comScore
1 / 15

Futbolun delisi Bielsa! Rakip takımlar için öyle bir analiz yaptı ki...

 

FutbolArena - İngiltere Championship’te lider Leeds’in ‘Deli’ lakaplı hocası Marcelo Bielsa, rakibi Derby’ye gönderdiği ‘casus’ sonrası ilk kez konuştu ve tüm sorumluluğu üzerine aldığını açıkladı İngiltere Championship’te lider Leeds’in ‘Deli’ lakaplı hocası Marcelo Bielsa, rakibi Derby’ye gönderdiği ‘casus’ sonrası ilk kez konuştu ve tüm sorumluluğu üzerine aldığını açıkladı. Bielsa, “2017-18 sezonundan beri bu ligdeki tüm takımları ve idmanlarını izliyoruz. Her rakibimize 200 saat ayırdık ve her maçın analizi 4 saat sürdü. Yaptıklarımız yasa dışı değil” dedi.

 

2 / 15
İngiltere Premier Ligi’nin bir alt ligi olan Championship’te lider durumda bulunan Leeds United’ın teknik direktörü Marcelo Bielsa’nın, Derby County’yi 2-0 yendikleri maç öncesi rakibinin son idmanını gizlice izlettiği, söz konusu çalışanın sahanın yakınında polis tarafından yakalanmasıyla ortaya çıkmıştı.
3 / 15
Casusu kendisinin yolladığını itiraf eden ve bu yöntemi 2001’den beri kullandığını belirten Bielsa, kendisini savunmuştu.
4 / 15
’El Loco’ yani ’Deli’ lakaplı Arjantinli hoca önceki gün sıradışı bir basın toplantısı düzenledi ve 70 dakika boyunca rakipleri nasıl analiz ettiklerini slayt gösterisiyle anlattı.
5 / 15
Bu süreçte ağzından 3 bin kelime çıkan Bielsa, her rakibiyle ilgili her şeyi bildiklerini vurguladı.
6 / 15
İşte 63 yaşındaki hocanın özetle dikkat çekici sözleri; "Daha önce de söylediğim gibi bu durumun tek sorumlusu benim. Kulüp, yardımcılarım ya da başka biri bunun içinde değil. Birçok teknik adam, eski ve yeni futbolcular bunun saygısızca olduğunu düşünüyor. Herhangi bir izin olmadan birini izlemek, ’casusluk’ olarak tanımlanabilir. Bunun doğru olduğunu size söylemeyeceğim ancak kötü bir niyetimin olmadığını açıklamak istiyorum. İllegal olarak düşünülebilir ama yasadışı bir şey yapmadık."
7 / 15
"Bundan sonraki süreçte İngiliz futboluna daha iyi adapte olmaya çalışacağım. Championship’in dünyanın en büyük 6. ligi olduğuyla ilgili sağlam analizlerim bulunuyor. 2017-18 sezonunda beri tüm rakiplerimizin maçlarını izliyoruz. Yardımcılarım, Leeds’in her rakibine 200 saat ayırdı ve her maçın analizi 4 saat sürdü. Rakibimizle oynamadan önce de onların idmanını takip ettik. Niye bunları yaptık, çünkü bunun profesyonel olduğunu düşünüyoruz. Derby’nin de bugüne kadarki 51 karşılaşmasını inceledik. Burada rakibin ilk 11’ine, taktiklerine, saha içindeki pozisyon almasına, duran toplarından, kornerleri ve taçlarına kadar her şeye bakıyoruz."
8 / 15
"Derby, 31 maç oynadı. Bunların yüzde 49’unda 4-3-3 sistemiyle oynadılar ve 8 numaralı oyuncuları Mason sağda forma giydi. Yüzde 22’sinde 4-3-3’le sahaya çıktılar ama bu kez 8 numara solda oynadı. 4-2-3-1 sisteminde de 8 numara, sağ ve solda değişmeli oynadı. Maçtan önce mükemmel bir şekilde ne yapacaklarını biliyorduk. Elimizde 40 dakikalık hücumdaki yaptıkları ile 7-8 dakikalık savunmadaki eksikliklerini içeren görüntüler mevcut. Rakipteki her oyuncunun zayıf ve iyi yönleriyle ilgili de 15 dakikalık görüntülere sahibiz. Tekrar etmekte fayda var; bu analizleri niçin yapıyorum? Çünkü bir aptal olduğumu düşünüyorum. Söyleyeceklerim bu kadar, hepinize katıldığınız için teşekkürler."
9 / 15
"Benim bu toplantıda anlatmak istediğim, bir teknik adamın beyninin nasıl çalıştığını ifade etmek. Oyuncuların dışında kulüpte ortalama 20 antrenör yer alıyor. Analizler sonucunda da rakibimize karşı oynayacağımız taktiğimizi oluşturuyoruz. Bizim yaptığımız futbola olan bir saygı. Belki İngilizce konuşamıyorum ama ligdeki 24 takım hakkında size her şeyi anlatabilirim."
10 / 15
"Bu hafta Stoke City ile oynayacağız. Onları analiz etmek çok zor çünkü yeni bir hocaları var. Takımın başına Nathan Jones geldi. Ancak elbette bu elimizde hiçbir şey yok anlamına gelmez. Jones’un bundan önce başında olduğu Luton takımıyla çıktığı 26 maçın analizi elimizde mevcut. Buna göre bir değerlendirme yapacağız."
11 / 15
"Sizlere bir hikaye anlatmak istiyorum. Athletic Bilbao’nun başındayken, Barcelona’ya bir final maçında 3-0 kaybetmiştik. Onlar harikaydı. Üçüncü golden sonra oynamayı bıraktılar. Maçı kaybettiğimiz için çok üzgündüm. Yaptığım analizi bir hediye paketinde o zamanki hocaları Pep Guardiola’ya gönderdim. O da bana, ’Barcelona hakkında benden daha çok şey biliyorsun’ dedi. Ne yazık ki bazen bu bilgiler, maçı kazanmanıza yetmiyor."
12 / 15
Bielsa’nın açıklamaları sonrası İngiltere’de birçok takım Arjantinli hocaya göndermede bulundu.
13 / 15
Leicester’ın forveti Vardy, dünkü idmana ’Örümcek adam’ kıyafetiyle çıktı ve Bielsa’ya göndermede bulundu.
14 / 15
Crystal Palace, "Şu an burada bir şey yok!?" diye yazarak espri yaptı.
15 / 15
Crystal Palace, "Bir şey şu an burada mı?" diye yazarak espri yaptı.

Fanatik