comScore

FIFA Başkanı Infantino'dan İran ve Suudi Arabistan'a çağrı

01 Mart 2018, Perşembe 17:39

FIFA Başkanı Infantino, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi 2018 Dünya Kupası açılış törenine davet etti.

FutbolArena - FIFA Başkanı Gianni Infantino, İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan sorunlara ilişkin futbol ile siyasetin birbirinden ayrı tutulması gerektiğini söyledi. 
 

İran ve Suudi Arabistan, 2017 Dünya Kupası'na katılacak mı?


İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da İran Gençlik ve Spor Bakanı Mesud Sultanifer ile görüşen Infantino, 2018 FIFA Dünya Kupası'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Infantino futbolun herkes için olduğuna işaret ederek, siyasetin futboldan, futbolun da siyasetten ayrı tutulması gerektiğini belirtti. 

"ÇÖZÜLMEYECEK BİR SORUN DEĞİL"
İran ile Suudi Arabistan milli takımlarını dünya kupası maçlarında ağırlayacaklarını ve bunun çözülemeyecek bir sorun olmadığını dile getiren Infantino, "Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki tüm insanlığa yetecek kadar sorunumuz var. Siyasi tartışmalarımız çok fazla. Ancak futbol tüm dünya içindir. Herkesin kendi topraklarında ev sahipliği yapabilecek duruma gelmesini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Infantino, Sultanifer'i 14 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 2018 FIFA Dünya Kupası açılış törenine davet etti. Öte yandan Infantino'nun İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi de açılış törenine davet ettiği bildirildi.

İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN GERGİNLİĞİ

Rusya'nın ev sahipliği yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri'nde mücadele eden İran ve Suudi Arabistan, gruplarında ilk iki sırayı alarak finallere katılmaya hak kazanmıştı.

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2016 yılında Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Şampiyonlar Ligi'nde İran'la yapılacak karşılaşmaların bu ülkede oynanmasını kabul etmediğini açıklamıştı.

Son dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (15 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.