comScore

Trabzonspor Trabzonspor

FIFA Hakan Çalhanoğlu'na neden ceza verdi?

02 Şubat 2017, Perşembe 22:15
FIFA Hakan Çalhanoğlu'na neden ceza verdi?

Milli Futbolcu Hakan Çalhanoğlu, 4 ay futboldan men edildi.

FutbolArena - Bayer Leverkusen ve Milli Takımın yıldız futbolcusu Hakan Çalhanoğlu FIFA tarafından 4 ay futboldan men edildi. 2012 yılından beri Trabzonspor ile Hakan Çalhanoğlu arasında süren dava sonuçlandı...


Trabzonspor Hakan Çalhanoğlu'na neden dava açtı?


Hakan Çalhanoğlu'nun bu cezayı alma nedeni Trabzonspor ile arasında olan ve uzun yıllardır süren dava... Son olarak CAS'a taşınan davayla ilgili son kararı CAS mahkemesi verdi ve Hakan'ı 4 ay süreyle futboldan men etti. Hakan Çalhanoğlu, ayrıca Trabzonspor'a 100 bin Euro para cezası ödeyecek.

Trabzonspor ile henüz 17 yaşındayken ön protokol imzalayan Hakan Calhanoğlu'nun ailesi ve menajeri Trabzonspor'dan 100'er bin euro para almış ve ön anlaşma yapılmıştı. Trabzonspor anlaşmaya "Bu protokolü bozan taraf, 1 milyon euro ödemekle yükümlüdür" maddesi de koydurmuştu.
Sonrasında Hakan Çalhanoğlu cephesi bu protokolü bozmuş ve Trabzonspor'a 1 milyon euro ödemeyi de reddetmişti.

NEVZAT AYDIN'DAN AÇIKLAMA

Trabzonspor yöneticisi Nevzat Aydın sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Hakan Çalhanoğlu'nun cezası oldukça hafif olmuş. Özellikle 100 bin Euro'luk para cezası kısmı. Trabzonspor'a imza atıp, parayı alıp ortadan kaybol. Sonra hakkımızı arayınca 'Ama milli futbolcu'. Ben ona milli olamazsın demedim ki." diye konuştu.


Hakan Çalhanoğlu ile Trabzonspor arasındaki davanın ayrıntıları


Sadri Şener yönetiminde Asbaşkanlık yapan Nevzat Şakar geçmişte konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti. "O dönem Milli Takımda çalışan Ersun Yanal, Hakan Çalhanoğlu'nu bize önermişti. 'Geleceğin yıldızı olacak kaçırmayın' demişti. Biz de risk aldık ve hem menajerine, hem de kendisine 100 bin euro verip ön protokol imzaladık ancak sonra caydılar" 

FIFA bu işlemi hukuksuz bularak Hakan Çalhanoğlu'na 4 ay men cezası vermişti. Ancak Hakan anlaşmayı CAS'a götürmüş ve bu işlem durdurulmuştu. CAS da kararı onayınca Hakan 4 ay cezaya çarptırılmış oldu.


Hakan Çalhanoğlu Milli maçlarda oynayabilecek mi?


Hakan Çalhanoğlu'nun bu cezasından Milli Takım da olumsuz etkilenecek. Sezonu kapatan Hakan Çalhanoğlu, Türkiye'nin 24 Mart günü oynayacağı Finlandiya maçında da kadroda olmayacak.

Hakan Çalhanoğlu'nun cezası Haziran ayı başında biterken 11 Haziran'daki Kosova maçında görev verilmesi halinde oynayacak. Yani Hakan sadece bir Milli maç kaçırmış olacak. 


Bayer Leverkusen'den Hakan Çalhanoğlu açıklaması


Ligde bu sezon 9. sırada bulunan ve Şampiyonlar Ligi'nde de son 16 takım arasında giren Bayer Leverkusen'de de Hakan Çalhanoğlu şoku yaşanıyor. En önemli yıldızlarından birinin sezonu kapatmış olması hakkında konuşan Sportif Direktör Rudi Völler: "FIFA'nın bu kararı hem bize hem de Hakan Çalhanoğlu'na ağır bir darbedir." derken, bu olayla hiçbir alakalarının olmamasına rağmen, kendilerinin zarar gördüğünü söyledi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)