comScore

Flaş! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 'İlk dönemi tamamladık'

06 Mayıs 2020, Çarşamba 17:44
Flaş! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 'İlk dönemi tamamladık'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledi ve Koronavirüs gündemiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs gündemiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında mücadelenin ilk döneminin tamamlandığını ve ikinci dönemin başlandığını söyledi. 

"VİRÜSE KARŞI MÜCADELENİN İLK DÖNEMİ TAMAMLANDI"
Türkiye koronavirüs ile mücadelede ilk dönemi tamamladı. Şu anda Koronavirüs ile mücadelemizin ikinci döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. İkinci dönemde başarı yine bazı koşullara bağlıdır. Tedbir almak, tedbirlere uymak başarının garantisidir. Tedbirsiz davranmak, tehditin ortadan kaldığını varsaymaktır. Tedbir zorunludur çünkü tehdit devam etmektedir. 

"ŞİMDİ YAŞAMA ALANIMIZ GENİŞLİYOR"

Eğer bugüne kadar tedbirlere sıkı şekilde uyulmasaydı bulunduğumuz noktaya gelemezdik. Mücadelenin ikinci dönemindeyiz diyemezdik. Şimdi yaşama alanımız genişliyor fakat aynı tedbirleri daha geniş alanda uygulamaya geçiyoruz. Sosyal hayat için kontrolü elimize alıyoruz. 

"KONTROLÜ KAYBEDERSEK İKİNCİ SALGINI DAVET EDERİZ"

Tipik normalleşme dönemi değildir. Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Yeni dönem tedbirlerle, özlemlerin sentezidir. Başlayan günler 11 Mart'tan bugüne gösterdiğimiz çabanın şimdiki ödülüdür. Ancak bu büyük ödül değildir. Risk devam etmektedir. Kontrolün kaybı ikinci dalganın davetlisi olacaktır. Birçok ülkede gördük. "

LİGLERİN BAŞLAMASI HAKKINDA

TFF'nin kararıyla ilgili Bilim Kurulu'nda görüşülen bir durum söz konusu olmadı. Dün Nihat Özdemir ile görüştük. Bununla ilgili açıklama yaptık. Orada da net ifade etmeye çalıştım. Özellikle futbol hassas bir konu. Geniş kitlerleri ilgilendiren bir alan. Burada kararı vermesi gereken, TFF'nin kendisi olduğunu altını çizerek ifade etmiştim. TFF'nin özgür iradesiyle kendi kararını verebileceğini, Bakanlık veya Bilim Kurulu olarak herhangi bir öneride yaklaşımda bulunmak istemediğimizi ifade etmiştim. Hala o noktadayız. Bugünkü yapılan açıklamalardan gördüğümüz üzere, TFF'nin Sağlık Kurulu'nun olduğunu biliyoruz. Çalışmaları olduğunu biliyoruz. Tedbirler noktasında federasyon bu kararı alabiliyorsa, sorumluluk da TFF'nin. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"