comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Futboldan 4 ay men edilen Hakan Çalhanoğlu'ndan Trabzonspor açıklaması

03 Şubat 2017, Cuma 00:30
Futboldan 4 ay men edilen Hakan Çalhanoğlu'ndan Trabzonspor açıklaması

Trabzonspor ile olan davayı kaybeden Hakan Çalhanoğlu futboldan 4 ay men edildi. Milli futbolcu devam eden bu davayla ilgili son olarak geçtiğimiz Cuma günü Alman basınına konuşmuştu. 

FutbolArena Dış Haberler - Trabzonspor ile 2012'den bu yana devam eden davayı kaybeden Hakan Çalhanoğlu, futboldan 4 ay men edildi. Trabzonspor cephesinden yapılan açıklamaların ardından Alman basınına son olarak bu dava ile ilgili geçtiğimiz Cuma günü konuşmuştu. 


Hakan Çalhanoğlu'ndan Trabzonspor transferi ve dava hakkında açıklama


Trabzonspor ile henüz 17 yaşındayken ön protokol imzalayan Hakan Calhanoğlu'nun ailesi ve menajeri Trabzonspor'dan 100'er bin euro para almış ve ön anlaşma yapılmıştı. Trabzonspor anlaşmaya "Bu protokolü bozan taraf, 1 milyon euro ödemekle yükümlüdür" maddesi de koydurmuştu.

Alman basınına son olarak geçtiğimiz Cuma günü konuşan Hakan Çalhanoğlu, "Ben 17 yaşındayken Karlsruher'de oynamıştım. Babamın, Trabzonspor temsilcileri ile bir restoranda  Almanya'da görüşmesi oldu. Bizim kültürümüzde baba hep ağır basar. Ona saygı göstermek zorundayız. Aksini söylemek mümkün değil. Ben o zamanlar 17 yaşındaydım ve sonuçlarının farkında değildim. Aklımda sadece futbol vardı ve sonuna kadar Babama güvendim” diye konuşmuştu. 


Hakan Çalhanoğlu ceza sonrası Trabzonspor ile olan transfer sürecini anlattı


Hakan Çalhanoğlu Alman basını Express gazetesine yaptığı açıklamada davanın sonuçlanması ve aldığı cezanın ardından "Babam bir daha asla kariyerime karışamayacak." diye konuştu. Çalhanoğlu ise yaşanan süreci, "Babam, Darmstadt'ta Trabzonsporlu yetkililer ile yemek yemiş. Nisan 2011'dey, Ben 17 yaşındaydım. Sonra eve gelerek Hakan bu sözleşmeyi imzalaman gerekiyor." dedi. Babam da büyük bir hata yaptığını biliyor ve bu karar sonrası çok üzüldü. O benim babam olarak kalacak ama bundan sonra kariyerime asla müdahale edemeyecek." diye anlattı. 
 

Trabzonspor Hakan Çalhanoğlu davasını borsaya bildirdi


Trabzonspor kulübü 2012 yılından devam eden ve 2 Şubat 2017 tarihinde sonuçlanan Hakan Çalhanoğlu davasının süreciyle ve birlikte sonucunu borsaya bildirdi. 
AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

Hakan Çalhanoğlu Trabzonspor ile sözleşme akdettikten sonra Almanya'da bir başka Kulüple sözleşme akdetmiş, kendisine ödenen 100.000.-Euro bedeli ise kulübümüze iade etmemiştir. 02.04.2013 tarihinde futbolcu Hakan Çalhanoğlu aleyhinde FIFA nezdinde açtığımız dava 28.01.2016 tarihinde FIFA tarafından karara bağlanmıştır. FIFA, futbolcu aleyhine 4 ay sportif ceza vermiş, Trabzonspor'un diğer taleplerini reddetmiştir. Futbolcu ve Şirketimiz tarafından CAS nezdinde itirazda bulunulmuş; CAS 02.02.2017 tarihinde verdiği kararda FIFA kararını lehimize bozarak futbolcunun Şirketimize 100.000.-Euro ödemesine karar verirken, futbolcu hakkında FIFA tarafından verilen sportif cezayı ise onamıştır.

TRABZONSPOR RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN AÇIKLAMA

Kulübümüz ile Hakan Çalhanoğlu arasında 2013 yılından bu yana devam eden dava dün itibariyle sonuçlanmıştır.

Maalesef Çalhanoğlu, Trabzonspor ile akdettiği sözleşmeye ve aldığı 100.000.-Euro peşinata rağmen tarafımıza hiçbir açıklama yapmadan başka bir kulüp ile sözleşme akdetmiştir. Bundan sonraki süreçte ailesi ve menajeri ile defalarca görüşülmüş, uzlaşma taleplerimiz için uzattığımız el havada bırakılmıştır.

Camiasına karşı sorumlu olan kulübümüz, hak ve hukukunu korumak amacıyla, yasal işlemlere başlamıştır. Çünkü hukuk, tam da bu sorunların çözümü için vardır. Devam eden süreç dün itibariyle sonuçlanmıştır. FIFA, vermiş olduğu sportif ceza kararının takipçisi olmuş CAS da yargılamaya katılmıştır. Benzer bir olayın yakın gelecekte yaşanmaması temennimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur


Bayer Leverkusen'den Hakan Çalhanoğlu açıklaması


Ligde bu sezon 9. sırada bulunan ve Şampiyonlar Ligi'nde de son 16 takım arasında giren Bayer Leverkusen'de de Hakan Çalhanoğlu şoku yaşanıyor. En önemli yıldızlarından birinin sezonu kapatmış olması hakkında konuşan Sportif Direktör Rudi Völler: "FIFA'nın bu kararı hem bize hem de Hakan Çalhanoğlu'na ağır bir darbedir." derken, bu olayla hiçbir alakalarının olmamasına rağmen, kendilerinin zarar gördüğünü söyledi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)