comScore

Fuat Sezgin kimdir? Fuat Sezgin aslen nereliydi? Fuat Sezgin neden öldü?

30 Haziran 2018, Cumartesi 13:15
Fuat Sezgin kimdir? Fuat Sezgin aslen nereliydi? Fuat Sezgin neden öldü?

Fuat Sezgin kimdir, kaç yaşında? Fuat Sezgin neden hayatını kaybetti? Fuat Sezgin aslen nereliydi? Fuat Sezgin hayatı nasıldı? Fuat Sezgin ne iş yapıyordu? Hayatını kaybeden bilim insanı Fuat Sezgin hakkında merak edilenleri derledik.

Fuat Sezgin kimdir, kaç yaşında? Fuat Sezgin neden hayatını kaybetti? İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin hayatını kaybetti. Fuat Sezgin cenaze töreni ne zaman? Fuat Sezgin neden hayatını kaybetti? Fuat Sezgin ne zaman doğdu, Fuat Sezgin aslen nereli, Fuat Sezgin ne iş yapıyordu gibi merak edilen soruların yanıtları burada. 
 

Fuat Sezgin neden öldü? Fuat Sezgin cenazesi ne zaman?


İslam bilimler tarihinin önemli isimlerinden biri olan Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir sağlık sorunları yaşayan Fuat Sezgin, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini kapadı. Fuat Sezgin'ın cenaze töreni yarın öğle namazına müteakip Süleymaniye Camisi'nde düzenlenecek. 

FUAT SEZGİN TWEETLERİ İÇİN TIKLAYIN >>

 

Fuat Sezgin kimdir, kaç yaşında? Fuat Sezgin aslen nereli?


Fuat Sezgin, 24 Ekim 1924'te Bitlis'te dünyaya geldi. Erzurum'da orta okulunu ve lisyi bitiren Fuat Sezgin, 1943 yılında İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olan Sezgin, Ritter'in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı. 

"Buhari'nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954'te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari'nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)