comScore

Flaş! Avrupa Süper Ligi kuruldu! Büyük kriz patladı

19 Nisan 2021, Pazartesi 01:34
Flaş! Avrupa Süper Ligi kuruldu! Büyük kriz patladı

12 kulüp Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğunu açıkladı. Kurucu Başkan ise Florentino Perez seçildi. 

FutbolArena - Futbolda yeni dönem! 12 kulüp resmen Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı. Peki Avrupa Süper Ligi formatı nasıl olacak?

20 takımdan oluşacak olan Avrupa Süper Ligi 2 gruba ayrılacak. Ağustos - Mayıs dönemi arası yapılacak olan maçlarda toplam iki gruptan ilk 3 takım direkt yükselecek. Diğer 2 takım ise play-off oynayacak. 
LİG BAŞKANI FLORENTINO PEREZ

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi başkanı seçildi. Başkan yardımcıları listesi ise şu şekilde:

Başkan Yardımcıları 

Agnelli (Juventus) 
Joel Glazer (Manchester United)
John Henry (Liverpool)
Stan Kronke (Arsenal)

Avrupa Süper Ligi Kurucu Başkanı Florentino Perez yaptığı açıklamada, "Futbola her şekilde yardım edeceğiz. Çünkü futbol 4 milyar izleyicisiyle dünyadaki tek evrensel spor ve bizim büyük kulüpler olarak sorumluluğumuz çok büyük. Elimizden geleni yapacağız." dedi. 

Öte yandan Avrupa Süper Ligi tarafından yapılan resmi açıklamada kadın futbolunu da ileriye taşımak için en kısa zamanda Kadınlar Süper Ligi oluşturulacağı duyurdu. 

FIFA'DAN AÇIKLAMA

"Avrupa Süper Ligi, Uluslarası takvim ve değerlere karşı olan bir turnuva. Avrupa'dan tamamiyle kopuk ve kapalı olan bu projeye karşıyız. FIFA'nın her zaman dünya futbolunda birliktelikten yana olduğunu belirtiriz." 

TOPLAM 3.5 MİLYAR EURO ÖDEME

Avrupa Süper Ligi'nde yer alan kurucu kulüplere toplu olarak, altyapı yatırım planlarını desteklemek ve Covid-19'un yarattığı krizi dengelemek adına totalde 3.5 milyar euro ödeme yapılacak.  Avrupa Süper Ligi'nin spansörü ise Jp Morgan. Süper Lig aynı zamanda  Key Capital Partners tarafından da destekleniyor. 

THE SUN'IN 10 MAYIS 2020 TARİHLİ HABERİ

Öte yandan İngiliz basınında The Sun'ın 10 Mayıs 2020 tarihli haberinde, futboldaki mali çöküşten dolayı planlanan Avrupa Süper Ligi'ne major liglerdeki kulüplerin dışında dünya çapında kitlelere sahip olan muhtemel takımlar arasında Galatasaray, Celtic, Ajax ve Kızılyıldız da gösterildi. 

AVRUPA SÜPER LİGİ FORMATI HAKKINDA (MARCA)

Marca'nın haberine göre Avrupa Süper Ligi'nde mücadele edecek olan kulüpler için maaş sınır olacak. Kulüpler, gelirlerinin 55'ini futbolcu maaşlarına harcayabilecek. Bununla birlikte hakemlerin tüm kararlarını taraftarlara yüksek sesle duyurması için bir mikrofon sistemi yapılacak. Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"