comScore

Fransa-Avustralya maçında VAR ilk defa uygulandı (Fransa Avustralya VAR penaltı kararı İZLE)

16 Haziran 2018, Cumartesi 14:31
Fransa-Avustralya maçında VAR ilk defa uygulandı (Fransa Avustralya VAR penaltı kararı İZLE)

Fransa ve Avustralya arasında oynanan 2018 FİFA Dünya Kupası mücadelesinde ilk defa VAR sistemine başvuruldu.

FutbolArena - 2018 FİFA Dünya Kupası C Grubu mücabakası kapsamında Fransa Milli Takımı ve Avustralya Milli takımları Rusya'da karşı karşıya geldi. Mücadelenin 58. dakikasında mücadelenin hakemi VAR sistemine başvurdu.

VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması 2018 FİFA Dünya Kupası'nda ilk defa uygulandı. Fransa-Avustralya mücadelesini yöneten Andres Cunha, karşılaşmanın 58. dakikasında yerde kalan Grizemann'ın posizyonu için VAR sistemine başvurdu. Tv ekranından pozisyonu izleyen mücadelenin hakemi penaltı kararını verdi ve Fransa mücadelede 1-0 öne geçti.
 

FRANSA AVUSTRALYA VAR PENALTI KARARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Video Hakem Uygulaması nasıl işliyor?


'Video Hakem Uygulaması'nın Avrupa'da kısaltması VAR yani "Video assistant referee" Türkçesi ise 'Video Yardımcı Hakem' 
Bu uygulama ilk olarak saha kenarına bir monitor konulması ile denendi. Hakem saha kenarındaki videodan pozisyona bakacak ve ona göre karar verecekti. Ancak bunun oldukça zaman alması ve oyunu fazla durdurması eleştirilere sebep oldu ve uygulama değiştirildi. 

Video yardımcı hakemlerin, hemen her pozisyonda oyunu durdurmaması için belirli kriterler konuldu. Buna göre 'Video Yardımcı Hakem' sadece 'Gol, Kırmızı kart, penaltı ve yanlış kişiye kart gösterilirse' sahneye çıkacak. Onun dışındaki hiçbir karara video hakem karışmayacak. 

Ayrıca artık orta hakemler pozisyonu izlemeyecek. Video ekranının başında bulunan 2 yardımcı hakem, sadece %100 emin olduğu pozisyonlarda hakemlere telkinde bulunacak ve yine de son kararı orta hakem verecek. 

Orta hakem, video yardımcı hakemin telkinine uyarak kararını değiştirirse, tribünlere ve futbolculara iki eliyle bir diktörtgen çizip bunun 'Video Yardımcı Hakem'in kararı olduğunu gösterecek. 

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da

MAÇIN ÖZETİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.