comScore

FIFA'dan Kosova'yı sarsan haber

09 Eylül 2016, Cuma 07:25
FIFA'dan Kosova'yı sarsan haber

2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde A Milli takımın da bulunduğu grupta yer alan Kosova'ya, FIFA'dan kötü haber geldi. 

FutbolArena - 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde Türkiye'nin grubunda yer alan Kosova'ya FIFA'dan kötü bir haber geldi. UEFA ve FIFA tarafından resmen tanınmasının ardından gruplara dahil edilen Kosova futbolcu geçişleriyle ilgili verilecek kararı beklemeye başladı fakat kötü bir haberle sarsıldı. 

FIFA'DAN KOSOVA'YA KÖTÜ HABER
Milliyet'in haberine göre; Kosova'nın 1-1 berabere kaldığı Finlandiya maçı öncesinde başvuruları değerlrendiren FIFA, daha önce farklı milli takımların formasını giymiş olan Konyasporlu Meha (Arnavutluk) Berisha (Norveç) Finlandiya maçında sahaya çıkmış, Berisha ise penaltıdan Kosova'ya puanı getiren golü kaydetmişti. Ancak FIFA aldığı ilkesel kararı önceki gün açıklayabildi. Buna göre başka milli takımların formasını giyen Kosova kökenli futbolcular, FIFA'nın ülkeyi tanıdığı tarih olan 13 Mayıs'tan sonra milli takımlarında resmi maça çıkmamışlarsa Kosova'ya geçebileceklerdi. Kararın tebliğ edilme zamanı ise tartışma yarattı. Kosova'da bu krizin sebebi ise ülke için birçok önemli oyuncu bu durumu bilmediklerinden dolayı o tarihten sonra başka ülkelerin milli takımlarında forma giymeye devam etti. 

Hatırlanacağı üzere Shaqiri, Xhaka ve Behrami gibi İsviçre Milli takımının önemli oyuncuları Euro 2016'da forma giydi. Bu nedenle futbolcular artık isteseler de ana vatanları olan Kosova'da forma giyemeyecekler. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)