comScore

Fitreyi kimler vermeli? Fitre nedir, neden verilir? (2020 Fitre miktarı ne kadar?)

23 Nisan 2020, Perşembe 14:22
Fitreyi kimler vermeli? Fitre nedir, neden verilir? (2020 Fitre miktarı ne kadar?)

Fitre kimlere verilmelidir, fitre nedir ve neden verilir gibi soruların yanıtlarını arayanlar için detayları hazırladık. Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde oruç tutmaya gücü yetmeyenler ve daha sonrasında bunun kazasını yapamayacak olanların ödediği fitre miktarı 2020 yılı için Diyanet tarafından belirlendi.

Fitre nedir? Fitre, Ramazan ayı boyunca oruç tutmaya gücü yetmeyen vatandaşların Ramazan bayramında maddi durumu iyi olmayan insanlara ödediği paradır. Fitre kimlere verilmeli sorusunu soran ve Ramazan ayında oruç tutamadığı için fıtır sadakası ödemek isteyen Mülsüman vatandaşların merak ettiği 2020 fitre parası belli oldu. Oruç tutmaya gücü olmayan kimselerin ramazan ayının sonunda her bir gün için fidye verme yükümlülüğü vardır. Müslüman vatandaşlar tutamadıkları her oruç için ramazan bayramında fıtır sadakası verecekler. İşte fıtır sadakası hakkında tüm bilgiler.
 

Fitre nedir? Fitre neden verilir? Fitre vermek zorunlu mu?


Koronavirüs salgınının gölgesinde başlayacak olan Ramazan ayında müslüman alemi oruç tutarak ibadetlerini yerine getirecekler. Oruç tutmaya gücü yetmeyen vatandaşlar ise fitre ödeyerek bu görevlerini mali ibadet olarak yerine getirecekler. Fitre, oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlı veya hastalığa bağlı olarak daha sonra kazasını da yapamayacak olan kimseler için İslam dini tarafından mali ibadet olarak adlandırılan bir ibadettir. Oruç tutamayan kimseler ramazan ayının bitimiyle birlikte bayramın ilk günü fitrelerini ödeyebilirler. 

FİTRE MİKTARI NE KADAR?

2020 yılı için Diyanet İşleri tarafından fıtır sadakasının tutarı açıklandı. Oruç tutamayan kimseler her gün için 27,00 TL fitre verecekler. Diyanet'ten yapılan açıklamada, "Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL olarak belirlenmesine karar verildi." ifadeleri kullanıldı.

İL İL İMSAK BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN


Fitre kimlere verilmeli? Fıtır sadakası verilecek kişiler kimlerdir? Fitre ne zaman verilir?


Fıtır Sadakası olarak bilinen ve halk arasında daha çok fitre olarak söylenen kavram, ramazan ayının bitimiyle birlikte icra edilir. Oruç tutamayan insanlar Ramazan Bayramının ilk günü fitre vereceklerdir. Fitrenin verileceği kişilerde aranan en önemli şart yoksulluktur. Fıtır Sadakası verecek olan ve maddi durumu iyi olan kimse, sadece kendisi için tutmadığı her oruç günü için 27,00 TL fitre ödeyecektir. Fitrenin verileceği insanın yoksul ve müslüman olması gerekmektedir. Fitrenin verilmeyeceği kişiler arasında fitre verecek olan insanın annesi, babası, dedesi, ninesi, çocukları ve torunlarına veremez. Ayrıca eşler de birbirlerine zekat, fitre veya fidye veremez. Bunun dışında yoksul ve müslüman olan her kişiye fitre verilebilir.

RAMAZAN HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!