comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Transfere harcanan para 56 milyon Euro

01 Eylül 2015, Salı 11:06
Transfere harcanan para 56 milyon Euro

2015-2016 yaz transfer dönemi dün gece kapanırken 3 büyükler toplamda 56 milyon Euro harcadı.

FutbolArena Detay - Transfer döneminin şampiyonu Fenerbahçe oldu. Sarı lacivertliler toplamda 42.78 milyon Euro'luk transfer yaptı. 

Transfer şampiyonu Fenerbahçe


Sarı lacivertli ekip transfer dönemine en hızlı başlayan takım oldu. Simon Kjaer, Luis Nani, Robin van Persie, Fernandao ve Ozan Tufan başta olmak üzere toplamda 11 transfer yapan Fenerbahçe bu oyuncular için 42.78 milyon Euro harcadı.
Fenerbahçe'nin bu dönemde yaptığı en pahalı transfer ise Sao Paulo'dan 8 milyon Euro bonservis bedeliyle alınan Josef de Souza oldu.

Sarı lacivertliler ayrıca Moussa Sow'u 16 milyon Euro'ya satarken, Emenike, Stoch ve Holmen'i de kiralık olarak yolladı. Dirk Kuyt, Mert Günok, Pierre Webo, Milos Krasic, Egemen Korkmaz, Selçuk Şahin, Emre Belözoğlu ve Bekir İrtegün'le de yollar ayrıldı.

Beşiktaş önce sattı, sonra aldı

UEFA'nın mali kriterleri nedeniyle transfer yapabilmek için oyuncu satması gereken Beşiktaş, işe ilk olarak Demba Ba'yı satarak başladı. Senegalli yıldızı 13 milyon Euro'ya satan siyah beyazlılar ayrıca genç futbolcusu Atınç Nukan'ın transferinden de 5 milyon Euro gelir elde etti.

Başta Mario Gomez olmak üzere Ricardo Quaresma, Luiz Rhodolfo, Andreas Beck ve Dusko Tosic'i kadrosuna katan siyah beyazlılar bu oyuncular için toplamda 8.37 milyon Euro para harcadı.

Galatasaray'dan 'dengeli' politika

Tıpkı Beşiktaş gibi UEFA'nın sıkı deneitmi altında olan Galatasaray da transfer döneminde dikkatli davrandı. Saır kırmızılı ekip şişkin kadrosunu indirirken, takıma birkaç takviye de yaptı.

Sarı kırmızılı ekip Bruma, Alex Telles, Furkan Özçal, Endoğan Adili, Lucas Ontivero, Umut Gündoğan, Sercan Yıldırım, Oğuzhan Kayar, Blerim Dzemaili ve Berk İsmail Ünsal'ı kiralık olarak yolladı. 

Yekta Kurtuluş, Goran Pandev, Gökhan Zan, Dany, Aydın Yılmaz, Amrabat ve Felipe Melo ile yollar ayrıldı. Galatasaray bu ayrılıklardan toplamda 11 milyon Euro gelir elde etti.

Transfer döneminde takıma yeni katılan isimler ise; Lukas Podolski, Lionel Carole, Cenk Gönen, Jason Denayer, Bilal Kısa, Jem Karacan, Jose Rodriguez ve son olarak da Kevin Grosskreutz oldu.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)