comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray bu sezon şampiyon olmak zorunda

18 Aralık 2015, Cuma 19:54
Galatasaray bu sezon şampiyon olmak zorunda

Beşiktaş'ın 9, Fenerbahçe'nin 8 puan gerisinde ligde 4. sırada bulunan Galatasaray bu sezonu şampiyon olarak tamamlamak zorunda. 

FutbolArena Özel - UEFA'nın Finansal Fair Play ilkelerine uymaya çalışan Galatasaray, seneye Şampiyonlar Ligi'nde olmak zorunda. Cimbom bunu başaramazsa gelecek sezon Avrupa Kupaları'na katılamama ihtimali oldukça yüksek. 


Galatasaray seneye Avrupa Kupaları'na katılabilecek mi?


Finansal takipte bulunan Sarı Kırmızılılar, son üç sezon ligi şampiyon tamamlayıp doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne gideceklerini UEFA'ya vaat etti.

UEFA'ya sunulan mali projede, Şampiyonlar Ligi katılımı ve üst turlara çıkılması durumunda elde edilecek olası gelirler üzerinden bir plan yapıldı. Zaten hala istenen gelir gider dengesini tutturamayan Galatasaray, bu sezon şampiyon olamazsa UEFA'ya sunmuş olduğu mali planın dışına çıkacak. Bu durum da Avrupa Kupaları'na katılım kriterlerini yerine getirmekte zorlanacak. 
 
 

Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi arasında büyük fark var!


Son dört sezondur Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılan Cimbom sadece katılım payı olarak 50 Milyon Euro'ya yakın parayı kasasına koydu. Bu sezonla birlikte Şampiyonlar Ligi katilim payı 12 milyon Euro. UEFA Avrupa Ligi'nde ise bu para sadece 2,6 milyon Euro. Şampiyonlar Ligi'nde bir galibiyet 1.5 Milyon Euroyken, Avrupa Liginde 360 Bin Euro. 

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.