

Yönetim 3 oyuncu yolladım, onun parasını Serdar'a verdim diyecek..

Ahmet Özdoğan: Bilal, Sercan ve Furkan bu sene takımda kalsa üçünün alacağı toplam para 2 milyon Euro'ydu. Ve bu oyuncuların bir yıl daha sözleşemsi vardı. Serdar artı 3 yıl daha Galatasaray'dan  yıl başına 2 milyon Euro alacak. Hadi diyelim ki maliyeti 12 milyon Euro. Galatasaray, bu tabloda bu parayı veremez. UEFA, Galatasaray'a diyecek ki “kötü alışkanlıkların devam ediyor' ve bir yıl daha Avrupa'ya gidemeyeceğiz.

Galatasaray transfer yapmasın mı?

Ahmet Özdoğan: Yapacak tabii. Yapmasın demiyorum. Ama 14 milyon Euro bir oyuncuya bağlarsanız UEFA'yı iyileşiyoruz diye ikna edemezsiniz. Galatasaray, 1 yıl önce Emre Mor'u alacaktı. 500 bin Euro'ya aldığın Sinan Gümüş gibi oyuncular bulacaktın. Hem geleceği kurup hem de UEFA'yı ikna edecektin. Tribünleri de bu şartlarda böyle doldurursun. 

Haber: Aydın Cingöz 

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.